Okładka wydania

Hycel

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Hycel | Autor: Bartłomiej Kurkowski

Wybierz opinię:

Koralina

Czytanie literatury nie tylko sprawia, że się rozwijamy intelektualnie, ale również pozwala nam poznać różne scenariusze wydarzeń, czy nawet obce światy. Dzięki temu, że każdy z nas ma wolną wolę i rozbudowaną wyobraźnię możemy stwarzać od nowa i wciąż, nowe rzeczywistości.

 

"Hycel" to zbiór opowiadań Bartłomieja Kurkowskiego wydany przez wydawnictwo Novae Res. Książka zawiera jedenaście tekstów. Jest to pierwsza książka tego autora. Bartłomiej Kurkowski w swoim debiutanckim dziele daje się poznać jako autor o dość mrocznych inspiracjach. Świat wykreowany w "Hyclu" przedstawia dość negatywny scenariusz. Rzeczywistość, którą ukazuje się w tej książce to połączenie "Wyspy Doktora Moreau" z specyficznym klimatem "Sin City". Jest to bardzo interesujące zjednoczenie tych dwóch skrajnych obrazów.

 

W "Hyclu" każdy znajdzie coś dla siebie. Zbiory opowiadań mają to do siebie, że jest w nich wiele różnorodności. Wszystkie utrzymane są w mrocznym można nawet powiedzieć deszczowym klimacie. Bartłomiej Kurkowski stworzył świat, w którym posiadanie zwierzaka to przywilej dla bogatych. Pupile to połączenie człowieka i jakiegoś stworzenia. Jest to świat, w którym prawo naturalne zostało zmodyfikowane tak jak wszystko dookoła. "Hycel" to bardzo ciekawy obraz tego, co kieruje ludźmi, którzy posiadają oswojone stworzenia. Nie ważne, czy pupil ma nogi, ogon, rogi, czy coś jeszcze innego. Bartłomiej Kurkowski przedstawia pokręcony świat,w którym chęć posiadania czegoś oswojonego i na własność, zupełnie zmieniło znaczenie. Autor próbuje dać do zrozumienia, że to nie zawsze jest tak, że nie zawsze ten kto ma siłę jest osobą dominującą. Czasami bywa tak, że pozory doprowadzają do katastrofalnych pomyłek. Relacja między panem a niewolnikiem, silnym a słabym, czy zwierzęciem a człowiekiem to dominujące tematy w "Hyclu". Możemy obserwować jak zmienia się subtelna granica między zastanym stanem rzeczy. Świat, który stworzył Bartłomiej Kurkowski w "Hyclu" to coś, co śmiało można określić jako przerażająca wizja człowieczeństwa. Autor w interesujący sposób pokazuje co ludzie są w stanie zrobić aby dopasować się do otaczającego świata. Postacie pomimo wiedzy jaką posiadają, brnął w nie przychylne dla siebie sprawy. Przykładem może być tutaj to, że ludzie sami zmieniają się w zwierzo-ludzi pomimo licznych prześladowań i niedogodności.

 

Niestety muszę przyczepić się do paru rzeczy. Pomimo interesującej kreacji świata, opowiadania są mało oryginalne. Wszystko to, o czym pisze Bartłomiej Kurkowski już gdzieś było. Oprócz oczywistych odwołań do "Wyspy Doktora Moreau" znajdziemy tu również inspirację "Igrzyskami Śmierci", czy grą "Blood Bowl". Oprócz interesujących obserwacji jakich można dokonać podczas czytania książki, cała sceneria jest nudna. Niestety "Hycel" nie zapada w pamięci. Dodatkowo dochodzą liczne literówki, które oczywiście da się zrozumieć, ale sprawiają one wrażenie niechlujności. Co skłania do myśli, że książce nie poświęcono wystarczająco czasu.

 

"Hycel" Bartłomieja Kurkowskiego to książka, która na pewno zainteresuje osoby lubiące tematykę eksperymentów genetycznych. Zainteresuje również osoby, które poszukują subtelnej granicy między ludźmi a zwierzętami. Każdy, kto nie zna wspomnianych przeze mnie tytułów, którymi (moim zdaniem) inspirował się autor, będzie na pewno zaciekawiony tym niezwykłym światem. Jednak, dla osób, które szukają oryginalności i nietuzinkowości "Hycel" może okazać się lekkim rozczarowaniem. Mimo wszystko warto poświęcić trochę uwagi nad tym studium ludzkiej i zwierzęcej psychiki i zastanowić się, czy bycie posiadanym to przywilej czy kara.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial