Okładka wydania

Wnuki Jozuego

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Paweł Smoleński
 • Gatunek: Reportaż
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 336
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 135x215 mm
 • ISBN: 9788380498181
 • Wydawca: Czarne
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Wołowiec
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wnuki Jozuego | Autor: Paweł Smoleński

Wybierz opinię:

Morrigan

Wydawnictwo Czarne słynie z serwowania polskim czytelnikom znakomitych reportaży. Lista publikujących w nim autorów robi wrażenie, a znaleźć na niej można m.in. takie nazwiska jak Lidia Ostałowska, Jacek Hugo-Bader, Mariusz Szczygieł, Cezary Łazarewicz. I oczywiście Paweł Smoleński - jego najnowsza książka, pod wiele mówiącym tytułem "Wnuki Jozuego", ukazała się w tym roku i opowiada o konflikcie izraelsko-palestyńskim.

 

Jozue to postać, która pojawia się w szóstej księdze Starego Testamentu. Według biblijnego zapisu Jozue został wybrany na następcę Mojżesza, ten bowiem zbliżał się do kresu swego studwudziestoletniego życia - miał nigdy nie postawić stopy na ziemi, do której przez czterdzieści lat wiódł Izraelitów, wyzwolonych spod egipskiego jarzma. Jozue dokończył dzieła poprzednika i wprowadził Żydów do Kanaan - krainy obiecanej im przez samego Boga.

 

Ktoś mógłby zapytać, po co o tym wspominam. Bo czy zapisy sprzed kilku tysięcy lat mogą mieć coś wspólnego z obecną sytuacją w Izraelu? Okazuje się, że tak i to bardzo wiele. Paweł Smoleński nie bez przyczyny zamieszcza w swojej książce liczne cytaty z Biblii. Dla wielu współczesnych Izraelczyków obietnice zawarte w Starym Testamencie mają status niepodważalnego dowodu, przyznają na własność Żydom określone tereny na Bliskim Wschodzie, bez względu na to, kto i jak długo mieszkał na nich do tej pory.

 

Autor książki zabiera nas na spotkanie z ludźmi, dla których konflikt izraelsko-palestyński nie jest hasłem, które od czasu do czasu pojawia się w serwisie informacyjnym, lecz częścią codziennego życia. Czy ten problem da się rozwiązać? Czy interesy obu narodów można jakoś pogodzić? Dziennikarz przytacza różne opinie - czasem wyważone, innym razem kipiące od negatywnych emocji - ale konsekwentnie powstrzymuje się od wyrażenia własnej. Jego głos najbardziej słyszalny jest we wspaniałych, barwnych opisach krajobrazu poszczególnych miejscowości, w pozostałych przypadkach przemawiają albo bohaterowie reportażu, albo fakty.

 

Osoby, z którymi rozmawia Smoleński to Izraelczycy, wykonujący różne zawody, osoby w różnym wieku i o odmiennych doświadczeniach. Co myślą o polityce, realizowanej przez władze ich kraju? Dlaczego nie chcą mieszkać nigdzie indziej? Jak postrzegają Palestyńczyków? Ich opowieści układają się w ciekawy, różnobarwny kolaż, który pozwala czytelnikowi choć w pewnym stopniu zrozumieć tamtejsze realia.
Autor daje nam możliwość prześledzenia dziejów Izraela, historii powstawania nielegalnych osiedli, które później przekształciły się w miasteczka, rozwoju organizacji o faszystowskich poglądach. Bo konflikt, któremu przygląda się reportażysta, niestety nie polega jedynie na wzajemnej niechęci przedstawicieli dwóch narodów. Choć nie słyszymy o tym na co dzień, musimy pamiętać, że bilans ofiar tej cichej wojny wciąż rośnie. I Paweł Smoleński nam o tym przypomina. "Wnuki Jozuego" to opowieść o fanatyzmie, przemocy, propagandzie, o rozczarowaniu, strachu i śmierci. Jedno cenię w niej szczególnie - autor jest bezstronnym obserwatorem życia w Hebronie czy Tekoi i ukazuje bliskowschodni konflikt w całym jego skomplikowaniu tak umiejętnie, że utrudnia czytelnikowi zajęcie jednoznacznego stanowiska. Bo jak opowiedzieć się po którejkolwiek ze stron, skoro każda ma swoje racje i swoje błędy, swoje cierpienia i swoje zbrodnie?

 

Świetny, solidnie przygotowany reportaż, który znacznie poszerza wiedzę o świecie - tak mogłabym podsumować tę książkę. Polecam ją wszystkim osobom zainteresowanym zagraniczną polityką, ze szczególnym uwzględnieniem tych, którzy uważnie śledzą sytuację na Bliskim Wschodzie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial