Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Baśń O Dębowym Sercu

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Baśń O Dębowym Sercu | Autor: Artur Jasiński

Wybierz opinię:

Sosnowa Igiełka

Ciężko jest żyć w miejscu, gdzie nieustannie brakuje wody, a ziemia z dnia na dzień coraz bardziej przypomina pustynię pozbawioną wszelkiej roślinności. Głód i brak plonów to nie jedyne problemy, z którymi mierzą się mieszkańcy tajemniczej, nienazwanej wsi w „Baśni o dębowym sercu” Artura Jasińskiego. Autor opowiada młodym czytelnikom wyjątkową historię o śmiałym małym chłopcu, który w obliczu niebezpieczeństwa i grożącej jego społeczności klęsce postanawia zmierzyć się z niezwykle trudnym zadaniem. Gdy mędrzec Jakub ma pomysł na to, jak zaradzić kłopotom i przywrócić panujący kiedyś porządek okazuje się, że nawet najodważniejsi i najsilniejszy nie chcą spróbować stanąć oko w oko ze starym, groźnym drzewem, które budzi we wszystkich niepojęty strach. Ludzie zaczynają twierdzić, że to właśnie potężny dąb jest odpowiedzialny za to, co wydarzyło się we wsi. Tylko niepokorny Antek, półsierota, który jest wyjątkowo empatycznym i rozsądnym chłopcem, decyduje się rozwiązać problemy spędzające sen z powiek dorosłym i uratować swoich najbliższych. Nieczuły na drwiny i bardzo pewny siebie pod osłoną nocy udaje się do drzewa, by poprosić je o uwolnienie mieszkańców. Została mu tylko ta jedna noc, więc liczy się każda sekunda. Czy mieszkańcom wsi grozi tułaczka w poszukiwaniu pożywienia? Czy dziecko ma szansę zaprzyjaźnić się ze straszliwym drzewem? A może to wcale nie dąb stoi za tym wszystkim, a ktoś zupełnie inny?

 

Artur Jasiński sięga po klasyczną formę, jaką jest baśń, stawiając na jej ponadczasową wartość i znaczenie w literaturze. Przenosi małego czytelnika w świat pełen czarów i niezwykłych postaci. Mamy tu odwieczny dylemat kto wygra: dobro, a może zło oraz pewnego rodzaju morał, w którym autor prezentuje nieśmiertelne, pożądane wartości. Z „Baśni o dębowym sercu” możemy się dowiedzieć, jak ogromne znaczenie ma w życiu każdego z nas przyroda i jaka jest wzajemna zależność w relacji człowiek-natura. Książka może zatem służyć pomocą w kształtowaniu postaw proekologicznych.

 

Bohaterem swojej baśni Artur Jasiński czyni małego chłopca, nadając mu cechy, jakie posiada również wiele współczesnych dzieci: ciekawość świata, ufność, umiejętność przekraczania granic, niczym niezmącona odwaga. Antek jest niczym biblijny Dawid, który walczył z Goliatem, nie boi się wyruszyć w daleką podróż, odkryć tajemnic bogatego drwala, i zobaczyć się z okrutnym czarownikiem. Jako jedyny nie tchórzy w obliczu katastrofy, nie boi się czarnej magii i wykazuje zrozumieniem, jakiego nie znajdują w sobie dorośli mieszkańcy wsi. W oczach chłopca stary dąb zyskuje nową postać: schorowanego drzewa, które straciło to, co najcenniejsze i nie ma już sił na dalsze życie. Duży wpływ na to, w jaki sposób postępuje główny bohater książki ma jego matka. Chociaż nie bierze ona udziału w wydarzeniach, jej postać ma kluczowe znaczenie. Troskliwa i wierząca w syna staje się motywatorem jego działań. Przygoda chłopca to cenna lekcja dla każdego z nas. Uczy, że nie wszystko jest takie, jakim się wydaje, że bez ryzyka nie można oczekiwać poprawy sytuacji, przyrodę należy szanować, a także, że każde poczynione zło do ciebie wraca, a dobro procentuje.

 

W „Baśni o dębowym sercu” mamy rzeczowy sposób pisania. Autor trzyma czytelnika w napięciu aż do końca książki. Mimo zapewnień o tym, że wydarzenia miały miejsce dawno, dawno temu, przesłanie całej historii można z powodzeniem odnieść do czasów współczesnych i oczami wyobraźni zobaczyć tych, którzy dla zysku wycinają lasy i niszczą przyrodę, nie dbając o to, co dzieje się przez ich działania ze środowiskiem i ludźmi mieszkającymi w okolicy. Warto podkreślić też, że wydawca zadbał o estetyczną stronę książki. Treść ilustruje bardzo realistyczna, barwna grafika, a twarda oprawa i dobrej jakości papier powinny posłużyć na dłużej. Duży druk i czytelna czcionka o ładnym kroju to zachęta do podjęcia samodzielnej lektury.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial