Duchowość I Charakter Witolda Pileckiego

Autor: Anna Mandrela

Okładka wydania

Duchowość I Charakter Witolda Pileckiego


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Damato

Książka ta ma charakter odtwórczy, bowiem w większości jest zbiorem przytaczanych cytatów z różnych historycznych źródeł m.in. teksty z IPN czy Muzeum Auschwitz Birkenau oraz prywatnych korespondencji z rodziną. Oprócz cytatów treść książki stanowią liczne komentarze do tych tekstów, jednak podczas czytania miałem wrażenie, że książka jest jednostronna – bowiem pokazuje postać Witolda Pileckiego w samych superlatywach. Nie twierdzę, że miał On jakieś większe wady, ponieważ jest to postać nietuzinkowa i warto pamiętać, jakimi cechami się wyróżniał, jednak przydałoby się autorce podczas pisania więcej obiektywizmu. Jest co prawda jeden rozdział, w którym Mandrela, próbuje wskazać wady, ale ogranicza się tylko do tego, iż Pilecki zaniedbywał rodzinę na rzecz pracy dla ojczyzny. Czasami w tekście pojawia się jakaś wzmianka o epizodzie, który może stawiać w złym świetle ochotnika z Auschwitz, jednak autorka od razu poddaję ją w wątpliwość... Moim zdaniem nie powinno tak być - tekst powinien być otwarty, podawać rożne wiarygodne informacje, zaś sam czytelnik podczas czytania książki lub w czasie refleksji nad lekturą powinien dokonywać oceny działań - nie autorzy tekstu.

 

Wracając do treści książki - rozdziały są krótkie, w większości nazwy ich nawiązują do cech rotmistrza Pileckiego. Autorka rozpoczyna przedstawiać historię ochotnika do Auschwitz od urodzenia, opisu Jego matki i ojca - pokazując, co spowodowało, iż Witold stał się takim człowiekiem, jak ukształtowała go rodzina, że był tak uczciwy, pomocny i skory do poświeceń w imię drugiego człowieka. Dewiza, która przyświecała Pileckiemu i którą warto zapamiętać jest taka, że należy przeżyć życie tak aby nie bać się śmierci oraz żeby nie żałować na końcu swoich decyzji oraz unikać życia, takiego w którym żyjemy tylko dla siebie i nie dajemy bezinteresownie niczego bliźnim. Postać ta powinna być wzorem do naśladowania i zasługuję na pełen szacunek oraz pamięć potomnych. Niektórzy nawet twierdzą, że postać rotmistrza Pileckiego powinna zostać beatyfikowana i włączoną do poczetu świętych z racji tego, że niektórzy dostąpili wstawiennictwa Pileckiego, jak sami twierdzą, podczas różnych trudnych sytuacji życiowych - w książce jest o tym też wzmianka. Zostawiam do rozstrzygnięcia innym, nie czuję się być kompetentną osobą do oceny tego.

 

Samą książkę czytało się ciężko i musiałem wiele razy przerywać czytanie ze względu na fakt, iż tak jak wcześniej pisałem - w ogromnej większości są to cytaty z innych źródeł. Jak sama autorka przyznaje starała się zebrać te informacje z jednym miejscu o sprawach z mało znanej strony Pileckiego, czyli o motywacji Jego działań, wierze i wartościach, którymi kierował się w życiu. Nie czytałem nic wcześniej o tym człowieku, lecz z różnych źródeł kojarzyłem samą postać rotmistrza – dlatego wiele cennych informacji wyniosłem z książki. Na plus zasługuję również fakt, iż w książce znajdziemy wkładki ukazujące portery Jego samego oraz inne ciekawe fotografie.

 

Podsumowując książka na pewno nie dla wszystkich, ponieważ jest trudna w odbiorze - dużo tekstów historycznych, z oryginalnym, często zawiłym tekstem. Nie jest to proste, łatwe i przyjemne czytadło do poduszki. Tytuł książki dobrze oddaje jej treść - dużo informacji o duchowości, religii i charakterze Pileckiego. Na pewno spełni swoją rolę jako lektura uzupełniająca wiadomości o tym człowieku - pod tym względem jest niezwykle cenna, ponieważ ukazuje mało znane fakty z życia.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!