Okładka wydania

Kochałem Żydówkę

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Jerzy Justyn
 • Gatunek: Obyczajowe
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 190
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 150x210 mm
 • ISBN: 9788381193979
 • Wydawca: Psychoskok
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Konin
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Kochałem Żydówkę | Autor: Jerzy Justyn

Wybierz opinię:

Sylfana

Literatura polska zawsze będzie dla mnie zagadką – w jej przestrzeni znajduje się nurt, oznaczany często jako literatura obyczajowa, jednak na naszym rodzimym podwórku wyrażenie to ma nieskończenie wiele znaczeń. W literaturze zagranicznej, szczególnie tej amerykańskiej, obyczajowość książek rozumiana jest jako realizacja popularnych motywów: miłości, rodziny, problemów natury egzystencjalnej. Zauważam, że polscy autorzy dosyć często w obecnych czasach sięgają po tematy kontrowersyjne, nietypowe, jednak mające swoje uzasadnienie w życiu codziennym. Taką pozycją, wpisującą się w ten ciekawy nurt, jest powieść o tytule Kochałem Żydówkę autorstwa Jerzego Justyna.

 

Wspomniana opowieść przedstawia nam historię dojrzałego mężczyzny, 70 – latka, który zakochuje się bez pamięci w młodszej od siebie kobiecie. Poznaje ją dzięki tzw. „nowym mediom”, od razu zaczyna pałać do niej ogromnym uczuciem. Sytuacja ze strony kobiety wygląda jednak inaczej – czytelnik odnosi wrażenie, że Natalii, bo tak ma na imię wspomniana bohaterka, wykorzystuje Jerzego, z jej perspektywy jawi się ten związek jako typowy układ finansowy. Bohater miota się między poczuciem skrzywdzenia i żalem, a uczuciem miłości, pragnie wszystko uporządkować, za wszelką cenę chce, aby jego partnerka poczuła to co on. Choć w książce nie dzieje się dużo, i raczej mamy do czynienia z retrospektywnymi refleksjami narratora, to odbiorca raczej nie będzie się nudzić. Wszystkie refleksje są bardzo ciekawe, angażujące nasz umysł i serce.

 

To, co najbardziej w sumie urzekło mnie w tej nietypowej historii to pokazanie, jak wygląda proces zakochania u osoby starszej, czym ona się kieruje w wyborze partnera, jakie ma potrzeby, w jaki sposób realizuje potrzebę bliskości i zrozumienia. W ostateczności autor i narrator zadaje sobie pytanie, czy miłość w podeszłym wieku ma rację bytu, czy taki związek, jaki został opisany jest w książce, ma prawo przetrwać próbę problemów i czasu. Nie chciałabym zdradzać, czy wnioski są optymistyczne, czy pesymistyczne, bo musiałabym zdradzić zakończenie wątku głównego.

 

Niezwykle cieszy mnie fakt, że autor pokusił się o taką powieść, że nie bał się tematu tabu, że nie szczędził także fabularnych scen erotycznych – należy pamiętać, że seks starszych ludzi też istnieje, choć nikt nie chce mówić o tym głośno. Opisy tychże aktów jednak trochę kuleją, mało w nich finezji, opisane są raczej językiem technicznym, nie językiem miłości i namiętności. Jestem jednak w stanie przymknąć na to oko, bo mało który autor potrafi, używając naszego języka ojczystego, ciekawie i intrygująco pisać o seksie. Choć nasz język daje dużo możliwości, to dosyć często pisarze wpadają w pułapkę wulgaryzmu, co raczej nie pomaga w budowaniu pięknych, subtelnych obrazów bliskości ludzi.

 

Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że powieść czyta się dobrze, całość jest mocno poprawna i zdecydowanie, jak to mówi młodzież, „sztosem” jest wybór realizowanej tematyki. Takich książek nam trzeba – takich, które nie boją się intymnych i niesłusznie kontrowersyjnych tematów. Myślę, że ta pozycja znajdzie duże grono odbiorców, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Nie ma co się zrażać mało popularnym i niekomercyjnym nazwiskiem autora – ja także pierwszy raz miałam z nim styczność. Nie wiem niestety, czy jest do debiut tego twórczy, czy może poczynił on jeszcze inne teksty powieściowe - jeśli tak, to z chęcią po nie sięgnę w przyszłości.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto