Okładka wydania

Wiśniowe Serce

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wiśniowe Serce | Autor: Cathy Cassidy

Wybierz opinię:

Anena

Czasy nastoletnie mam już dawno za sobą, ale nie zmienia to faktu, że od czasu do czasu sięgam po literaturę młodzieżową, aby nie tylko mieć pojęcie jakie są teraz trendy w niej występujące, ale również by przypomnieć sobie tamte czasy. Bardzo często zdarza się, że tego typu książki nie mają zbytnich walorów edukacyjnych i raczej swobodnie podchodzą do tematyki związanej z dojrzewaniem (najczęściej są to utwory z dominującym wątkiem ckliwego romansu). Są jednak tytuły, po które warto sięgnąć i właśnie na temat takiej książki napisałam tę recenzję.

 

Znana pisarka Cathy Cassidy tworząca z myślą o młodych czytelnikach przygotowała nowy cykl o smacznie brzmiącym tytule ,,Bombonierki”, który od razu skojarzył mi się ze sceną z Forresta Gumpa i słowami: ,,Życie jest jak pudełko z czekoladkami - nigdy nie wiesz, co ci się trafi”. I faktycznie te słowa idealnie pasują do powieści ,,Wiśniowe serce”. Życie głównej bohaterki zmienia się tak szybko jak szybko otwiera się nowe pudełko czekoladek. Każda kolejna pralinka to nowe wydarzenie, z którym dziewczyna musi sobie poradzić i emocje, którym musi stawić.

 

Trzynastoletnia Cherry wraz z tatą przeprowadza się ze Szkocji do Anglii. Tam zmierzy się z zupełnie innym, nieznanym jej dotąd światem. Ta introwertyczna dziewczyna mająca ojca na wyłączność i ciesząca się z małych rzeczy, będzie musiała przyzwyczaić się do narzeczonej ojca i jej czterech córek. A nie będzie to dla niej łatwe, bo angielska prowincja to zupełnie inne otoczenie niż miejski gwar, do którego dziewczyna przywykła. Również obecność czterech przybranych sióstr, z których każda to wulkan energii i niezwykle silna indywidualność, będą stanowić wielkie wyzwanie dla nieco wyobcowanej trzynastolatki.

 

Nieśmiała i często popadająca w kłopoty Cherry, która ma niezwykły dar opowiadania historii i ubarwiania swojego życia, przypomina mi współczesną wersję mojej ulubionej postaci, czyli Ani z Zielonego Wzgórza. Obie dziewczęta mają bogate życie wewnętrzne, ogromną wyobraźnię i obie czują się nieco wyobcowane w świecie, w którym przyszło im żyć. Są schowane w swojej skorupie i jedynie przed najbliższymi ludźmi otwierają swoje wnętrze i myśli. Podobnie przeżywają wielką młodzieńczą miłość i są emocjonalnie bardziej rozwinięte niż ich rówieśnicy. Myślę, że to podobieństwo do Ani sprawiło, że z taką przyjemnością czytałam o perypetiach Cherry.

 

Powieść ,,Wiśniowe serce” to nie tylko typowa książka dla nastolatek, ale również ciekawa opowieść o życiu w patchworkowej rodzinie i budowaniu silnych relacji. Pod pozorem słodkiej historyjki o uroczej i nieco zwariowanej trzynastolatce Cathy Cassidy przemyca całkiem poważne problemy dotyczące współczesnych nastolatków, takie jak brak akceptacji ze strony rówieśników czy popadanie w świat fantazji będący swoistym mechanizmem obronnym przed odrzuceniem. Na kartach powieści Cherry przeżyje niezapomniane chwile w malowniczej turystycznej miejscowości, pozna smak pierwszej ,,zakazanej” miłości, ale również dowie się czym jest prawdziwa rodzina. Co prawda nie przyjdzie jej z łatwością zaaklimatyzowanie się do nowego miejsca, zwłaszcza, gdy w tle silnie odbija się widmo utraconej przed laty mamy, z której odejściem nasza bohaterka nie może się pogodzić.

 

Jedyną rzeczą, do której mogę mieć jakieś zastrzeżenia to zdecydowanie zbyt młodzi bohaterowie w porównaniu z ich przemyśleniami na temat życia i sytuacji, w których się znaleźli. Moim zdaniem, gdyby mieli choćby dwa lata więcej to wówczas ich życiowe mądrości wydawałaby mi się bardziej prawdziwe i pasujące do ich etapu dojrzewania. Ale ten mały szczegół niezbyt przeszkadza w trakcie lektury.

 

Podsumowując, warto podsunąć tę powieść dorastającej dziewczynie z Waszego otoczenia, gdyż problemy, z którymi boryka się główna bohaterka mogą dotyczyć każdej nastolatki. Poza tym Cherry to niezwykle interesująca narratorka, która nie pozwala się nudzić, a wiele jej komentarzy jest pełnych humoru. Moim zdaniem ,,Wiśniowe serce” to ciekawa powieść owinięta w pachnący wiśniami i młodością papierek, po który warto sięgnąć :-)

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Komentarze  

0 # Mirosława Dudko 2019-08-09 15:39
Ciekawa recenzja zachęcająca do sięgnięcia po tę książkę :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial