Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Ostatnie Instrukcje

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Nir Hezroni
 • Tytuł Oryginału: Last Instructions
 • Gatunek: Thriller
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Leszek Kwiatkowski
 • Liczba Stron: 440
 • Rok Wydania: 2018
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 135x205 mm
 • ISBN: 9788380085411
 • Wydawca: Media Rodzina
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Poznań
 • Ocena:

  5,5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Ostatnie Instrukcje | Autor: Nir Hezroni

Wybierz opinię:

Anena

W powieści ,,Trzy koperty” Nira Hezroni poznaliśmy Agenta 10483, człowieka nieobliczalnego, którego poczynań wprost nie da się przewidzieć.

 

Powieść pozostawiła czytelnika z wieloma pytaniami, dlatego wielu z nich usatysfakcjonuje to, że pisarz zdecydował się napisać kontynuację. Akcja ,,Ostatnich instrukcji”, bo tak brzmi tytuł drugiej części, rozgrywa się 10 lat po wydarzeniach z poprzedniej części. Agent wybudził się z trwającej kilka lat śpiączki i próbuje odzyskać utraconą sprawność fizyczną. Napędza go chęć zemsty na organizacji, dla której pracował i poświecił zbyt wiele, a która potem chciała się go pozbyć.

 

W tej odsłonie zmagań Agenta 10483 pisarz zdecydował się na uspokojenie swojego bohatera i pokazanie go jako w miarę zrównoważonego człowieka. Poza tym bohater musi zmierzyć się ze swoistym szokiem jakiego doznaje, gdy odzyskał świadomość. 10 lat w perspektywie, np. rozwoju ekonomicznego i technologicznego, to czas pociągający za sobą wielu zmian, do których obudzony ze śpiączki agent musi się przyzwyczaić. Jego ponowna adaptacja to ciekawy wątek, który urozmaica tą pełną sensacyjnych i szpiegowskich motywów powieść. Co ciekawe udaje mu się dość szubko zaadoptować do nowej sytuacji, a wszelkie możliwości technologiczne wykorzystać do prywatnej vendetty na niedawnych pracodawcach. Agent 10483 podchodzi do zadania niezwykle metodycznie, wszystko planuje w najdrobniejszym szczególe i nie pozwala, by jego szaleństwo i paląca rządza zemsty przejęły nad nim kontrolę. W dodatku eksperymentuje z wynalazkami niczym serialowy MacGyver. Takie połączenie okazuje się mieszanką wybuchową, która za pomocą nieoczekiwanych zwrotów akcji przyciąga uwagę nawet wybrednego czytelnika.

 

Śledzenie tego morderczego pościgu to nie jedyny atut powieści. Podobnie jak w przypadku części pierwszej, czytelnik ma możliwość bezpośredniego wglądu w przemyślenia głównego bohatera za pomocą lektury jego pamiętnika. Jednakże tym razem relacjonowane zdarzenia ukazane są również z perspektywy drugiej strony, co ciekawe obie relacje okazują się diametralnie różne. W ten sposób odbiorca jest nieco zdezorientowany, ponieważ nie wie, której stronie ma wierzyć. Dwa przeciwstawne obozy to nie tylko dwa odmienne punkty widzenia sytuacji, ale również alternatywne sposoby rozwiązania panującego między nimi konfliktu. Oczekiwanie na rozwiązanie jest niezwykle emocjonujące, bo wiadomo, że któraś ze stron musi się poddać, a ktoś zginąć. Pytanie tylko: kto to będzie?

 

Niestety są w tej powieści również elementy nieco utrudniające lekturę. Część wątków stanowi ,,zapychacze”, które niepotrzebnie rozwlekają akcję i spowalniają ją. Również kilka działań Organizacji wydawało mi się nieprzemyślanych i ,,sztucznie” utworzonych. Jednakże coraz bardziej zbliżając się do końca te niedociągłości zostają czytelnikowi doskonale zrekompensowane. Czytelnik z uwagą skupia się na działaniach głównego bohatera i z wypiekami na policzkach czeka na ostateczne rozwiązanie.

 

Podsumowując: ,,Ostatnie instrukcje” to powieść, którą można podzielić na dwie części. Pierwsza z nich gwarantuje emocje podczas śledzenia poczynań głównego bohatera i przeszkód jakie przed nim stoją. Druga część to opisane wyżej maleńkie niedociągnięcia, które na szczęście nie przesłaniają części pierwszej. Spowalniające elementy nie górują nad dobrze skonstruowaną fabułą, dzięki czemu powieść czyta się ze stale rosnącym zainteresowaniem.

 

Należy w tym miejscu pochwalić autora za inteligentną rozrywkę jaką gwarantuje czytelnikowi, gdyż Hezroni nie zalewa odbiorcy krwawymi detalami. Pisarz umiejętnie dawkuje emocje i coraz bardziej przyciąga czytelnika łaknącego zakończenia. W tym celu stawia na niebanalne rozwiązania i nie raz pokazuje swoją pomysłowość w konstruowaniu kolejnych wydarzeń. Jedno trzeba przyznać: Hezroni uwielbia bawić się z czytelnikiem, igrać z nim, bawić się jego emocjami poprzez nietuzinkowe podejście do schematu powieści kryminalnej. I to bardzo cenię w jego twórczości.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial