Witamy We Wszechświecie

Autor: Neil deGrasse TysonMichael A. StraussJ. Richard Gott

Okładka wydania

Witamy We Wszechświecie


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Morrigan

Podróż w kosmos to marzenie wielu dzieci - niektóre nigdy z niego nie wyrastają. Jeśli należycie do osób, które z radością opuściłyby na chwilę naszą planetę i ruszyły w przestrzeń kosmiczną, pewnie ucieszyła was informacja, że NASA postanowiła zezwolić na takie podróże tak zwanym zwykłym zjadaczom chleba. Za odpowiednią opłatą każdy z nas może spędzić miesiąc na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Pomysł na pewno wart rozważenia, ale jeśli podobnie jak ja ostatnio trochę zaszaleliliście z wydatkami i akurat nie macie wolnych 50 mln dolarów, możecie chwilowo poprzestać na innych sposobach poznawania Wszechświata, na przykład za pośrednictwem odpowiedniej, czyli solidnie przygotowanej literatury. Przeglądając księgarniane półki, bez wątpienia zauważycie sporo godnych uwagi popularnonaukowych tytułów; ja chciałabym wam dziś polecić "Witamy we Wszechświecie. Podróż astrofizyczna" - publikację, która stanowi wspólne dzieło trzech wybitnych naukowców. Są nimi: Neil deGrasse Tyson, Michael A. Strauss i J. Richard Gott.

 

Każdy z autorów odpowiada za określone rozdziały książki, których w sumie jest 24, a dotyczą wszystkiego, co chcielibyście wiedzieć o Wszechświecie. W pierwszej części publikacji znajdziemy m. in. omówienie praw Newtona, kluczowych dla zrozumienia kolejnych rozdziałów, informacje na temat narodzin i śmierci gwiazd i rozważania na temat możliwości istnienia życia na innych planetach. Część druga obejmuje materiał dotyczący galaktyk - przeczytamy tu oczywiście wykład o Drodze Mlecznej, ale także o tym, w jaki sposób powstawał Wszechświat oraz na czym polega zjawisko kwazara. I wreszcie trzecia część, czyli coś na temat Einsteina - na przykład jak doszedł do teorii względności i o co w niej chodzi. Tutaj dowiemy się sporo na temat czarnych dziur, tuneli czasoprzestrzennych i ostatnich odkryć kosmologii, a także, wspólnie z J. Richardem Gottem, zastanowimy się, jaka przyszłość czeka nasz gatunek - ten rozdział należy moim zdaniem do najciekawszych. Warto też zwrócić uwagę na obecność licznych wykresów, tabel i fotografii, które ułatwiają przyswajanie wiedzy.

 

Autorzy przedstawiają naukowe zagadnienia w całkiem przystępny sposób, choć, nie oszukujmy się, nie jest to książka, którą można czytać w autobusie - nie tylko z racji jej pokaźnych rozmiarów. Lektura wymaga od odbiorcy pewnego wysiłku, przede wszystkim intelektualnego, ale nie zapominajmy również o tym fizycznym, bo wydanie jest równie piękne, co ciężkie. Skupmy się jednak na jego pozytywnym aspekcie - warto zaznaczyć, że "Witamy we Wszechświecie. Podróż astrofizyczna" to publikacja, która nie tylko przekazuje cenne informacje, ale i stanowi prawdziwą ozdobę regału z książkami. Elegancka, bardzo adekwatna do treści, granatowa obwoluta od razu przyciąga wzrok. Trudno oprzeć się pokusie ustawienia tego tytułu na swojej półce. Bo i po co się opierać, skoro zawartość książki jest równie atrakcyjna, jak jej oprawa?

 

"Witamy we Wszechświecie. Podróż astrofizyczna" to pozycja, która powinna znaleźć się w biblioteczce każdego miłośnika astronomii. Magazyn "Forbes" uznał ją za jedną z 10 najlepszych popularnonaukowych książek w historii - taka rekomendacja naprawdę robi wrażenie. I choć czytam zbyt mało tego rodzaju literatury, by móc odnieść się do stanowiska "Forbesa", jednego jestem pewna - Tyson, Strauss i Gott zapewniają czytelnikowi niezapomnianą wyprawę w kosmos. Szukacie wymagającej, ale i przystępnej publikacji, która pozwoli wam poszerzyć wiedzę na temat otaczającego nas świata? Nie musicie szukać dalej.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!