1989 Barwy Zamienne

Autor: Marek Migalski

Okładka wydania

1989 Barwy Zamienne


Dodatkowe informacje

 • Autor: Marek Migalski
 • Gatunek: Thriller
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 304
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 143x205 mm
 • ISBN: 9788381108539
 • Wydawca: Sonia Draga
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Katowice
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Wisienka

Gdy patrzymy na okładkę najnowszej książki Marka Migalskiego pt. 1989 Barwy zamienne, to możemy odnieść mylne wrażenie, iż jest to książka poświęcona polityce, zmianom ustrojowym. I to jest nasz duży błąd. Albowiem jest to książka z gatunku sci-fi, który tak naprawdę niewiele ma wspólnego z polityką, choć niektórzy mają w tej kwestii nieco odmienne zdanie, no ale cóż…

 

Głównym bohaterem jest robo Mitch-27X71, który przed Wielką Wojną był najzwyczajniejszym świecie nastolatkiem Michałem. Jednakże Migalski poszedł dalej w swojej niezwykłej i zarazem przerażającej wizji dotyczącej przyszłości ( może nastąpić koniec świata, kres istnienia jakiejkolwiek istoty! ). Połączył ją z przeszłością, ale zrobił w tak inteligentny i zarazem ciekawy sposób, iż każdy , kto czeka na tą niezwykłą podróż, nie może się jej doczekać i dokładnie planuje każdy, nawet najdrobniejszy szczegół, który się jej tyczy. Z pewnością jesteście ciekawi jaka to podróż, o co w ogóle chodzi i jaki może być związek pomiędzy przeszłością, która teoretycznie już nie istnieje i nie można do niej wrócić, a przyszłością, która jesteśmy w stanie zaplanować i kontrolować tylko i wyłącznie do pewnego stopnia.

 

Dzięki temu, że Marek Migalski stworzył świat, którym żyją roboty i maszyny z wysokim IQ wszystko jest możliwe i na wyciągnięcie ręki, łącznie z tym, iż ludzie, którym pozostał rok życia, mogą go spędzić na dowolnej rzeczywistości. Dzisiaj nie mam takich możliwości, owszem, istnieją symulatory, ale te dzisiejsze nie są w stanie przenieść nas w każde miejsce, w które zapragniemy. W świecie Mitcha największą popularnością cieszą się rajskie scenerie – nie powinno nas to dziwić. Jednakże Mitch nie ma ochoty gwarantowaną cielesną rozkosz, a w zamian za to decyduje się na przeniesienie do czasów swojej młodości, czyli właśnie do Polski w 1989 roku. Jednakże nie postanawia by powrócić tam w swoim cele, czyli jako Michał, a zamiast tego wciela się w swojego wuja, Adama, brata swojej mamy, Ewy. Jako Adam będzie w stanie oglądać i oceniać swoje postępowania, wybory z boku. Adam mieszka w kawalerce w mieście R., jest adiunktem na uniwersytecie w mieście K. i , podobnie jak i Michał, ma całkowicie inne spojrzenie na sprawy polityczne niż mąż jego siostry, ojciec Michała, Janek. I to właśnie te upodobania polityczne przybliżają go do Michała. Organizuje spotkanie NZS-owców z grupą przyjaciół Michała, przewiduje obrady kulatego stołu (wolał użyć czeskiego odpowiednika słowa ,,okrągły’’), choć my, czytelnicy, wiemy skąd ma wiedzę na jego temat (no właśnie, z przyszłości, przecież on już tu był i to przeżył! ). Autor opisuje nam kolejne miesiące z życia Adama. W lutym nawiązał romans z Sonią, swoją studentką. Sprawiło to, że Michał wraz z grupą swoich przyjaciół stali mu się jeszcze bardziej przychylni. Ważnym punktem w życiu Adama była osiemnaste urodziny Michała. Oczywiście wuj nie został zaproszony na imprezę młodzieżową, ale na rodzinną już tak. Postanowił mu kupić sensowny prezent- zdecydował się na walkmana i wranglery- rzeczy dostępne jedynie w pewexie. Szczęśliwym trafem wraz z początkiem marca zostały otwarte pierwsze kantory, w których można było dokonać wymiany złotówek na dolary. I mowa tutaj o takich prawdziwych dolarach, a nie bonach walutowych. Gdy Adam wszedł do pewexu przy ulicy Ogrodowej poczuł się jakby przeniósł się do innego świata. Bez problemu udało mu się kupić wranglery i walkmana marki Sony – z radiem, możliwością nagrywania głosu i kompletem baterii paluszków.

 

I tu moi drodzy się zatrzymam. W roku 1989 miałam dwa latka. Z opowieści znam pewex, ale na tym były koniec podobieństw. Jednakże książka Marka Migalskiego, choć nie należy do gatunku, w którym się zaczytuję, jest godna uwagi. Uważam, że warto po nią sięgnąć, albowiem możemy dowiedzieć się wielu, interesujących rzeczy.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!