Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Safari Zapiski Przewodnika Karawan

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Paweł Kardasz
 • Gatunek: Podróżnicze
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 376
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 9788381272919
 • Wydawca: Bernardinum
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Pelplin
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Safari Zapiski Przewodnika Karawan | Autor: Paweł Kardasz

Wybierz opinię:

Tam, Gdzie Matka Mówi Dobranoc

SAFARI

 

Ta książka jest pełna treści! I nie sposób przy niej się nudzić! Zresztą na safari może być często bardzo gorąco ale przecież nigdy nudno!!!

 

Książka Pawła Kardasza, mimo iż początkowo wydaje się być zbiorem niepowiązanych ze sobą ściśle wątków, to po całej lekturze zdecydowanie nabiera kształtu historii podróży autora. Kardasz spędził bowiem niemal pół swojego życia na afrykańskim kontynencie, zakochując się głęboko w jego klimacie (szeroko pojętym)!

 

Na kartach książki czytelnik śledzi spisane historie, które ukazują nie tylko niebezpieczny dziki świat ale przede wszystkim wspaniałą, prawdziwą Afrykę na przestrzeni lat, podczas których autor przemierzał ją, skupiając się głównie na „krajach na południe od równika”.

 

„SAFARI. ZAPISKI PRZEWODNIKA KARAWAN”

Paweł Kardasz, który od lat mieszka na czarnym lądzie, przestał być tym „obcym” dla mieszkańców czarnego lądu. Od 1994 roku prowadzi safari a swoje przygody i przemyślenia zebrał w książce zatytułowanej „Safari. Zapiski przewodnika karawan”, wydanej w 2019 roku przez wydawnictwo Bernardinum. Autor doskonale zna nie tylko obyczaje ludzi żyjących w różnych częściach Afryki ale również samą dziką Afrykę. Ta potrafi zachwycać, ale także przerazić zwłaszcza ciemną nocą…

 

Jednak, kiedy u boku ma się tak doświadczonego przewodnika, można czuć się bezpiecznie… Ale tylko pod warunkiem, że przestrzega się pewnych zasad przez przewodnika ustalonych!!!

 

HISTORIE PRAWDZIWE

Książkę chłonie się całym sobą. Jest ona pełna nie tylko opisów: krajobrazów, ludzi i zdarzeń ale przede wszystkim ukazuje ambiwalencję Afryki i jej mieszkańców! Do tego niezwykłe poczucie humoru autora sprawia, że nieraz śmiejmy się gromko podczas zgłębiania lektury. A co najbardziej ujmuje i sprawia, że publikacja przypada nam do gustu, to właśnie niezwykła szczerość autora. Nie fantazjuje on podczas opisów zdarzeń, ale w sposób bardzo jasny, konkretny, ale i autentyczny opowiada o swoich przygodach, nie myśląc przy tym, by kreować się na „bohatera” safari!!!

 

Z pewnością marzenia o podróży do Afryki warto podkarmić tą niezwykłą lekturą! Skupia się ona bowiem na rzeczach ważnych dla nas europejczyków, nieprzywykłych do afrykańskiego klimatu i związanego z nim niebezpieczeństwa, czyhającego niemal na każdym kroku. Autor snując swoje opowieści wspomina częste absurdy, które wywołują uśmiech na twarzy czytelnika lub irytację osób, które zetknęły się osobiście z podobną sytuacją! Paweł Kardasz wspomina bowiem m.in. sytuacje, kiedy to afrykańska „biurokracja” wymaga cierpliwości oraz sprytu i grubszego portfela. Ale także opowiada o poważnych afrykańskich chorobach, które w jego przypadku dało się zwalczyć. Nie wszyscy spotkani na jego drodze mieli jednak takie szczęści… Nie ma tu miejsca na pomyłki i subordynacje, kosztować one mogą życie!

 

ZAPISKI

Doświadczenie, które zbierał autor przez blisko 25 lat, „podaje dalej” w swoich zapiskach, które dzieli na: „zeszyt 1 opowieści poranne”, „zeszyt 2 opowieści południowe”, „zeszyt 3 opowieści wieczorne”, „zeszyt 4 opowieści nocne”. Z kolejnych (jest ich kilkadziesiąt) podrozdziałów, jednych dłuższych, innych krótszych, bardziej czy mniej humorystycznych, wyłania się Afryka prawdziwa. Jak wspomina autor, nic nie jest tu zmyślone, wszystko wydarzyło się naprawdę! Spotkani ludzie, historie przekazywane z ust do ust, miejsca oraz zdarzenia pozostaną na zawsze na kartach książki, niejako ocalone.
Kardasz z wielkim szacunkiem odnosi się bowiem często do poznanych na safari ludziach i zbierając życiowe doświadczeni, dzieli się tym bogactwem z czytelnikiem! Przyjaźni Afrykanie, autostopowicze, których ciężko się pozbyć, niebezpieczni dla turystów ale okazujący szacunek dla „swoich” uliczni złodzieje, bezinteresowni, ale także niebezpieczni tubylcy, fascynują czytelnika! Pisać o nich może tylko ten, który wtopił się w krajobraz i mimo innej barwy skóry, może stać się również „tubylcem” choć wciąż jest „muzungu”.

 

Bardzo polecam książkę, posiada niezwykle ciekawą treść, piękne fotografie i jest skarbnicą wiedzy o współczesnej Afryce!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial