Okładka wydania

Kintsugi Sztuka Sklejania Życia

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Céline Santini
 • Tytuł Oryginału: Kintsugi. L'art. de la resilience
 • Gatunek: Poradniki
 • Język Oryginału: Francuski
 • Przekład: Elżbieta Siwiec
 • Liczba Stron: 250
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 143x204 mm
 • ISBN: 9788372297846
 • Wydawca: Feeria
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Łódź
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 4 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 5 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 4 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Kintsugi Sztuka Sklejania Życia | Autor: Céline Santini

Wybierz opinię:

Tulliana

Z niecierpliwością typową dla uczniaka oczekiwałam, kiedy w moje ręce trafi szumnie zapowiadana w Internecie książka ,,Kintsugi. Sztuka sklejania życia”. Chciałam dowiedzieć się, na czym polega ta japońska metoda naprawiania potłuczonej ceramiki, trudno mi było sobie wyobrazić, jak można czerpać z niej inspirację do swoistej autoterapii. Poza tym intrygowała mnie bardzo przepiękna, wręcz artystyczna okładka tej książki – szlachetna biel i złote ornamenty wspaniale współgrają tam z dość ponurą czernią sklejonej ceramicznej miseczki. Wreszcie spełniło się moje marzenie i w pierwszych dniach maja mogłam zabrać się do lektury tej upragnionej książki. Czy ów psychologiczny poradnik spełnił moje oczekiwania? Przekonajcie się sami, czytając kolejne linijki mojej recenzji.

 

,,Kintsugi. Sztuka sklejania życia” to książka bardzo osobista, jej autorka przyznaje, że ma za sobą wiele trudnych życiowych doświadczeń np. rozwody i rozterki związane ze zmianą ścieżki zawodowej. Te wydarzenia z pewnością ją przemieniły, można powiedzieć, że nawet do pewnego stopnia okaleczyły, ale też wzmocniły w niej poczucie własnej wartości i nauczyły kochać siebie - niezależnie od popełnianych błędów. Jeśli szukacie oryginalnego przewodnika po zawiłych meandrach życia, jeśli chcecie krok po kroku uleczyć swoje psychiczne rany i nauczyć się uszlachetniać własne okaleczenia, z pewnością będziecie zachwyceni propozycją C. Santini.

 

Kintsugi to wynaleziona w XV wieku japońska technika naprawiania uszkodzonych przedmiotów poprzez podkreślenie ich pęknięć złotem zamiast maskowania sklejonych w ten sposób zlepień. Jak przekonuje C. Santini, w podobny sposób można podchodzić do życiowych błędów, trudnych przeżyć i bolesnych doświadczeń, które nieraz spotykają nas w codziennym życiu. Porównywanie życiowej postawy, wręcz filozofii celebrowania blizn i ran, jakie w sobie nosimy, do starożytnej sztuki robienia dzieł sztuki z potłuczonych skorup, na pierwszy rzut oka może wydawać się zaskakujące. Ale jeśli tak jak ja, z uwagą przeczytacie wskazówki zawarte w tej książce, z pewnością przyznacie autorce rację i uznacie jej refleksje za nowoczesne ujęcie znanego powiedzenia, iż ,,to, co nas nie zabije, to nas wzmocni”.

 

,,Kintsugi. Sztuka sklejania życia” to książka o dorastaniu, wyciąganiu mądrych wniosków z cierpienia, wydobywania blasku z przeszłości, która dotąd jawiła nam się wyłącznie w ciemnych kolorach. Technika kintsugi składa się z kilku etapów: rozbicia, składania, cierpliwości, korygowania i odsłaniania. Autorka najpierw wyjaśnia krok po kroku, jak wyglądają one w odniesieniu do reperowania potłuczonej ceramiki, a następnie prezentuje, jak te etapy można wyróżnić także w symbolicznym, myślowym sklejaniu swojego życia metodą kintsugi. Poradnik C. Santini to jedna z najbardziej niezwykłych książek o samorozwoju, autoterapii, wychodzeniu z depresji, jakie w ostatnich latach miałam okazję przeczytać jako osoba zainteresowana psychologią, twórczym podejściem do problemów oraz prowadząca warsztaty rozwoju kreatywności.

 

,,Kintsugi sztuka sklejania życia” to publikacja starannie wydana na kredowym papierze, z przyjemnością ogląda się zamieszczone w niej fotografie ceramiki naprawionej zgodnie ze starożytną sztuką uszlachetniania złotem. Dodatkowym atutem są liczne przypowieści i legendy odwołujące się do wschodniej genezy kintsugi. Każdy z rozdziałów zawiera inspirujące cytaty, ciekawostki np. dotyczące ceremonii picia herbaty, rytualnych kąpieli, jogi śmiechu oraz ćwiczenia stanowiące zachętę do osobistych refleksji na temat poszczególnych etapów sztuki sklejania życia na wzór dawnej kintsugi.

 

Wśród wielu zalet książki C. Santini warto wspomnieć, że jest to publikacja napisana przystępnym językiem, która może trafić do szerokiego grona czytelników, niezależnie od tego, czy są coachami, arteterapeutami, czy po prostu od czasu do czasu lubią dowiedzieć się czegoś nowego z mądrych poradników psychologicznych. ,,Kintsugi, sztuka sklejania życia” to szczera pochwała niedoskonałości, zachęta do dzielenia się z innymi swoimi doświadczeniami, a zarazem vademecum po wielu metodach wychodzenia z depresji, radzenia sobie z cierpieniem, godzenia z przeciwnościami losu.

 

Autorka poradnika przekonuje, że warto zainteresować się sztuką kintsugi, nawet jeśli nie mamy artystycznych zdolności i misterne sklejanie potłuczonych kawałków ceramiki, nadawanie jej nowego blasku za pomocą złotego pyłu wydaje się czymś ponad naszą cierpliwość. Czy zdajecie sobie sprawę, że prawdziwe kintsugi to proces bardzo długi i wymajający ogromnej precyzji, zaś jego poszczególne etapy mogą ciągnąć się nawet miesiącami? C. Santini pokazuje na przykładach zaczerpniętych z własnego życia, że trud włożony w sztukę sklejania się jednak opłaca i efekty tego działania mogą być wręcz spektakularne.

 

,,Kintsugi, sztuka sklejania życia” to nie jest kolejny podręcznik psychologii pozytywnej, ale pełna ładunku emocjonalnego opowieść o tym, że można, a nawet trzeba nauczyć się zbierać potłuczone skorupki naszego szczęścia, patrzeć na nie z miłością i troskliwie naprawiać, by znów mogły zabłysnąć w nieziemsko piękny sposób. To nie jest łatwa i przyjemna „lektura do poduszki” , ale rodzaj nietuzinkowego pamiętnika, który można wykorzystać jako inspirację do zabliźniania własnych ran i koncentrowania się nad zmianami, których w życiu potrzebujemy.

 

Książka ,,Kintsugi, sztuka sklejania życia” to jedno z moich wielkich odkryć, z pewnością będę wracała do lektury tej książki i szczerze polecała ją np. swoim studentom. Styl, zawartość merytoryczna oraz szata graficzna przewyższyły znacznie moje wysokie oczekiwania wobec tego rodzaju publikacji. Dlatego z czystym sercem polecam ją do przeczytania Wam i oceniam w skali 1-6 na celujący. Może kiedyś uda mi się poznać autorkę tej książki osobiście i będę miała okazję przeprowadzić coś na kształt warsztatów terapeutycznych właśnie z wykorzystaniem kintsugi?

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto