Opętana. Historie Prawdziwe

Autor: Ed I Lorraine WarrenRobert David Chase

Okładka wydania

Opętana. Historie Prawdziwe


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 4 votes
Wątki: 100% - 4 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 8 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Michał Lipka

HISTORIE NAWIEDZEŃ

 

Jeśli czytacie moje recenzje – a zdarzyło mi się recenzować niejedną pozycję z szeroko pojmowanej literatury paranormalnej – wiecie doskonale, jak wielkim jestem sceptykiem. Jeśli nie natrafiliście na żadną z nich, cóż, teraz już wiecie. Jednocześnie jednak pozostaję wielkim fanem filmowego, literackiego, komiksowego i co tam Wam przyjdzie jeszcze do głowy horroru. Gdyby nie ta druga sfera zainteresowań, sięgnąłbym po tę pozycję tylko po to, by przekonać się, jak łatwo znaleźć wyjaśnienia wszystkich tych nadprzyrodzonych przypadków, które spotkały bohaterów. Tak się jednak złożyło, że lubię filmowe serie „Obecność” i „Annabelle” (nie tak bardzo, jak klasykę straszaków, ale jednak) więc postanowiłem sięgnąć po to dzieło, przedstawiające przecież losy autentycznego małżeństwa pojawiającego się w obu produkcjach z tego właśnie powodu. I nie żałuję, bo to całkiem przyjemna książka, którą czyta się, jak zbiór opowiadań grozy.

 

Ed i Lorraine Warren to nazwiska doskonale znane nie tylko miłośnikom zjawisk paranormalnych, ale i horrorów. Wspominałem o tym na wstępie, ale warto w tym miejscu dodać, że na podstawie ich doświadczeń nakręcono m.in. „Nawiedzony dom” (z 1991 roku) czy „Udręczonych” (2009 rok). Miłośnicy wydarzeń, jakie rozegrały się w Amityville też z pewnością kojarzą małżeństwo, a to przecież tylko najważniejsze przypadki. Warrenowie przez długie lata swojej działalności byli wszędzie tam, gdzie działy się istotne nadprzyrodzone wydarzenia. Starali się je rozwikłać, pomóc ludziom, a jednocześnie wszystko opisywali w książkach i artykułach. W niniejszej, napisanej wspólnie z Robertem Davidem Chasem przedstawiają nam najważniejsze nawiedzenia, z jakimi się zetknęli (dla tych, którzy chcieliby poczytać o opętaniach, wydawca planuje drugą część, ale nie uprzedzajmy faktów), zabierając nas w niezwykłą podróż, która niejednemu czytelnikowi zmrozi krew w żyłach…

 

To, że jestem sceptykiem, podkreślałem już wielokrotnie i sceptycznie podchodzę do wszystkiego, co napisano w tej książce. Nawet jeśli pozostaję przy tym osobą wierzącą, a Ed Warren był jedynym świeckim egzorcystą zaakceptowanym przez Watykan, jestem przekonany, że istnieją racjonalne wyjaśnienia każdego nadnaturalnego wydarzenia (i, oglądając niezliczone filmiki tego typu, jakich pełno w Internecie, a także czytając relacje z podobnych zdarzeń nie byłem w stanie znaleźć niczego, czego nie dałoby się wytłumaczyć jedynie poprzez logiczne podejście do zgromadzonego materiału). Jeśli Wy jednak wierzycie w podobne rzeczy, ta książka będzie dla Was niesamowitym doświadczeniem. Tym bardziej, że książka została wzbogacona o wkładkę ze zdjęciami – nie znajdziecie tu jednak fotografii duchów i tym podobnych rzeczy, a jedynie miejsca, w których działali Ed i Lorraine, niemniej i to stanowi miły dodatek, który ma za zadanie dodać Wam poczucia prawdziwości.

 

Ale i sceptycy nie pożałują, sięgając po nią. Bo jeśli tylko lubią horrory, będą bawić się znakomicie. Każdy rozdział to właściwie krótkie opowiadanko grozy. Literacko niezłe, choć dalekie od wybitności, potrafiące wciągnąć i dostarczyć kilkuminutowej rozrywki na przyjemnym poziomie. To też bardzo przyjemne uzupełnienie wspomnianych już filmów, więc jeśli je oglądaliście, nawet jeśli nie przepadacie za podobną literaturą, znajdziecie tu coś dla siebie. Muszę dodawać coś więcej?

 

Podsumowując, mimo mojego podejścia do tematu, w tym przypadku dostałem to, czego chciałem. Lekką, niewymagającą i nieskomplikowaną opowieść, którą przeczytałem szybko i z przyjemnością. Coś w sam raz na jedno wakacyjne popołudnie z książką w ręku. Dlatego polecam i ciekaw jestem planowanego tomu poświęconego opętaniom.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!