Okładka wydania

Między Nami Mówiąc

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 2 votes
Kolory: 100% - 2 votes
Scenariusz: 100% - 2 votes
Liternictwo: 100% - 2 votes
Tłumaczenie: 100% - 3 votes
Wydanie: 100% - 3 votes


Podziel się!

Między Nami Mówiąc | Autor: Alessandro Del Piero

Wybierz opinię:

Chris

Jako mały, niespełna dziesięcioletni chłopiec, miałem zupełnie inne spojrzenie na aspekt spełniania marzeń i osiągania szczęścia. W tamtym okresie takim wydarzeniem były dla mnie najpiękniejsze jak się potem okazały, słowa mojej mamy: „jedziemy na zakupy, za pieniądze z urodzin możesz kupić sobie koszulkę piłkarską”. Naszym celem jednak nie była galeria handlowa czy też ogromne sklepy z odzieżą sportową, ale zwykły, miejski tzw. „rynek”, gdzie za ówczesną astronomiczną dla mnie kwotę 30 zł mogłem zakupić koszulkę w paski biało-czarne z żółtym napisem na plecach: „del Piero”. Oczywiście nie miałem pojęcia, że jest to produkt „made in China” i nie ma praktycznie nic wspólnego z oficjalnymi strojami włoskiego klubu Juventus, ale dla mnie to nie miało większego znaczenia i z duma mogłem powiesić ową koszulkę na specjalnie przygotowanym do tego miejscu na ścianie wśród setek różnego rodzaju plakatów. Dlaczego o tym wszystkim wspominam? Sięgając po biografię Alessandra del Piero kierowałem się głównie sentymentem do tego piłkarza, idola z lat dziecięcych, dzięki któremu mogłem nauczyć się nie tylko podstaw gry piłkarskiej, ale chyba przede wszystkim szacunku do tego sportu.

 

Żyjemy w czasach gdy piłkarze zmieniają drużyny za setki milionów euro za każdym razem całując inny herb klubowy na koszulce. Pogoń za pieniędzmi, sławą, marketingiem, nieograniczone wręcz możliwości agentów- tak wygląda dzisiejszy rynek transferowy w świecie piłkarskim. Miałem to szczęście podziwiać takich piłkarzy jak Maldini, Totti, Gerrard czy też Puyol którym przyświecały nieco inne wartości gdy kierowali swoją karierą. Oddanie dla klubu, wierność jednym barwom, a przede wszystkim chęć podziękowania kibicom za ich wsparcie i niespotykane dziś zżycie z nimi. Mediolan, Rzym, Liverpool i Barcelona mają swoje żywe legendy, ludzi, dla których klub w którym grali znaczy coś więcej. Do tych miast należy dopisać jeszcze jedno, a mianowicie Turyn, gdzie każdy kibic wie kogo należy nazwać takim określeniem. Alessandro del Piero jest lub nawet powinien być wzorem dla każdego młodego piłkarza. Niezamieszany w żadne afery, skromny, rodzinny, a przede wszystkim niezwykle profesjonalnie pracujący na rzecz klubu. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze oczywiście talent, dzięki któremu ten włoski napastnik stał się jednym z najlepszych piłkarzy świata w okresie swojej kariery. To wszystko sprawia, że warto sięgnąć po jego biografię by choć po części poznać światowy futbol od kuchni. Jednakże sam charakter piłkarza powoduje, że książka z pewnością nie będzie miała tak ogromnego rozgłosu jak choćby Zlatana Ibrahimovica czy Paula Mersona. Nie ma w niej miejsca na seksafery, alkohol czy zabawne anegdoty. Jeżeliby biografie piłkarskie scharakteryzować jak produkcje filmowe, to książka Alessandra del Piero z pewnością będzie pozycją obyczajową. Jest w niej dużo o miłości do Juventusu, kibiców, barw klubowych, najważniejszych momentach w karierze, a zarazem jest też próbą wyjaśnienia dlaczego ostatnie boiskowe kroki postanowił postawić w Australii i Indiach. Z jednej strony jest to oczywiście minus tej książki gdyż bardzo lubimy czytać o sensacjach, wpadkach, aferach. Z drugiej jednak strony jest to podkreślenie tejże legendarności del Piero, ikony Juventusu, którego karty historii na zawsze pozostaną białe. Dlatego też myślę, że jest to obowiązkowa lektura dla każdego kibica tej włoskiej drużyny jak i całego futbolu z Półwyspu Apenińskiego. Fani pozostałych drużyn z pewnością powinni sięgnąć po tę książkę by móc poznać te wartości, którym kierował się Alessandro, poznać jego historię gdyż jak mało kto zasługuje na szacunek piłkarskiego świata.

 

Peter Crouch powiedział kiedyś w wywiadzie, że gdyby nie był piłkarzem to z pewnością zostałby prawiczkiem. Nie wyobrażam sobie natomiast, że Alessandro del Piero mógłby być kimkolwiek innym, a przede wszystkim żeby był kojarzony z jakimkolwiek innym klubem (piłkarskim oczywiście). Żywa legenda turyńskiego zespołu, która uczy nie tylko wspaniałych zagrań i strzałów, ale przede wszystkim miłości i wierności jakiej tak bardzo nam brakuje w dzisiejszym świecie i to nie tylko futbolowym.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto