Okładka wydania

Królestwo Złociste

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Królestwo Złociste | Autor: Renata Opala

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

"KRÓLESTWO ZŁOCISTE" - pod tym tytułem kryje się kolejna wspaniała bajkowa opowieść dla dzieci i młodzieży, autorstwa Renaty Opali. Opowieść o wielkiej przygodzie, magii i tym, co w życiu jest i być powinno najważniejsze. Książka ta ukazała się nakładem Wydawnictwa Skrzat, zaś o emocjach i wrażeniach płynących z jej lektury, postaram się opowiedzieć więcej w tej oto poniższej recenzji!

 

Strony tej opowieści przenoszą nas sobą do fantastycznego i szczęśliwego Królestwa Złocistego. Królestwa, które jest rządzone przez dobrego i modrego króla, dbającego o losy swoich poddanych. Jednak ono nastaje czas wielkiej próby, gdy na wskutek niezwykłych wydarzeń stary król umiera, pozostawiając kraj bez swojego następcy. Ten bowiem - w osobie jego 12-letniego syna Garlanda, jest zbyt młody, by mógł już objąć tron po zmarłym ojcu. Sytuację komplikują jeszcze bardziej zapędy władców sąsiednich krain, którzy mając wielki apetyt na Królestwo Złociste, nie cofną się przed niczym, by je zdobyć. Z tego też względu matka Garlanda, wysyła go i jego młodszą siostrę - Tulipannę, do bezpiecznej Krainy Lodu, której dobry władca zagwarantuje bezpieczeństwo królewskiemu rodzeństwu. I tak też rozpoczyna się niezwykła podróż Garlanda i Tulipanny, która na zawsze już odmieni ich życie, jak i też los Królestwa Złocistego...

 

Niniejsza opowieść stanowi sobą idealną propozycję dla każdego dziecięcego czytelnika, który uwielbia pasjonujące, wypełnione przygodą i pięknymi emocjami bajkowe historie. Książki ta jest bowiem przykładem klasycznej, literackiej bajki, która obok wspaniałej zabawy i przedniej rozrywki, niesie sobą również cenną lekcję życia. W tym przypadku lekcję o tym, jak ważna jest rodzina, miłość i troska o drugą osobę. I tak oto wraz z lekturą tej pozycji przeżyjemy całą moc niezwykłych zdarzeń u boku pary głównych bohaterów, odbędziemy fascynującą podróż po tym wspaniałym bajkowym świecie, doznamy poruszających emocji, a do tego zachwycimy się również przepiękną szatą ilustracyjną, jaka wypełnia strony niniejszej opowieści.

 

Fabuła książki prezentuje się bardzo udanie i efektownie, oferując nam najpierw przejrzyste i czytelne wprowadzenie w realia tej opowieści, zapoznając nas z jej bohaterami, jak i wreszcie ukazując okoliczności, jakie zmuszają rodzeństwo do wyruszenia w długą i niebezpieczną podróż. A potem..., a potem czeka na nas już moc przygód z udziałem Garlanda i Tulipanny, spotkania z przedziwnymi postaciami na ich drodze, dramatyczne chwile ucieczek, jak i też zetknięcia z najprawdziwszą magią... Dzieje się tu bardzo wiele, niestanienie nas coś zaskakuje, nie mamowy choćby o najmniejszej chwili nudy, zaś całość wieńczy piękny i oczywiście niosący sobą ważny morał, finał...

 

Scenariusz wydarzeń, bohaterowie i kreacja miejsca akcji tej opowieści - każdy z tych elementów przedstawia się bardzo okazale, oferując nam łącznie wspaniałą lekturę. Fabuła jest ciekawa, logiczna, potęgująca napięcie ze strony na stronę. Postacie są charakterne, jak i niezwykle intrygujące - zarówno w odniesieniu do pary królewskiego rodzeństwa, czyli Garlanda i Tulipanny, jak i też bohaterów z drugiego planu, wśród których wyróżnia się chociażby tajemniczy i mający wiele do ukazania - Ramiz. I wreszcie obraz świata, w jakim rozgrywa się ta opowieść. Obraz, który zachwyca nas swoją szczegółowością, spektakularnością, jak i też swoim niezwykłym klimatem, który tworzą quasi średniowieczne realia z jednej strony, z drugiej zaś wszechobecna magia...

 

Warto wspomnieć tu także o pięknej i efektownej szacie ilustracyjnej, jaka wypełnia sobą strony tej książki. A tworzą ją rysunki Pani Edyty Danieluk, która zafundowała nam tutaj niezwykle bajkowe, pociągnięte łagodną kreską, wypełnione pięknymi kolorami i do tego wielce klimatyczne rysunki, które dopełniają sobą treści tej opowieści. To ważny składnik niniejszej książki, jak i też przede wszystkim ukłon w stronę najmłodszych czytelników, którzy jeszcze nie posiedli umiejętności czytania, a którzy to dzięki ów szacie ilustracyjnej, będą mogli także cieszyć się z możliwości poznawania losów królewskiego rodzeństwa, przy wspólnej lekturze z mamą, babcią lub starszą siostrą.

 

Reasumując - bajkowa opowieść pt. "Królestwo złociste", to bardzo ciekawa, intrygująca i mającą sobą wiele do zaoferowania odsłona literatury dziecięcej. Barwna fabuła, ciekawi bohaterowie, niepowtarzalny klimat i piękne emocje - to wszystko czeka nas podczas spotkania z tą książką, do której to poznania gorąco zachęcam. Polecam - naprawdę warto!

Sosnowa Igiełka

Nie każda opowieść ma radosny początek. W Królestwie Złocistym umiera król. Jego zmartwieniem była nie tylko ciężka choroba spowodowana klątwą czarownika, ale również to, że osieroci dwójkę dzieci, a ukochaną żonę i państwo zostawi bez opieki. Okoliczni królowie tylko czekają na zdobycie władzy, skarbów i niezwykle atrakcyjnej ziemi. Może się to dokonać poprzez ślub z królową Majraną, więc każdy walczy o jej względy. Pojawia się również propozycja powiązania Złocistego z innym królestwem przez zaręczyny młodego królewicza z córką króla Krainy Lodu. Jednak dwaj nikczemni władcy, Leander i Magnolit, są wyjątkowo niecierpliwi i od razu planują pozbyć się pretendentów do tronu po Imerze. Królewskie rodzeństwo: Tulipanna i Garland muszą zatem uciekać czym prędzej ze swojego rodzinnego zamku. Udają się w trudną podróż, w której towarzyszą im zaufani opiekunowie. Czy uciekinierzy mogą szukać ratunku u władcy odległego państwa, o którym krążą legendy i czy powiedzie się opracowany w najdrobniejszych szczegółach plan ucieczki? Powieść pod tytułem „Królestwo Złociste”, której autorką jest Renata Opala, to prawdziwie baśniowa uczta dla najmłodszych czytelników.

 

Główną rolę w historii grają nie Garland i Tulipanna, ale sprawujący nad nimi opiekę dorośli. To królowa Majrana, która ma samodzielnie podejmować problematyczne decyzje dotyczące swojego państwa, nadworna niania oraz odważny sokolnik, czuwający nad rodzeństwem podczas karkołomnej podróży do obcego kraju, mają najważniejsze zadania do wykonania. Odpowiadają oni za powodzenie tej niezwykle ważnej misji, jaką jest uratowanie potomków króla Imera przed okrutnymi losem. Do jakich poświęceń są zdolni żeby ocalić swoich podopiecznych? Przydatne okazują się zaplanowane przez alchemika liczne fortele oraz to, że w Królestwie Złocistym nikt nie toleruje niesprawiedliwości i okrucieństwa. Dzięki temu uciekinierzy mogą liczyć na pomoc i życzliwość mieszkańców. Garland i Tulisia są natomiast tylko dziećmi, które muszą dzielnie walczyć z tęsknotą i rozłąką, a przy tym zachować zimną krew i dostosować się do oczekiwań dorosłych.

 

Renata Opala po raz kolejny dowodzi, że życie w pałacu i bycie królewną lub królewiczem wcale nie jest usłane różami. Na królewskie dzieci czyha moc niebezpieczeństw, a władza to potężna odpowiedzialność i ryzyko utraty życia. Piękna i młoda królowa nie dość, że samotnie wychowuje dzieci i ma mądrze rządzić królestwem, to jeszcze musi uważać na podstępy czyhających na jej rękę chciwych władców. Leander to postać wyjątkowo okrutna, wykreowana odrobinę na wzór gangsterów z sensacyjnych filmów. Posiada zaufanych pomocników i mnóstwo żołnierzy. Nie liczy się dla niego nic, oprócz pieniędzy i władzy, i jest zdolny do wszystkiego, by osiągnąć upragniony cel. To niełatwy przeciwnik dla jednej kobiety z garstką rycerzy.

 

Renata Opala dużą wagę przywiązuje do opisów szczegółów takich, jak strój bohaterów w poszczególnych scenach czy opisy miejsc. Często posługuje się archaizmami i barwnym, nieco poetyckim językiem. Podobnie, jak w książce „Porwanie w Różogrodzie”, autorka wykorzystuje motyw ucieczki i podróży. Przenosi czytelników w czasy panowania królów, posługiwania się magią, nocowania w gospodach i podróżowania handlowym traktem. Razem z bohaterami można udać się na niezwykłą wyprawę przez miasta o niesamowitych nazwach, wioski i bajeczne krajobrazy. Powieść została napisana w ciekawy i wciągający sposób, a historia jest tak skonstruowana, że zachęca do kibicowania królewskim potomkom aż do ostatnich stronic. Krótkie rozdziały i duży druk pozwalają na samodzielne czytanie, natomiast niepowtarzalne ilustracje w wykonaniu Edyty Danieluk mocno działają na wyobraźnię. W książce nie brakuje ucieczek, pościgów, magicznych pojedynków i innych dramatycznych wydarzeń oraz trzymających w napięciu momentów. Autorka w swoich bohaterach i przeżywanych przez nich przygodach przemyca również pewne wartości moralne, przykładowo niesienie pomocy innym, jak i refleksję nad tym, czy jest coś cenniejszego niż życie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial