Okładka wydania

Hipis

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Paulo Coelho
 • Tytuł Oryginału: Hippie
 • Gatunek: Obyczajowe
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Teresa Tomczyńska
 • Liczba Stron: 280
 • Rok Wydania: 2018
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 130x250 mm
 • ISBN: 9788364488931
 • Wydawca: Drzewo Babel
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Hipis | Autor: Paulo Coelho

Wybierz opinię:

Jarosław Drożdżewski

Z jednej strony pisarz, którego książki sprzedają się w milionach egzemplarzy i, którego kochają tłumy. Z drugiej przez krytyków autor uznawany za grafomana, którego cytaty z książek trafiają do memów. Pisarz, którego określają skrajności. Taki właśnie jest Paolo Coelho. Jedni go kochają, drudzy nienawidzą. Faktem natomiast jest to, że ciężko przejść obok jego twórczości obojętnie.

 

Przyznam, że miałem w swoim życiu okres fascynacji tym pisarzem. Wiele z wydanych w Polsce książek Coelho wciąż znajduje się w mojej biblioteczce, a „Podręcznik Wojownika Światła” do dziś jest jedną z moich ulubionych. Ostatni mój kontakt z twórczością Brazylijczyka (aczkolwiek w sposób pośredni) to napisana przez Fernando Moraisa biografia zatytułowana „Czarodziej”. Biografia, która jest pasjonującą lekturą, czyta się ją niczym powieść sensacyjną i, która de facto daje nam inne spojrzenia na twórczość Coelho. W dużym stopniu pozwala zrozumieć, dlaczego Brazylijczyk pisze akurat tak, a nie inaczej. To jednak było kilka dobrych lat temu, a w zasadzie to już dziesięć, więc do „Hipisa”, który całkiem niedawno pojawił się na rynku, podchodziłem z dozą obaw czy będę w stanie przejść przez ten patetyczny, pełen „wyszukanych” mądrości sposób tworzenia Coelho. Przed lekturą postawiłem sobie pytanie, czy dziś, po tylu latach i tylu własnych doświadczeniach książki Coelho nadal można czytać?

 

Można, aczkolwiek dziś łatwiej jest dostrzec to, co wówczas krytykowali inni. Brazylijczyk ma rzeczywiście manierę tworzenia nieco bełkotliwych zdań, nie obawia się przy tym stawiać odważnych tez (vide moment, w którym stwierdza on, że wie, dlaczego ludzie w Auschwitz szli bez walki na rzeź) więc trzeba być otwartym na jego styl, aby można było czerpać przyjemność z pisanych przez niego książek. Jeśli uda się czytelnikowi przez to przejść, to później jest już dużo łatwiej. „Hipis” jest bowiem książka, którą naprawdę można przeczytać z dużym zaciekawieniem.

 

Wydana przez „Drzewo Babel” publikacja jest dość nietypowa jak na standardy Coelho. Przede wszystkim jest to historia bardzo mocno oparta na jego życiu, określana mianem najbardziej autobiograficznej i już samo to sprawia, że zainteresowanie nią wzrasta. Poza tym autor nie przemyca w niej tylko swoich prawd, a stara się stworzyć klasyczną, opartą na akcji i przygodzie powieść, która nas po prostu wciągnie. I udaje mu się to całkiem przyzwoicie. Tworzona w trzeciej osobie historia opowiada o losach – a jakże – Paolo, który poszukując wolności i sensu życia, a także uciekając przed dyktaturą panującą w jego Ojczyźnie, wyrusza w podróż, najpierw do Holandii, a następnie jeszcze dalej na pogranicze Europy i Azji. Poznaje on w trakcie swojej wycieczki dziewczynę i z miejsca wiadomym się staje, że będzie to pretekst do rozmyślań o uczuciach, miłości i przyjaźni. Tak, Coelho nie byłby sobą, gdyby takie tematy pominął. Faktem jednak jest, że w „Hipisie” daje on nam dużo więcej. Opowiada o ówczesnych realiach, z dużą dawką szczegółowości opisuje grupę ówczesnych hipisów, ale też pochyla się nad takimi tematami jak narkotyki. Stara się on też zdynamizować mocno akcję tej powieści, wrzucając do niej pewne dość dramatyczne zdarzenia, które osobiście przeżył. To wszystko zdaje egzamin, tzn. te 230 stron powieści mija nam ekspresowo i jak rzadko kiedy czujemy zaciekawienie tym, co będzie dalej.

 

Owszem, jeśli czytelnik do książki podejdzie, z góry zakładając, że trafi na grafomanię, to takich elementów odnajdzie tu sporo i zyska kolejny argument w dyskusji przeciwko uznaniu Brazylijskiego autora za pisarza wartościowego. Mimo wszystko jednak Coelho oferuje nam tu dużo więcej. Forma autobiograficznej powieści ciekawi, rozmyślania autora nad ważnymi tematami mogą skłonić do refleksji, a obserwowanie ówczesnego świata i przemian, jakie w nim zachodziły oraz bardzo niestabilnej sytuacji politycznej i światopoglądowej jest cenne i intrygujące.

 

Nie da się powiedzieć, że powieść Coelho jest literackim majstersztykiem, ale w dalszym ciągu zachowuje on jakąś magię, „coś” co te miliony czytelników przyciąga do każdej napisanej przez niego powieści. Mimo swojej grafomanii autor zdaje się poszerzać horyzonty czytelnika, wciągać w ten kreowany przez siebie świat. I to jest cecha również jego najnowszej powieści (wydanej w Polsce) - „Hipisa”.

 

Po lekturze mogę więc stwierdzić, że to nadal ten sam Coelho ze swoimi wadami i zaletami. I rozumiejąc, że książka ta zyska tak samo dużo krytyków, jak i tych, którym się spodoba, polecam ją, jeśli macie na tyle otwarte umysły, aby przyjąć styl pisania Brazylijczyka. Według mnie to jedna z jego ciekawszych pozycji, bardziej uniwersalnych i takich, które przemówią również do jego krytyków. Miejcie jednak na uwadze, że to Coelho ze wszelkimi tego konsekwencjami.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto