Okładka wydania

Barwy Mazur

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Małgorzata Manelska
 • Gatunek: Historyczne
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 380
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x205 mm
 • ISBN: 9788366070714
 • Wydawca: WasPos
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Barwy Mazur | Autor: Małgorzata Manelska

Wybierz opinię:

Literanka

Saga rodzinna to jeden z moich ulubionych rodzajów literatury. Opowieści snute przez pokolenia, zagmatwane losy, trudne decyzje i doświadczenia, maja w sobie coś pociągającego. Okazuje się, że wiele rodzin ma jakieś przeżycia, które nadają się na dobrą powieść lub film. Mam swoich faworytów w tym gatunku literackim, ale ciągle sięgam po więcej. Tym razem zainteresowałam się „Barwami Mazur” Małgorzaty Manelskiej, które ukazały się niedawno w naszych księgarniach. Mimo, że to kontynuacja losów bohaterów wcześniejszego „Zapachu Mazur”, odnalazłam w tej historii dość szybko.

 

Książka opowiada o życiu dwóch sióstr – Anny i Gertrudy, które współcześnie odnalazły siebie wzajemnie i wspominają swoje losy z czasów zakończenie II wojny światowej i wkroczenia na Mazury wojsk sowieckich. Dla dorastających dziewcząt, będących na progu dorosłości, nie był to łatwy czas. Truda podjęła walkę o szczęście u boku mężczyzny, którego nie akceptowała jego rodzina, natomiast Anna przeżywała chwile grozy towarzysząc Wernerowi. Również Elza ma do opowiedzenia swoją tragiczną, wojenną historię. Przyszło im żyć w nieludzkich czasach, kiedy nie liczono się z godnością słabszych i stworzono zwykłym ludziom piekło na ziemi. Zmuszono ich do podejmowania decyzji nie mieszczących się w głowach, narażono na bezustanne poczucie zagrożenia. Co gorsza, zakończenie wojny nie przyniosło całkowitego spokoju – ludność mazurska spotykała się z szykanami również po wyjściu wojsk, jako że postrzegana była jako niemiecka, a więc wroga.

 

Współczesne wątki nie są może tak dramatyczne, ale również ciekawe. Julka zaczyna układać sobie życie z Krzysztofem, jednak na ich drodze staje jego była żona, której dziwne zachowanie wzbudza niepokój. Małżeństwo Skowronków powoli otwiera się na innych ludzi, a Skowronkowa na nowo buduje znajomość z Trudą, nadwątloną niesnaskami z zamierzchłej przeszłości. Wnuk Anny za wszelką cenę pragnie wypełnić wolę swojego dziadka i odnaleźć rzekomy skarb ukryty w podziemnych mazurskich bunkrach. Wiele spraw jednak nie zostaje wyjaśnionych, a więc możemy się spodziewać kontynuacji w kolejnych tomach cyklu.

 

„Barwy Mazur” czytałam z przyjemnością, jednak nie odnalazłam w książce nic na tyle wyjątkowego, by uznać ją za coś mistrzowskiego. To dobra proza z ciekawymi wątkami, która ukazuje tragiczne życie ludzi w momencie formalnego przywrócenia pokoju po strasznej wojnie, a ich emocje zostały tu ukazane w żywy, poruszający sposób. Można więc poczuć grozę i trudy tego czasu, które autorka oddała w pełni. W całej opowieści zabrakło mi jednak trochę tytułowych Mazur. Nie poczułam tego klimatu, który sugeruje piękna okładka. Dwie osoby posługujące się gwarą to za mało, żeby oddać magiczność tego tajemniczego, odludnego miejsca.

 

Nie chcę przez to powiedzieć, że książka jest zła, ale że czytałam lepsze. Autorka powołała do życia postaci, które nie są jednoznaczne, potencjalne anioły nie zawsze reagują życzliwie, a skończeni niegodziwcy okazują uczucia, których po nich nie oczekujemy. Mimo że nie czytałam pierwszej części, łatwo odnalazłam się w świecie przedstawianych osób, co świadczy też o dobrym warsztacie pisarki, umiejętności logicznego i spójnego prowadzenia wątków. Z całego serca polecam książkę miłośnikom rodzinnych historii, bo warto zachwycić się tą poruszającą, chwytająca za serce opowieścią o ludzkich rozterkach, słabościach i sile.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto