Okładka wydania

Czerwona Zemsta

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Krzysztof Goluch
 • Gatunek: Historyczne
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 474
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 130x210 mm
 • ISBN: 9788381474054
 • Wydawca: Novae Res
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gdynia
 • Ocena:

  5,5/6

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Czerwona Zemsta | Autor: Krzysztof Goluch

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Czas powojennego terroru roku 1945, walka z sowieckim okupantem tych, którzy nie porzucili broni oraz pogmatwane ludzkie losy, wśród których największą determinacją do działania jest zemsta... i miłość - oto kwintesencja tego, co oferuje nam sobą barwna i poruszająca powieść Krzysztofa Golucha pt. "Czerwona zemsta", która to ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Novae Res. Poznajmy zatem tę historię i emocje, jakie nam ona sobą oferuje...

 

Fabuła książki przenosi nas swoimi stronami do Polski roku 1945, czyli czasu beznadziejnej walki z nowym okupantem, który w wielu aspektach okazuje się  być bardziej przerażającym, aniżeli Niemcy. W tych okolicznościach poznajemy młodego żołnierza AK - Jana Walkiewicza, który podobnie jak wielu innych, nie porzucił broni i kontynuuje walkę w szeregach partyzantki. Poznajemy go w bardzo dramatycznych okolicznościach, które rzucają go w odległy zakątek kraju, by tam podjąć służbę pod dowództwem Mariana Bernaciaka - "Orlika". I tak oto rozpoczyna się czas walki, zemsty i niezwykłego poświęcenia w imię ojczyzny. Jak się jednak okazuje, ten podły czas przyniesie Jankowi także i miłość...

 

Debiutancka książka Krzysztofa Golucha łączy w sobie pełnokrwistą opowieść wojenną z nie mniej intrygującą historią obyczajową. Łączy w bardzo udany, efektowny i mający nam sobie wiele do zaoferowanie sposób, czego efektem jest niezwykle złożona, rozbudowana na blisko 500 stron i wypełniona wielkimi emocjami relacja o tym, jak wyglądała powojenna rzeczywistość w naszym kraju. I tak oto wraz z postępem lektury poznamy tu nietuzinkowych bohaterów, przeżyjemy u ich boku moc niezwykłych wydarzeń, niejednokrotnie wielce się wzruszymy, jak i wreszcie odbędziemy fascynującą podróż w czasie, o której to nie zapomnimy przez bardzo długi czas. Nie zapomnimy za sprawą doznań i wrażeń, jakich przyjdzie na tu dotknąć...

 

Fabuła powieści oferuje nam całą masę niezwykle dynamicznych scen, które obrazują z jednej strony walkę partyzantów w sowieckim, ale też i polskim wojskiem służącym nowej władzy, z drugiej zaś próby zwalczania i przeciwdziałania ów działaniom ze strony służb bezpieczeństwa. W międzyczasie pojawiają się tu także wątki natury obyczajowej, które dodają atrakcyjności, ale też i niezwykłego dramatyzmu tej narracji, która tym wątkiem zachwyci z pewnością głównie czytelniczki. Jest barwnie, ciekawie, nieustannie zaskakująco, jak i też nie ma mowy choćby o chwili monotonii, a całość wieńczy mocny i zarazem obiecujący wiele na ciąg dalszy, finał.

 

Bohaterowie, miejsce akcji, klimat książki, czy też choćby obraz walki - każdy z tych aspektów przedstawia się tu bardzo solidnie, zachwycając nas kolejno kreacjami postaci - tymi fikcyjnymi, jak i tymi znanymi z kart historii, kolejno obrazem ówczesnej Polski, a zwłaszcza codziennością partyzanckiego życia, niepowtarzalnym i realistycznym klimatem, jak i wreszcie walką. Walką, której uświadczymy tu naprawdę wiele, i której to obraz usatysfakcjonuje z pewnością miłośników mocnej, wojennej literatury. 

 

Oczywiście, prawem każdego debiutanta jest popełniać błędy..., i w związku z tym także i tutaj ich nie zabrakło. Mam tu na myśli czasami niezbyt spójne informacje, mało przekonujące słowa bohaterów i brak odpowiedniej reakcji na nie oponentów, czy też chociażby lekką sztuczność dialogów w kilku przypadkach. Oczywiście, to tylko drobnostki, które tak naprawdę nie mają wpływu na pozytywny odbiór całości lektury, a ponadto przy tak pokaźnej liczbie stron książki, wydają się być też one nieuniknione. Osobiście jestem przekonana o tym, że każda kolejna książka Krzysztofa Golucha będzie w tym względzie tylko i wyłącznie lepszą.

 

Komu poleciłabym sięgnięcie po powieść "Czerwona zemsta"...? Myślę, że przede wszystkim miłośnikom powieści historycznej, wojennej i tej, ukazującej dramat ludzi końca II wojny światowej, którym nie dane było cieszyć się wolnością i niepodległością Polski, a jedynie nienazwaną wprost nową okupacją. Z drugiej strony po tytuł ten mogą sięgać śmiało także i sympatycy opowieści spod znaku literatury obyczajowej, którzy również znajdą tu coś wyjątkowego dla siebie. To dobra, mająca wiele do zaoferowania i pozostająca na długo w pamięci opowieść, którą w mej ocenie naprawdę warto jest poznać i dać się jej sobą oczarować bez reszty...

Aneta Grabowska

Partyzantka, żołnierze wyklęci - kiedyś często sięgałam po książki o takiej tematyce, uwielbiając przenosić się w leśne gęstwiny, gdzie stacjonowali nasi dzielni chłopcy, i wczuwając w to, co czuli, gdy musieli porzucić własne rodziny, by w końcowym rozrachunku móc sobie spojrzeć w oczy i powiedzieć - zachowałem się jak trzeba. Pamiętam, że na studiach polonistycznych, gdy przyszło nam zajmować się tymi czasami, byłam aktywna jak nigdy, bo po prostu chciałam wiedzieć jak najwięcej. Później ta fascynacja przybledła, musząc ustąpić miejsca codziennemu dorosłemu życiu, ale wciąż, jeśli tylko mam taką możliwość i czas na to pozwala, z przyjemnością sięgam po książki o polskich partyzantach.

 

"Czerwona zemsta" nie jest klasyczną pozycją o partyzantce. Zazwyczaj w publikacjach tego rodzaju mamy do czynienia z mocnym trzymaniem się faktów i przybliżaniem sylwetek i życiorysów konkretnych osób. Tutaj temat ujęto zupełnie inaczej, dla wielu pewnie nawet ciekawiej. Otóż autor zamiast skupić się na biografiach, głównymi bohaterami swojej opowieści uczynił partyzantów, ale wokół z nich zbudował historię, która wzbudza w czytelniku całą paletę różnorodnych uczuć. Pojawiają się tutaj prawdziwe postacie i wydarzenia, opisy walk i tym podobne, ale autor znalazł tu także miejsce na pokazanie codzienności polskich partyzantów - ich miłości, chwil zwątpienia i słabości, konieczności podejmowania trudnych decyzji, ale także solidarności, dzięki której przetrwali tak długo. To opowieść o tym, jak młodzi chłopcy i dojrzali mężczyźni nie godzili się na narzucony im porządek rzeczy, udowadniając, że ojczyzna jest dla nich czymś naprawdę ważnym. Czymś, czego nie pozwolą zniszczyć i splugawić ani rosyjskiej władzy, ani zdrajcom z własnego podwórka.

 

Czytając tę książkę, człowiek dosłownie ma przed oczami bohaterów, ich dylematy, radości i smutki. Narracja poprowadzona jest bardzo płynnie i tak właśnie czyta się tę książkę, nie chcąc odrywać się nawet na chwilę. To dla mnie klasyczny przykład publikacji, o których mówi się - jeszcze tylko jeden rozdział i idę spać. Ba! Mnie ta książka spodobała się do tego stopnia, że postanowiłam powalczyć o polecajkę na okładkę i miałam to szczęście, że rzeczywiście można ją tam ujrzeć.

 

Książka "Czerwona zemsta" jest naprawdę słusznych gabarytów, ale akcja w niej nie zwalnia, więc czytelnik nie nudzi się ani przez chwilę. Pochłania kolejne strony, dając się porwać dziejom "Orlika", "Spokojnego" i innych chłopców, którym za walkę o wolność wielu przypadkach przyszło zapłacić życiem - nie tylko swoim, ale i najbliższych.

 

Z tego, co mi wiadomo, ta książka jest debiutem autora. Tym bardziej chylę czoła przed umiejętnością wykreowania tak wspaniałej i wzruszającej historii, z bohaterami dopracowanymi w każdym calu, w dodatku osadzonej na wydarzeniach prawdziwych. To naprawdę nie lada sztuka i choć dość często zdarza mi się zachwycić jakąś książką - ostatnio obserwuję jednak w tej kwestii tendencję spadkową - to później o niej zapominam, gdyż inna wypycha ją z myśli, robiąc miejsce dla siebie. W tym przypadku to tak nie działa, w tym przypadku te emocje wciąż są we mnie, choć od pierwszego czytania minęło już dużo czasu. Nazwisko Krzysztofa Golucha wyryło się w mojej pamięci i sprawiło, że z niecierpliwością będę wypatrywać kolejnych książek tego autora. Jeśli będą tak dobre, jak ta - wróżę mu sporą rozpoznawalność w literackim świecie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto