Okładka wydania

Do Nielicznego Grona Szczęśliwych

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Do Nielicznego Grona Szczęśliwych | Autor: Marcin Król

Wybierz opinię:

Sagittarius

Przemiany w naszym świecie widzimy gołym okiem. Zwłaszcza ostatnio ich tempo oraz związana z nimi wciąż postępująca technologia wręcz sprawiają, że za nimi nie nadążamy. Ciągłość historyczna i działanie przyczynowo skutkowe sprawiło, że znajdujemy się w takim a nie innym momencie w dziejach naszego wszechświata. Człowiek przez cały ten czas egzystuje na Ziemi i doświadcza. Osiąga sukcesy, ale także popełnia błędy, na których niestety wcale się nie uczy.

 

Swoje rozmyślania na temat naszego świata zebrał i zawarł w niewielkiej pozycji Marcin Król. Mężczyzna z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinach takich jak socjologia i filozofia obecnie jest wykładowcą akademickim z licznymi tytułami. Książka ,,Do nielicznego grona szczęśliwych” zdecydowanie nie jest jego pierwszą. Publicysta ma na swoim koncie już bardzo wiele tekstów zazwyczaj o tematyce społecznej, politycznej czy historycznej. Wszystkie trzy wymienione łączy w sobie pozycja, którą miałam okazję przeczytać.

 

W swoim eseju autor porusza kilka problemów współczesnego świata i opisuje je. Podejmuje przy tym próbę odnalezienia ich podstaw oraz przyczyn, z których wykiełkowały do obecnej postaci. Odwołuje się do historii, wszystkich znanych wydarzeń, które wciąż mają wpływ na kształtujący się świat, bez względu na to jak wiele lat od nich upłynęło. Polski filozof szuka rozwiązań oraz podaje możliwe opcje dalszych losów naszego świata i polityki. Ukazuje cały proces rewolucji, z którą przecież w mniejszej czy większej skali cały czas mamy styczność. Wypowiada się na temat władzy oraz podejmuje polemikę na temat możliwości istnienia całkowitej równości na świecie. Autor wzbogaca swoje tezy powołując się na postulaty wcześniejszych myślicieli takich jak John Stuart Mill czy Alexis de Tocqueville.

 

Czytając rozmyślania filozofa z pewnością czuje się ogrom wiedzy bijącej z tej niewielkiej książki. Mnogość źródeł kulturowych świadczą o dobrym opracowaniu treści i faktycznych zapewne wielogodzinnych przemyśleniach Króla. Esej nie jest także przez to najłatwiejszy w odbiorze. Tematy w nim poruszane są trudne, skomplikowane i wciąż na ustach myślicieli. Przewaga ilości nad jakością oraz nieustanna próba dążenia do szczęścia stanowią zagadnienia, o których nie da się pisać prosto. Nad słowami autora trzeba się zatem pochylić i dokładnie prześledzić. Wielokrotnie może zdarzyć się, że czytelnik zgubi się wśród masy dat i na pewno nie wszystkich znanych mu nazwisk. Jednak jest to esej, a więc przemyślenia. W tym wypadku co prawda z bardziej naukowym wydźwiękiem, przez co nie polecałabym ich osobom, które z powyższymi zagadnieniami styczności raczej nie miały i filozofią się nie interesują.

 

Esej filozoficzny o przyszłości naszego świata może stanowić bardzo ciekawe dopełnienie dla kogoś, kto rozważał wcześniej podobne kwestie. Może także być świeżym spojrzeniem na poruszane tematy i dać do myślenia. Rozmyślania na temat zagadnień zawartych w treści eseju z pewnością nie mogą zostać dogłębnie rozpracowane na ponad stu stronnicach. Autor daje nam wiele wskazówek i wyżej wspomnianych źródeł z zakresu kultury, aby danym tematem można było się szerzej zainteresować. Być może lektura tej właśnie książki może zmienić czyjeś poglądy i myślenie na temat współczesnego świata. Z pewnością otwiera oczy na przemiany jakie w nim zachodzą. Daje przy tym jasny obraz jak kształtuje się społeczeństwo na przestrzeni historii i jakie mogą być jego kolejne kroki w przyszłość.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial