×

Ostrzeżenie

JFolder::folder: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /usr/home/sztukater/domains/sztukater.pl/public_html/cache/com_k2_extended.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /usr/home/sztukater/domains/sztukater.pl/public_html/cache/com_k2_extended.

Okładka wydania

Wykarczowani Zza Buga

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Stanisław Rymaszewski
 • Gatunek: Historycznie
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 407
 • Rok Wydania: 2004
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 170x240 mm
 • ISBN: 9788389091468
 • Wydawca: Marpress
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gdańsk
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

Wykarczowani Zza Buga | Autor: Stanisław Rymaszewski

Wybierz opinię:

Książkomaniaczka

Wielu z Was zapewne zaglądając na mojego bloga, czy też czytając recenzje mojego autorstwa wie, że uwielbiam literaturę historyczną. A szczególnie tą dotyczącą II wojny światowej, obozów koncentracyjnych, łagrów, czy też okresu okupacji. Cała historia Polski dziejąca się w latach 1918-1989 ma dla mnie ogromne znaczenie. Dlatego też każda książka związana z tą tematyką jest dla mnie na wagę złota. Dogłębne poznawania przyczyn i skutków danych wydarzeń to jest coś co uwielbiam. Ponadto książki pisane przez byłych więźniów, czy też świadków danych wydarzeń mają dla mnie ogromną wartość i zawsze cieszę się, że mam okazję przeczytać taką powieść. Dlatego też jak zobaczyłam, że mam możliwość sięgnięcia po lekturę "Wykarczowani zza Buga" autorstwa Stanisława Rymaszewskiego nie wahałam się ani chwili, aby ją przeczytać.

 

Na początku chciałabym zaznaczyć, że "Wykarczowani zza Buga" to bardzo ciężka książka. Nie oszukujmy się. Każda powieść, która głównie skupia się na na związku przyczynowo-skutkowym danych wydarzeń nie jest łatwa w odbiorze. Ale jej zaletą według mnie jest to, że autor opisując dane wydarzenia przywołuje wypowiedzi znanych ludzi żyjących w tamtych czasach. Muszę przyznać, że pierwszy raz spotkałam się z czymś takim, ale to dla mnie było bardzo pozytywne doznanie.

 

Stanisław Rymaszewski to były więzień łagru, któremu udało się przeżyć to piekło. Razem z rodzicami i rodzeństwem pewnego wieczoru zostaje wywieziony w głąb Rosji. Sowieci nachodząc na wsie dawali ludziom kilkanaście minut na spakowanie się i zabranie najpotrzebniejszych rzeczy. Niestety cała "podróż" okazywała się katorgą, a ci którym udało się je przeżyć mieli doświadczyć nieludzkich warunków i traktowania.

 

Bardzo dużym minusem jest czcionka, którą cała książka jest napisana. Niestety czcionka jest bardzo mała, co utrudnia czytania. Przynajmniej dla mnie było to dużym utrudnieniem. Osobiście wolałabym grubszą książkę z większą czcionką. Bardzo łatwo pogubić się w tekście, również ze względu na to, że strony nie mają typowego "książkowego rozmiaru", ale są nieco większe. Mało tego te "zabiegi" zastosowane w tej lekturze bardzo męczą oczy. Także polecam czytać ją przy świetle dziennym, gdyż wieczorem jest to trudne.

 

Plusem tej książki jest to, że na początku mamy opisane to jak doszło do nieszczęsnych wydarzeń. Poczynając między innymi od rozbiorów Polski, bo właśnie od tego się wszystko zaczęło. Ponadto autor ujawnia to, że "wielcy" przywódcy krajów uważali, iż Polska to kraj bez przyszłości i dlatego trzeba go zlikwidować.

 

Za każdym razem czytając książki o tej tematyce nie mogę sobie wyobrazić jak ludzie mogli zachowywać się jak bestie. Jak nieludzko traktowali naszych rodaków, w jakich warunkach ich trzymali. Nie zdajemy sobie sprawy ile bólu i cierpienia ci ludzi musieli przeżyć. A za co? Za to, że są Polakami... Nie wyobrażam sobie jak wiele nienawiści w sobie mieli Niemcy i Rosjanie, że potraktowali nasz naród jak zwierzęta. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że tak naprawdę cierpiały osoby niewinne. A to wszystko, żeby zadowolić innych...

 

Książkę z całego serca polecam. Jeżeli lubicie literaturę historyczną, jeżeli chcecie dowiedzieć się jeszcze więcej o wydarzeniach wojennych, pobycie w obozie jenieckim to jak najbardziej ta pozycja jest dla Was. Ponadto uważam, że to pozycja obowiązkowa dla osób, które mają w planach pisać maturę z historii, gdyż książka ta zawiera bardzo dużo ciekawostek i informacji, których nie nauczycie się w szkole. Jest to lektura przeznaczona głównie dla osób, które taką tematyką się interesują, bądź też bardzo chcą się czegoś dowiedzieć, gdyż jak wspomniałam jest ona ciężka w odbiorze i potrzeba czasu na jej zrozumienie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial