Skok W Króliczą Norę

Autor: Adrianna MichalewskaIzabela Szolc

Okładka wydania

Skok W Króliczą Norę


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Anena

Czasami lubię sięgnąć po literaturę obyczajową, ponieważ ciekawi mnie jakie problemy współczesnych kobiet poruszają autorki. Przez przypadek trafiłam na opis książki Adrianny Michalewskiej i Izabeli Szolc pod zaskakującym tytułem ,,Skok w króliczą norę”. Od razu pojawiło się u mnie skojarzenie z moją ulubioną ,,Alicją w Krainie Czarów” i pomyślałam o jej zaskoczeniu zupełnie innym światem, który ujrzała po wpadnięciu w króliczą norę. Miałam zatem nadzieję, że autorkom udało się przynajmniej w części opisać zagubienie jakie ona przeżywała i dostosować je do rozterek wykreowanych przez nie bohaterek.

 

Co prawda ,,Skok w króliczą norę” jest trzecią częścią perypetii bohaterek i zgodnie z zapowiedzią ma ukazać dramatyczne losy Moniki, Izy, Amelii i Pauli, które właśnie wkroczyły w nowy etap życia. Kobiety skończyły 40 lat i muszą zmierzyć się z konsekwencjami wcześniejszych wyborów oraz z ciągłymi problemami, co do których były przekonane, że już sobie z nimi poradziły. Na tle ich małych dramatów majaczy również upływ czasu, który dotkliwie obchodzi się z ich rodzicami, np. choroba Ireny coraz bardziej utrudnia jej codzienną egzystencję i sprawia, że nie jest już ona mogącą wszystko panią profesor. Z kolei Iza, która do tej pory była przekonana, że jej życie jest idealne, wreszcie zauważy, że jej mąż wcale nie jest pracoholikiem, tylko miłośnikiem damskich spódniczek, a kochanki zmienia oprawie w takiej samej częstotliwości jak rękawiczki. Amelia zmaga się z samotnością. Bardzo chciałaby mieć dziecko, ale nie ma chłopaka, a w dodatku jej firma zbankrutowała, co uniemożliwia adopcję. Szkoda tylko, że mieszkająca w Irlandii Paulina została potraktowana nieco po macoszemu, bo pojawia się w powieści tak rzadko, że ledwo można to zapamiętać. Nie ukrywam, że jej losów byłam bardzo ciekawa.

 

Mimo że nie znałam wcześniejszych losów bohaterek, to po początkowej niewiedzy co do ich wcześniejszych losów, zdołałam się łatwo dostosować do opisu ich obecnej sytuacji. Jednakże Wam radziłabym najpierw przeczytanie poprzednich dwóch części, abyście mieli dokładny ogląd na zmiany zachodzące w życiu i psychice bohaterek, na ich dojrzewanie i wkraczanie w dorosłość. Bo właśnie takiego szerokiego spektrum brakowało mi podczas czytania 3 części:-)

 

Ostrzegam również, że opis znajdujący się na tylnej okładce nie oddaje w pełni treści książki. Czytając go można się spodziewać dramatu, pełnego cierpień głównych bohaterek próbujących bezskutecznie przezwyciężyć kolejne kłody rzucane im pod nogi przez życie. Nic bardziej mylnego. Opis ten nie przystaje do całej powieści i daje złudne wrażenie tego, co możemy po niej oczekiwać.

 

Mimo że powieść niezbyt przypadła mi do gustu, to można pochwalić autorki za sposób kompozycji i narrację. Dzięki temu, że oddały głos każdej z bohaterek możliwe jest głębsze poznanie uczuć i przemyśleń tych bohaterek niż dzięki standardowej narracji. Wiąże się z tym również ograniczenie w stosowaniu opisów, ale dzięki temu uwaga czytelnika skupia się wyłącznie na perspektywie danej postaci, jej emocjach, przemyśleniach i rozterkach. Najciekawsze w takiej perspektywie jest to, że bohaterki są ze sobą powiązane – są przyjaciółkami albo członkami tej samej rodziny. Te koligacje pozwalają również na spojrzenie z innej perspektywy na problemy dręczące każdą z nich.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!