Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Co Tu Po Nas Zostanie

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Barbara Rybałtowska
 • Gatunek: Obyczajowe
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 352
 • Rok Wydania: 2018
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 155x225 mm
 • ISBN: 9788364980619
 • Wydawca: Axis Mundi
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa

Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Co Tu Po Nas Zostanie | Autor: Barbara Rybałtowska

Wybierz opinię:

Asia

Niniejsza książka jest już ósmym, a zarazem ostatnim tomem sagi „Bez pożegnania”. Autorka cyklu Barbara Rybałtowska, pisarka, piosenkarka, autorka tekstów piosenek, jak również aktorka i malarka, jako kilkuletnie dziecko została wywieziona wraz z matką na Syberię. I to właśnie wspomnienia z tego okresu zainspirowały autorkę do napisania tego cyklu.

 

Saga „Bez pożegnania” rozpoczyna się zatem tuż przed wybuchem II wojny światowej. Główna bohaterka Zofia wraz z kilkuletnią córeczką Kasią zostaje pewnej nocy wywieziona na Syberię.

 

W kolejnych tomach sagi, począwszy od „Bez pożegnania” poprzez „Szkoła pod baobabem”, „Koło graniaste”, „Mea culpa”, „Czas darowany nam”, „Jak to się skończy”, „Co to za czasy” a skończywszy na „Co tu po nas zostanie”, poznajemy historię życia Zofii i Kasi oraz całej rodziny. Po pobycie na Syberii, kobiety wraz z armią generała Andersa przedostały się do Ugandy do Afryki. Dopiero po kilku latach zdołały wrócić do Polski, jednakże do Zamościa, zamiast do zbombardowanej Warszawy, z której pochodzą. Po maturze Kasia wyjeżdża na studia do Warszawy. Zaczyna występować w teatrze, jak również grać w filmie. Jednocześnie zostaje przyjęta do legendarnego Mazowsza. Dziewczyna wraz z zespołem wyjeżdża na koncerty, mając przy tym okazję do zobaczenia kawałka świata, który był w tamtych czasach niedostępny dla przeciętnego Polaka. Po odejściu z Mazowsza, Kasia pracuje częściowo w Paryżu. A gdziekolwiek się znajduje, otaczają ją życzliwi ludzie.

 

Życie kobiet niejednokrotnie jest bardzo trudne, pełne dramatycznych wydarzeń, a rodzina musi wręcz zmierzyć się z walką o przetrwanie. Natomiast tłem historycznym całego cyklu są burzliwe losy Polski od czasów wojennych aż do 2018 roku.

 

Pomimo wielu tragedii, które na przestrzeni lat stawały się ich udziałem, Zofia tworzy ciepłą, pełną zrozumienia i życzliwości, kochającą się rodzinę.

 

W ostatnim tomie, a mianowicie „Co tu po nas zostanie” poznajemy losy rodzinne w latach 2003 – 2018. A zatem na kartach książki blisko 70-letnia Kasia w dalszym ciągu ma talent do znajdywania się w nieodpowiednich miejscach w niekoniecznie odpowiednim czasie. Przykładowo, podczas zamachów w paryskim Luwrze, Kasia jest dosłownie o kilka kroków od muzeum. Dostaje również propozycję, by 10 kwietnia 2010r. lecieć samolotem prezydenckim na uroczystości w Katyniu. Jednak nie udało jej się przełożyć swojego przedstawienia, więc ostatecznie nie może wsiąść do samolotu. Jak się później okazało, na szczęście…

 

W tych latach obserwujemy losy rodziny na tle wydarzeń historycznych w naszym kraju. Nie brakuje entuzjazmu w momencie wejścia Polski do Unii Europejskiej, radosnych kibiców podczas Euro 2012, a także ogromnego smutku po śmierci Papieża Jana Pawła II. Jednocześnie coraz częściej starsza część rodu zmaga się z ciężkimi chorobami, a swoje żniwo zbiera również śmierć.

 

Zarówno „Co tu po nas zostanie” jak również cała saga jest napisana barwnym językiem. To niezwykle ciepła opowieść o tym, że bez względu na to, co się w życiu przydarzy, najważniejsza jest miłość, bliskość i wparcie rodziny oraz przyjaciół. Z takim wsparciem jesteśmy w stanie przejść przez życie z uśmiechem i przezwyciężać wszelkie trudności.

 

Styl i język powieści spowodował, że z wielką ochotą sięgałam po kolejny tom sagi, bardzo ciekawa dalszych losów Zofii i Kasi oraz ich bliskich. Moim zdaniem warto przeczytać całą sagę po kolei i prześledzić niezwykle interesującą historię życia tej wielopokoleniowej rodziny.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial