Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Polskie Jabłka

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Jan Szmyd
 • Gatunek: PoradnikiDietetykaKulinaria
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 296
 • Rok Wydania: 2018
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x205 mm
 • ISBN: 9788381471794
 • Wydawca: Novae Res
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gdynia
 • Ocena:

  5/6

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Polskie Jabłka | Autor: Jan Szmyd

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Jabłka, jabłuszka, jabłunia... - najwspanialsze, najpopularniejsze i najbardziej polskie z polskich owoców! Wszyscy doskonale je znamy, kochamy i nie wyobrażamy sobie życia bez nich, gdy oto późnym latem obdarowują nas swoim niezwykłym plonem... I oto właśnie tym szlachetnym owocom poświęcona została intrygująca książka Jana Szmyda pt. "Polskie Jabłka. Królewskie jabłka w polskiej kuchni Charakterystyka, Przepisy, Porady", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Novae Res, i o której to postaram się opowiedzieć więcej w niniejszej recenzji!

 

Jako słów się rzekło i jak głosi sam tytuł tej książki, jej strony wypełnia opowieść o jabłkach, kulinarnych przepisach na ich wykorzystanie oraz cała masa porad i wskazówek odnośnie tego, jakich wyborów dokonywać przy ich zakupach i jak o nie dbać, by rosły w naszych sadach piękne, zdrowe i smaczne. Oczywiście, najwięcej miejsca poświęcono tu smakowitym przepisom i recepturom na dania i potrawy z jabłkami w składzie..., ale też i nie mniej miejsca poświęcono charakterystyce poszczególnych odmian jabłek, czy też chociażby historii tego owocu w dziejach naszego pięknego kraju...

 

Dla kogo jest ta oto książka...? Otóż jak najbardziej dla każdego, gdyż niezależnie od tego faktu, czy posiadamy wypełniony drzewkami sad, czy też zaopatrujemy się w jabłka na naszym ulubionym targu, każdy czytelnik wyniesie z tej lektury moc cennej wiedzy! Pierwsi poznają porady i wskazówki względem tego, jak uczynić uprawę jabłek jeszcze lepszą i wydajniejszą, zaś drudzy poznają niezwykłe receptury na to, jak uczynić jabłko głównym składnikiem przepysznych dań. Poza tym nie można zapomnieć również o niezwykłej nostalgii, jaka wiąże się z jabłkami i jabłonią, która od razu przynosi wspomnienia z naszego dzieciństwa...

 

Bez wątpienia najbardziej intrygującą częścią tej książki są przepisy kulinarne. Przepisy, które dotyczą nie tylko wypieków smakowitych jabłeczników i szarlotek, ale też i chociażby nie mniej pysznych sałatek, surówek, dań głównych - w tym mięsnych z dodatkiem jabłek, czy też o dziwo - nawet zup! Oczywiście, autor nie zapomniał też i o napojach oraz nalewkach, które od wieków łączą się z tym polskim owocem. I zapewne ilu czytelników, tyle różnych opinii względem najciekawszych przepisów, co jest absolutnie czymś jak najbardziej naturalnym. Moją skromną osobę zachwyciły tu np. przepisy na "Szarlotkę na ciepło", która to rozpływa się w ustach..., czy też choćby "Kaczka z jabłkami", o której nie można powiedzieć inaczej, aniżeli genialna... Oczywiście, wspaniałych przepisów jest tu znacznie więcej...

 

Nie sposób też nie wspomnieć tu o znakomitym i jakże efektownym wydaniu tej książki. Wydaniu, które oczarowuje nas m.in. piękną i przykuwającą wzrok okładką, doskonałej jakości papierem, przejrzystym układem treści, jak i wreszcie rzeczą najważniejszą - fantastycznymi fotografiami! Fotografiami, które obrazują zarówno same najróżniejsze odmiany jabłek, jak i oczywiście gotowe z nich dania. Otóż patrząc na te potrawy nie jest możliwym oparcie się pokusie wypróbowania ów receptur w naszej domowej kuchni, nie mówiąc już nawet o tym, że na sam widok ślinka cieknie. Dzięki temu książka ta może okazać się nie tylko cenną pozycją w naszej biblioteczce, ale też i chociażby znakomitym prezentem dla miłośników owoców.

 

Reasumując - książka "Polskie Jabłka. Królewskie jabłka w polskiej kuchni Charakterystyka, Przepisy, Porady", to znakomita, ciekawa i chyba także pierwsza tak obszerna publikacja, poświęcona w całości jabłkom. Jeśli zatem tylko macie ochotę na poszerzenie swej wiedzy na temat tych owoców i wypróbowanie znakomitych przepisów z nimi w roli głównej, to bez najmniejszego wahania sięgajcie na po niniejszą pozycję!

Przemek Janic

Owocowy symbol naszej kraju...? Oczywiście są nim jabłka! Jabłka, które od wieków rosną w naszych sadach, urozmaicają polską kuchnię, stanowią jeden z największych produktów eksportowych, jak i wreszcie cieszą nas swoim zróżnicowanym - od najsłodszego, po lekko kwaskowy, smakiem! I właśnie tym owocom została poświęcona wspaniała książka Jana Szmyda pt. "Polskie jabłka", która to ukazała się nakładem Wydawnictwa Novae Res.

 

Jako słowo się rzekło, blisko 300 stron tej książki wypełnia opowieść o polskich jabłkach, którą tworzą zarówno smakowite przepisy na dania z tych szlachetnych owoców, ale też i nie mniej intrygujące historie o odmianach polskich jabłek, ich historii w kontekście dziejów naszego kraju, czy też choćby miejscu w kulturze i edukacji najmłodszych. Znajdziemy tu także cenny opis właściwości konsumpcyjnych danej odmiany jabłek. To swoiste wprowadzenie do kwintesencji tej relacji, czyli bogatej oferty na pomysłowe, często zaskakujące, jak i przede wszystkim niezwykle smaczne przepisy z jabłkami, w roli głównej!

 

Owe kulinarne receptury podzielono tu na kilka głównych kategorii - począwszy od zup, poprzez drugie dania, sałatki i surówki, desery oraz jabłecznikowe ciasta, a kończąc wreszcie na polskiej specjalizacji - przetworach w postaci konfitur, dżemów, kompotów. Ba - nie mogło zabraknąć tu też propozycji dla miłośników alkoholowych trunków, wśród których to jabłkowe wina, cydry i nalewki, stanowią bardzo ważną część. Imponującą jest zatem nie tylko ilość przedstawianych tu przepisów, ale też i ich bogactwo różnorodności, dzięki czemu też absolutnie każdy czytelnik znajdzie tu dla siebie coś szczególnie go interesującego!

 

Przepisy - jak to z każdą kulinarną książką bywa, są bardzo zróżnicowane i nie podlegające ocenom, gdyż ze smakowymi gustami, po prostu się nie dyskutuje! Moje serce skradły tu m.in. przepisy na moje ukochane szarlotki - których tu jest tu naprawdę mnóstwo. Nie mniejsze wrażenie wywarły na mej osobie także ciekawe pomysły na obiadowe i zdrowe surówki z jabłkami, aromatyczne jabłka w postaci zapiekanej z dodatkiem dżemów i konfitur, czy też chociażby napoje - zarówno te procentowe, jak i dla najmłodszych. Każdy przepis cechuje zaś prostota, przystępność podania oraz konkretne wyłożenie poszczególnych kroków przyrządzania danej potrawy.

 

Duże słowa uznania należą się tu także pod kątem wydania tej książki, które jest piękne, efektowne i niezwykle intrygujące. A składają się na nie takie elementy, jak jakość papieru, przykuwająca wzrok okładka, przejrzysty układ treści, czy też wreszcie wspaniałe zdjęcia jabłek, jabłoni i potraw. To wszystko sprawia, że książka ta będzie nie tylko cenną pozycją na naszej domowej półeczce bibliotecznej, ale też i może stanowić ona doskonały pomysł na okazały i pomysłowy prezent dla naszych bliskich, którzy pasjonują się gotowaniem.

 

Lektura tej książki niesie nam sobą nie tylko wymierną wiedzę w postaci cennych informacji o poszczególnych odmianach jabłek oraz przepisów na wykorzystanie ich w naszej kuchni, ale też i autentyczną przyjemność, radość i odprężenie, które wiąże się z nostalgicznymi wspomnieniami naszego dzieciństwa, gdy to każdy z nas miał dziadków z ogrodem lub sadem, w którym rosły, kwitły, a następnie oferował nam swoje smaczne owoce - drzewa jabłoni... To ciekawa, cenna w walory poznawcze, bardzo dobrze napisana i mająca nam sobą wiele do zaoferowania książka. Tym samym też gorąco zachęcam wszystkich do sięgnięcia po "Polskie jabłka" - tak w kontekście lektury, jak i dosłownym sensie!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial