Pranajama Uzdrawiająca Moc Oddechu

Autor: Ralph Skuban

Okładka wydania

Pranajama Uzdrawiająca Moc Oddechu


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 3 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 4 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 91.67% - 3 votes
Polecam: 100% - 4 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

TomG

Nigdy nie praktykowałem jogi, przyznam szczerze, więc nie dziwi mnie wcale, że jak dotąd nie wiedziałem, iż wśród technik joginów istnieje coś takiego jak pranajama. Krótko mówiąc, jest to technika polegająca na panowaniu nad własnym oddechem, a ci, którzy opanowali ją w stopniu mistrzowskim, potrafią maksymalnie spowolnić i zrytmizować swój oddech. Według pranajamy oddech dzieli się na trzy etapy, mianowicie: głęboki wdech, nazywany puraka, wydech czyli rećaka oraz wstrzymanie oddechu po wdechu lub też wydechu, co nazwano kumbhaka. Tyle można powiedzieć w skrócie o pranajamie.

 

Dr Ralph Skuban przez ponad dwie dekady prowadził klinikę specjalizującą się w leczeniu demencji, dzięki czemu zainteresował się mistycyzmem Wschodu, a zwłaszcza filozofią i praktykowaniem jogi. Prowadzi wykłady i seminaria, jest również autorem bestsellerów. W poradniku zatytułowanym Pranajama. Uzdrawiająca moc oddechu opisuje, w jaki sposób oczyścić umysł i odprężyć ciało, a także pozbyć się bólu, zapanować nad stresem i uspokoić gonitwę myśli. A wszystko w zasadzie dzięki… ćwiczeniom nad własnym oddechem.

 

Na poradnik dr Ralpha Skubana składa się nieco ponad trzy i pół setki stron wypełnionych tekstem oraz urozmaiconych czarno-białymi ilustracjami, przedstawiającymi wykonywane ćwiczenia oddechowe. Całość została podzielona na wiele niedługich rozdziałów, a poprzedzają je przedmowa i wstęp, jak również kilka stron opatrzonych tytułem „Krótka historia oddechu na świecie”, doskonale wprowadzających czytelnika w poruszaną na kolejnych stronach tematykę.

 

Wydawałoby się, że o oddychaniu niewiele można napisać, jednak autor w sposób przemyślany wprowadza czytelnika coraz głębiej w tajniki pranajamy, począwszy oczywiście od potrzebnych podstawowych wyjaśnień. Czytelnik przeczyta więc o obserwacji oddechu i oddychaniu całym ciałem, o trzech przestrzeniach oddechu, świadomości i zgromadzonym w organizmie bólu. Dowiemy się, czym są viloma i dirgha, samavritti, vayu i badhy, przeczytamy o prawidłowym siedzeniu, polach energii życiowej, o oczyszczającym oddechu i oddechu zwycięzcy. W Pranajamie znajdziemy również kilka słów o (bardzo popularnych w poradnikach ostatnimi czasy, jak mi się wydaje) centrach energii życiowej, czyli tzw. czakrach. Książka oczywiście zawiera również opisane ćwiczenia praktyczne, które pomogą czytelnikowi przetestować techniki pranajamy na sobie samym, jeśli ktoś będzie na tyle ciekawy, by próbować tego, o czym pisze dr Ralph Skuban.

 

Pranajama. Uzdrawiająca moc oddechu jest poradnikiem przygotowanym przejrzyście, oferującym solidną porcję informacji na temat tytułowej techniki oddychania. Poziom informacji zawarty w książce dr Ralpha Skubana wydaje się być w zupełności wystarczający, aby ktoś zaintrygowany tematyką oddychania – tak w teorii, jak i kwestiach praktycznych – a nie mający jak dotąd o tego typu zagadnieniach żadnego pojęcia, mógł zyskać sporą wiedzę o pranajamie oraz praktycznym wprowadzeniu jej w życie. Na ten ostatni aspekt autor zwrócił szczególną uwagę, dodając do treści książki załączniki, zawierające sugestie rozsądnego rozwoju praktyki pranajamy, opisy wszystkich ćwiczeń w skrócie, bibliografię i pomocny słowniczek.

 

Wydawnictwo Studio Astropsychologii oddało więc w ręce czytelnika poradnik, który spełnia swój cel i potencjalni, zaintrygowani pranajamą czytelnicy powinni być usatysfakcjonowani jego lekturą. Jeśli zaś chodzi o samo wydanie książki, to również śmiało można je pochwalić. Ładna okładka już od pierwszego spojrzenia kojarzy się z mistycyzmem Wschodu, a wnętrze książki złożono w sposób bardzo przejrzysty, wyróżniając dodatkowo ważne informacje szarym tłem. Nieco niekorzystnie wyglądają co prawda te czarno-białe zdjęcia obrazujące ćwiczenia, ale podchodząc do tego zdroworozsądkowo należy przyznać, że skoro przedstawiają twarze i odpowiednie pozycje ciała, kolory raczej nie są tutaj do niczego potrzebne. Cała reszta poradnika prezentuje się całkiem dobrze.

Mirosława

„Oddech to pomost między ciałem a umysłem“

 

Oddech jest najważniejszą funkcją naszego organizmu, gdyż bez niego nie ma życia. Niestety większość z nas nie potrafi prawidłowo oddychać i z tego powodu możemy odczuwać zmęczenie, brak energii, koncentracji czy zbytnią nerwowość. Zły sposób oddychania jest jedną z przyczyn wielu chorób. Nikt nas nie uczy jak prawidłowo oddychać, gdyż uznajemy to za czynność, z którą się rodzimy, uznając, że nic nie możemy w tej kwestii zrobić. Książka pt.: „Pranajama – uzdrawiająca moc oddechu“

 

Dr Ralph Skuban jest jest politologiem, autorem bestsellerów oraz ekspertem z dziedziny jogi. Przez ponad dwie dekady prowadził klinikę specjalizującą się w leczeniu demencji, co sprawiło, ze zainteresował się mistycyzmem Wschodu, w szczególności filozofią i praktyką jogi. Wraz z żoną założył własną akademię i oferuje szkolenia oraz warsztaty w tej dziedzinie. Prowadzi też wykłady i seminaria.

 

W swojej książce pokazuje korzyści z ćwiczeń oddechowych i przedstawia i proste ale skuteczne techniki opanowania oddechu. Mają one na celu nauczyć nas świadomego oddychania, oczyścić umysł, usunąć stres, zrelaksować a nawet zniwelować dolegliwości. Autor odnosi się do funkcjonujących mitów i przekonań na temat pranajamy. Dzieli się swoim doświadczeniem bazując na swojej praktyce i informacjach znalezionych w klasycznych tekstach. Wiedza została oparta w dużej mierze na starożytnych tradycjach i mądrościach. Ma nadzieję, że książka zmotywuje czytelnika do poznania pranajamy i zachęci do jej praktykowania. Uważa pranajamę za fascynującą przygodę, gdyż ma ona wpływ na nas, wzmacnia nas psychicznie, energetycznie i fizycznie.

 

Zgromadzony materiał to przede wszystkim praktyczna podróż przez poszczególne zagadnienia dotyczące pranajamy. Słowo to oznacza kontrolowane obchodzenie się z oddechem, a więc także z energią życiową, której jest on wyznacznikiem. Dzieli się na trzy procesy: wdech, wydech i zatrzymanie oddechu.

 

"Kto oddycha połowicznie, również połowicznie żyje"

 

W poradniku nie ma wyraźnego podziału na część teoretyczną i praktyczną, lecz zarówno raczej istnieją one obok siebie, przeplatając i uzupełniając w trakcie poznawania kolejnych tematów. Wiedza została opisana bardzo przystępnie i klarownie a jej dodatkowym plusem są ćwiczenia, które można wykonywać sukcesywnie podążając przez 27 rozdziałów. Zostały one dokładnie opisane i uzupełnione czarno-białymi zdjęciami instruktażowymi.

 

Autor zaleca, by każde z nich uważnie przeanalizować, poznać zalecenia i wykonywać ostrożnie, gdyż pranajama to potężne narzędzie, łączące nas z siłą, której zawdzięczamy życie. Sugeruje, by przeczytać książkę w spokoju od początku do końca i wypróbować zaprezentowane techniki oddechowe.

 

Przestawia krótką historię oddechu na przykładach różnych kultur, by pokazać jak oddech, życie i idea transcendencji była rozumiana na przestrzeni wieków. Cofamy się w czasie aż do czwartego tysiąclecia przed Chrystusem, by poznać jak oddech rozumieli wówczas starożytni Egipcjanie Grecy, Rzymianie, Celtowie, Chińczycy, Japończycy, Tybetańczycy i Indianie. Przytacza niektóre z ważnych tekstów, zwłaszcza z "Hathajogapradipice“, najważniejszego dzieła ścieżki jogi zorientowanej na ciało i napisanej przez Swatmaramę w XIV wieku. Przybliża pojęcie pranajamy, jej istotę, związaną z nią filozofię oraz korzyści płynące z jej praktykowania. Opisuje wyczerpująco i przystępnie swoje doświadczenia pokazując pozytywne efekty świadomego oddychania. Poszczególne zagadnienia nie są nadmiernie rozwlekane lecz opisane zwięźle i zrozumiale. To sprawia, że materiał jest łatwy do przyswojenia przez osoby początkujące.

 

„Wszyscy jesteśmy w drodze: oddychając, żyjąc, umierając i rodząc się na nowo ze światła, dopóki nie zatoniemy w oceanie nieśmiertelności, którego właściwie nigdy nie opuściliśmy.“

 

Oddech towarzyszy nam od momentu narodzin aż do śmierci. Najczęściej nie zwracamy uwagi na to jak oddychamy. Po prostu bierzemy wdech a potem robimy wydech nieświadomie. Traktujemy go jako naturalny element naszego życia. Praca z oddechem kojarzy się nam najczęściej z jogą, która jest duchową drogą ale też jest ścieżką do poznania siebie, dzięki której możemy dotrzeć do źródła swojego istnienia. Nie musimy jednak praktykować jogi, by nauczyć się prawidłowo i świadomie oddychać. Warto uświadomić sobie, że poprzez świadome oddychanie możemy pozytywne wpływać na nasze ciało i umysł, układ nerwowy.Dzięki zaprezentowanym, ćwiczeniom oddechowym możemy nie tylko nauczyć się jak oddychać prawidłowo, ale też przygotować się do tego ostatniego tchnienia, gdy przyjdzie na to czas.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!