Okładka wydania

Rak I Witamina C W Świetle Badań Naukowych

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Linus PaulingEwan Cameron
 • Tytuł Oryginału: Cancer and Vitamin C. 21st-Century Edition. A Discussion of the Nature, Causes, Prevention, and Treatment of Cancer with Special Reference to the Value of Vitamin C.
 • Gatunek: PoradnikiZdrowieChoroby i Schorzenia
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Anna Bergiel
 • Liczba Stron: 432
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x205 mm
 • ISBN: 9788381681322
 • Wydawca: Vital
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Białystok
 • Ocena:

  5/6

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Rak I Witamina C W Świetle Badań Naukowych | Autor: Linus PaulingEwan Cameron

Wybierz opinię:

TomG

Jednym z niedawno opublikowanych przez wydawnictwo Vital poradników jest książka Linusa Paulinga i Ewana Camerona, poruszająca tematykę stosowania witaminy C w zwalczaniu raka, czyli – mówiąc krótko – traktuje o terapii nazywanej megawitaminową. Poradnik ten, zatytułowany Rak i witamina C w świetle badań naukowych. Duże dawki witaminy C w profilaktyce i terapiach antynowotworowych liczy sobie prawie cztery i pół setki stron i jest kolejną pozycją wydawniczą w dorobku dwukrotnego laureata Nagrody Nobla, Linusa Paulinga, autora bestsellera Jak żyć dłużej i czuć się lepiej. Należy jednak na wstępie dodać, że jest to wydanie uaktualnione pierwowzoru poradnika wydanego w roku 1979, co nie oznacza według autora, że zawarte w nim informacje straciły na ważności. Co to, to nie. Po prostu przez ostatnich kilkanaście lat Linusowi Paulingowi udało się zebrać kolejne dowody potwierdzające słuszność przedstawianych w książce tez, które to omawia w najnowszym wydaniu poradnika w kilku załącznikach.

 

Rak i witamina C w świetle badań naukowych jest książką uświadamiającą czytelnika o tym, jak bardzo pomocna może być witamina C – a konkretnie przyjmowanie dużych ilości kwasu askorbinowego – w zapobieganiu powstawaniu raka i walce z nim. Wszyscy dobrze wiemy o tym, że rak jest jednym z najistotniejszych nierozwiązanych problemów zdrowotnych trapiących ludzkość, i taki stan rzeczy utrzymuje się już od wielu lat. Nowotwory oznaczają strach i panikę ludzi, a to głownie przez to, że ciągle jeszcze nie powstało niezawodne lekarstwo mogące dać przewagę organizmowi ludzkiemu w walce z rakiem. Pomimo wielu, bardzo wielu badań na całym świecie.

 

Stąd też tak bardzo istotna jest według Linusa Paulinga rola profilaktyki, pracowania nad uodpornieniem organizmu. W swoim poradniku autor szczegółowo opisuje, jakie mogą być przyczyny rozwoju raka, jakie rodzaje nowotworów rozróżniamy, w jaki sposób przebiega leczenie nowotworów (w tym rozdziale nie zabraknie czytelnikowi informacji o stosowanych sposobach leczenia, takich jak: immunoterapia, chemioterapia czy radioterapia, a także o sposobach niekownecjonalnych). W kolejnej części książki przeczytamy o zależnościach pomiędzy tytułową witaminą C a układem odpornościowym człowieka, wykorzystywaniu jej przez chorych na raka, a także o prowadzonych badaniach nad nią. Oczywiście w poradniku nie zabraknie opisów przypadków pacjentów, którzy wykorzystywali witaminę C, jak również wyraźnie opisanych wniosków na temat roli witaminy C w leczeniu raka, co jest dość istotne, gdyż szczegółowo i treściwie oddaje tezy autora, oparte na praktycznych, z życia wziętych przypadkach chorobowych.

 

Wszystko to, co opisałem powyżej, zajmuje pierwsze trzy setki stron poradnika Linusa Paulinga. Na resztę składa się zbiór załączników zawierających informacje na temat szacunkowej umieralności na raka w Stanach Zjednoczonych w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, dane o wybranych lekach przeciwrakowych, praktyczne porady dotyczące witaminy C i jej stosowania, a także opisy najnowszych eksperymentów naukowych. Jak przystało na dobrze napisany poradnik, książka Linusa Paulinga zawiera również odpowiedni słownik używanych w tekście pojęć i omówienie słownictwa z dziedziny chirurgii, które to okazują się tutaj bardzo przydatne. Nie znajdziemy za to wewnątrz poradnika żadnych ilustracji, ale akurat w tym przypadku nie byłyby do niczego potrzebne, więc ich brak jest zupełnie zrozumiały.

 

Rak i witamina C w świetle badań naukowych jest poradnikiem bez wątpienia intrygującym i zawierającym całe mnóstwo ciekawych informacji na temat raka i samej witaminy C. Książka została wydana w sposób przejrzysty i przemyślany, żaden czytelnik nie powinien mieć najmniejszego problemu z odbiorem i zrozumieniem jej treści. Polecam wszystkim zainteresowanym tematyką.

Kozel

Główną bohaterką książki napisanej przez Linusa Paulinga i Ewana Camerona jest witamina C - składnik, który przez lata obrósł wieloma mitami i opiniami tworzonymi zarówno przez entuzjastów, jak i osoby nastawione raczej sceptycznie. Krążące obiegowe rekomendacje są różne: od hurraoptymizmu i upatrywania w kwasie askorbinowym remedium na wszystkie, nawet najpoważniejsze dolegliwości, po potępienie tego rodzaju metod.

 

Stanowisko autorów „Raka i witaminy C” jest jasne, a wskazuje na nie już podtytuł, brzmiący „Duże dawki witaminy C w profilaktyce i terapiach antynowotworowych”. Przedstawione dane oraz opisy rozmaitych sposobów leczenia prowadzą do nakreślenia, na czym polega terapia megawitaminowa. Linus Pauling jest naukowcem, chemikiem, fizykiem i ojcem biologii molekularnej. Ewan Cameron to dyrektor medyczny jednej z firm prowadzących badania w opisywanym kierunku.

 

Pierwsza wersja książki powstała już pod koniec lat 70., jednak obecne wydanie zostało uaktualnione. W obecnym kształcie książka, którą przeczytałam, zawiera dwa warianty wstępu: zarówno do wydania pierwotnego, jak i do XXI-wiecznego, co pozwala porównać stan wiedzy i obowiązujące poglądy.

 

Śmiało można powiedzieć, że „Rak i witamina C w świetle badań naukowych” to swego rodzaju monografia o wyraźnej strukturze. To ponad 400 stron precyzyjnych i przystępnie opisanych informacji.
Pierwsze części książki są typowo teoretycznymi: autorzy szczegółowo omawiają naturę i przyczyny rozwoju samego raka, a następnie opisują znane współczesnej medycynie metody leczenia nowotworów. Dużo uwagi poświęcają metodom konwencjonalnym, sięgają jednak także po alternatywę. Na kolejnych stronach możemy zatem zapoznać się z fragmentami poświęconymi chirurgii, radio- i chemioterapii, terapii hormonalnej, immunoterapii oraz różnym niekonwencjonalnym metodom leczenia raka. Jest to analiza dość dokładna, poparta wynikami badań, wzbogacona także rysunkami i wykresami. Mają one za zadanie unaocznić pewne tematy. Dużym plusem jest to, że autorzy wyraźnie starali się zachować obiektywizm i trzeźwość wspomnienia. Ten, kto oczekiwał zbędnego moralizowania lub wskazywania wyższości jednej terapii nad drugą, może poczuć się zawiedziony albo zaskoczony, miejmy nadzieję, że wyłącznie pozytywnie. Autorzy w sposób bardzo wyważony i przejrzysty wskazują na wady i zalety każdego z rozwiązań.

 

Dalsza część książki koncentruje się w sposób bezpośredni na rzeczywistym temacie publikacji, a zatem na działaniu witaminy C i wykorzystaniu jej właściwości w terapii nowotworowej. Autorzy także i w tym przypadku są bardzo dokładni. Rozpoczynają od nawiązań do historii wiedzy na ten temat, do nurtu terapii alternatywnych, aby później pokazać, w jaki sposób wykorzystywano ten składnik w leczeniu, na przykład szkorbutu. Jednocześnie warto podkreślić, że Pauling i Cameron nie są ślepymi entuzjastami terapii. Wskazują zagrożenia i ryzyko, powodujące, że witamina C może zrujnować zdrowie, jeśli nie jest stosowana z rozsądkiem. Dokładnie omówione jest ogólne działanie i szczegółowe właściwości witaminy C. Całość poparta została także wynikami badań. Czytelnik ma okazję zapoznać się z rezultatami testów przeprowadzonych w szpitalu w Vale of Leven oraz innych istotnych dla sprawy badań klinicznych.

 

Swego rodzaju uzupełnienie treści książki stanowią zawarte pod koniec publikacji załączniki, czyli słowniczek pojęć, informacje na temat leków, dane statystyczne i opisy przeprowadzonych eksperymentów naukowych.

 

Alternatywne terapie można popierać lub podchodzić do nich bardzo sceptycznie, nie można jednak książce Paulina i Camerona odmówić rzetelności. Autorzy nie próbują naginać rzeczywistości do swoich potrzeb. Przedstawiają i wady, i zalety każdej terapii. Całość poparta jest wynikami badań, przez co publikacja staje się bardzo merytoryczna.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial