Okładka wydania

Gra, W Której Żyjemy

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Gra, W Której Żyjemy | Autor: Piotr Kelar

Wybierz opinię:

Sagittarius

Pewnie niejednokrotnie zastanawiałeś się nad sensem istnienia świata i żyjącego w nim człowieka. Od dawien dawna znane są pewne teorie dotyczące ich powstania i historii, które mają rzekomo doprowadzić nas do momentu, w którym znajdujemy się dziś. Czy to nie zadziwiające, że człowiek żyjący już tyle lat na Ziemi wciąż nie jest w stanie odpowiedzieć na wszelkie pytania, nawet te dotyczące jego samego?
Doskonale znamy teorie podawane nam w szkołach. Wielki Wybuch, ewolucja, wielki projekt, czy Bóg? Piotr Kelar skupia się na pomijanej, być może niektórym całkowicie nieznanej, początkowo może wywołującej uśmiech powątpiewania teorii postulującej, iż nasz świat jest niczym innym jak symulacją komputerową. Podczas lektury zaledwie stu stronnicowej książki zatytułowanej ,,Gra, w której żyjemy” uśmiech ten blednie z każdą stroną…

 

,,Przy odpowiednio silnej mocy komputerów możliwe byłoby stworzenie gry symulującej życie tak dokładnie, że gracz nie byłby w stanie stwierdzić, czy jego życie jest realne, czy jest tylko symulacją” pisze autor powołując się na słowa współczesnego fizyka Nicka Bostroma. Już te słowa brzmią niepokojąco. Jednak autor od początku ostrzega i wprost daje do zrozumienia, iż nie po to ta książka powstała, aby niepokoić. Ma zwrócić uwagę na tę pomijaną opcję i pokazać argumenty za nią przemawiające. Ma skłonić nas do refleksji oraz zachęcić do bacznego obserwowania świata i czerpania z niego ile się da.
W niezwykle interesujący i zajmujący sposób Kelar opisuje współczesne problemy oraz to, do czego mogą one doprowadzić. Przedstawia także własną, jak najbardziej prawdopodobną wersję wydarzeń, których możemy być świadkami w najbliższym czasie. Podkreśla przy tym cały czas istotę idei, o której pisze i jej logiczne wytłumaczenia oparte na konkretnych przykładach. Nawiązuje przy tym do technologii, której dynamiczny rozwój możemy od jakiegoś czasu obserwować. Jeżeli już teraz jesteśmy w stanie przenieść się do wirtualnej rzeczywistości i oglądać wykreowany świat tak, jakby był tym rzeczywistym, to dlaczego nie zadziałałoby to na większą skalę? Być może Ty – czytelniku – graczu, właśnie teraz czytasz w tej wielkiej, złożonej z uczuć, zmysłów i obrazów Grze moją niewielką recenzję pozycji, która w jedno popołudnie może zmienić Twoje postrzeganie świata, a na pewno je wyostrzyć.

 

Co ciekawe, argumenty autora nie są bajkami wyssanymi z palca. Podaje logiczne i jasne argumenty, których podstaw możemy doszukiwać się w wypowiedziach autorytetów, o których wspomina Kelar czy wśród faktycznie przeprowadzanych i dokumentowanych badaniach. Niektóre ze zjawisk możesz zaobserwować nawet sam - wtedy dopiero będziesz zaskoczony jak bardzo oczywisty fakt da Ci do myślenia. Kelar prezentując tę teorię mówi również o fizyce kwantowej czy religii. Porusza wiele tematów, które przeciwnicy Wielkiej Symulacji mogliby użyć jako kontrargument. Oczywiście sam autor zdaje sobie sprawę, że jeszcze wiele pozostało do obmyślenia i uzasadnienia. Jednak sam zobaczysz, że po przeczytaniu tej pozycji wyda Ci się, że coś jest na rzeczy.

 

Gra, w której żyjemy trwa. Autor swoją książką wprowadza nas zaledwie w sam zamysł teorii. Zaciekawia i pozostawia czytelnikowi wolną rękę, aby mógł samodzielnie zgłębiać tajemnicę, analizować rzeczywistość jakkolwiek interpretowaną. Kelar pisze bardzo jasno i zrozumiale. Podaje uzasadnione argumenty, ale jednocześnie niczego nie narzuca. Dla zainspirowanych czytelników pozostawia obszerną bibliografię, do której osobiście niezwłocznie mam zamiar sięgnąć.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial