Zaczarowany Księżyc

Autor: Joanna Sztroman

Okładka wydania

Zaczarowany Księżyc


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Sosnowa Igiełka

Jednymi z najbardziej pożądanych utworów dla najmłodszych czytelników są wiersze. Szybko zapadają w pamięć, zwykle są zabawne i pełne emocji, a dzięki rytmowi i nieodzownym rymom angażują uwagę i budzą chęć do głośnego powtarzania fragmentów za osobą czytającą. Któż nie zna, a przynajmniej nie słyszał, dzieł klasyków takich, jak Jan Brzechwa, Julian Tuwim, Janina Porazińska czy Maria Konopnicka? Zapotrzebowanie na rymowanki nie przemija i na rynku wydawniczym wciąż pojawiają się nowe poetyckie publikacje poświęcone czytelnikom w wieku przedszkolnym i młodszym szkolnym. Przykładem takiej książki jest „Zaczarowany księżyc” Joanny Sztroman, który ukazał się nakładem wydawnictwa Psychoskok. To wyjątkowy zestaw kilkunastu pogodnych wierszy, który pomoże dzieciom przygotować się do snu.
W rymowankach pojawiają się bohaterowie uwielbiani przez dzieci: pluszowy miś, milutkie kotki, zielone urocze żabki, a także sympatyczny księżyc. Autorka ożywia przedmioty z dziecięcego pokoju, nadając im różne magiczne właściwości. Poduszka w róże, świetlista nocna lampka, miękki kocyk we wzorki, a nawet dywan zyskują oblicza przyjazne maluchom, jednocześnie pomagając im w zaśnięciu swoim ciepłem, byciem pod ręką i wyjątkowo czarodziejską opieką. Wszystko, co dzieje się w utworach Joanny Sztroman dotyczy przede wszystkim przestrzeni dziecięcego pokoiku i innych domowych pomieszczeń, a całość otulają ciche i spokojne godziny wieczorne. Czas na pograniczu jawy i snu, kiedy może zdarzyć się dosłownie wszystko. Ten czarodziejski klimat sprawia, że „Zaczarowany księżyc” to idealna lektura na wspólne czytanie z opiekunem: wyciszająca, relaksująca i wspierająca układanie się do snu.

 

Autorka wplata w swoje wiersze również liczne elementy edukacyjne, nadając im odrobinę moralizatorski ton. Zwraca uwagę nie tylko na cele uspokajająco-usypiające, ale i na pożądane zachowania, jakich często oczekuje się od dzieci. I tak oto Kasia grzecznie odkłada przed spaniem na miejsce swoje zabawki, a Jaś dowiaduje się, że powinien posprzątać bałagan, który zrobił na dywanie. W „Zaczarowanym księżycu” pojawia się nie tylko motyw dbania o porządek, ale również pamięć o wieczornej toalecie. W książeczce znajduje się m.in. wiersz o kąpieli, a także bardzo współczesny utwór, którego bohaterką jest elektryczna szczoteczka do zębów. Oprócz zabawek i przedmiotów codziennego użytku w tomiku spotkamy dzieci o tradycyjnych polskich imionach m.in.: Kasię, Zosię, Jasia czy Krzysia i ich niezwykle troskliwych opiekunów.

 

Podczas czytania utworów Joanny Sztroman nie da się nie zauważyć, że przepełniają je liczne melodie. W strofach wierszy usłyszymy tradycyjne nucenie kołysanek, klasykę płynącą z płyty, niecodzienną grę na okarynie, pianinie, a także dźwięki charakterystyczne dla różnych pór roku np. wiosenny deszcz, cykanie świerszcza i szum wiatru jesienią. Dzięki takim zabiegom część utworów zaczyna przypominać uwielbiane przez dzieci kołysanki. Rodzice o bogatej wyobraźni z pewnością zdołają wymyślić wraz ze swoimi pociechami odpowiednie dla nich melodie, co może stać się okazją do wspólnej, kreatywnej zabawy.

 

Wiersze charakteryzują się prostymi rymami, słownictwem przystępnym dzieciom, pogodnym nastrojem i nieskomplikowaną budową. Są to utwory krótkie, idealne na wieczorne czytanie. Lekturę ułatwia także duża, pogrubiona czcionka i sporej wielkości interlinia. Tomik poezji Joanny Sztroman prócz kilkunastu rymowanek zawiera przepełnione spokojem ilustracje przedstawiające m.in. śpiące dzieci, zabawki, krajobrazy i zwierzęta. Każdy utwór został uzupełniony nawiązującym do treści obrazkiem. Grafiki przypominają lekko rozmyte akwarele, mają delikatne, pastelowe barwy i umiarkowaną dynamikę, co jest dodatkowym atutem książki, która spełniać się ma jako lektura przed snem.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!