Mapa Pragnień

Autor: Danielle LaPorte

Okładka wydania

Mapa Pragnień


Dodatkowe informacje

 • Autor: Danielle LaPorte
 • Tytuł Oryginału: The Desire Map: A Guide to Creating Goals with a Soul
 • Gatunek: Poradniki
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Karolina Pruszyńska
 • Liczba Stron: 280
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 165x240 mm
 • ISBN: 9788381710848
 • Wydawca: Studio Astropsychologii
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Białystok
 • Ocena:

  3/6

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Sylfana

Mapa pragnień autorstwa Danielle LaPorte to nietypowa pozycja poradnikowo – motywacyjna, ucząca, w dużym skrócie, jak przekładać wewnętrzne pragnienia w czyny i realizację tychże marzeń. Autorka podaje nam informacje, jakie są zasady działania, które mogą pomóc nam w uzyskaniu celu, przy czym nie przytłacza nas dziwnymi terminami, czy technikami motywacyjnymi – mówi prosto, zwięźle i jest bezgranicznie skupiona na czytelniku, a nie na sobie. Dzięki temu w trakcie lektury czułam się mocno zauważona jako odbiorca, wyczuwałam też ogromny szacunek twórczyni do swojego czytelnika, gdyż dla niej to on był, bezwzględnie, nadrzędnym podmiotem rozważań.

 

Daniele Laporte przekonuje nas do stworzenia swojej indywidualnej mapy pragnień, które pomoże w urzeczywistnieniu najskrytszych i osobistych marzeń. Z jednej strony jest w swoich przekonaniach i refleksjach bardzo pragmatyczna, zasadnicza i zdroworozsądkowa, innym razem jawi się jako pewnego rodzaju medium, podmiot niewyobrażalnych czynności sprawczych. To jej drugie oblicze odrobinę dystansuje mnie do treści książki, gdyż osobiście nie wierzę w żadne nadprzyrodzone zdolności i niewytłumaczalne umiejętności paranormalne. Trochę szkoda, że twórczyni poszła w tę stronę, dając nam do zrozumienia, że jej poradnik jest trochę „astro - psychologiczny” , bo mogłaby wyjść z tego całkiem porządna literatura motywacyjna. Nadanie jej jednak łatki tekstu fantasmagorycznego całkowicie odrzucała mnie od chęci czytania. Jednak, aby być w pełni obiektywną przy wystawianiu opinii, dobrnęłam, mimo swojego wewnętrznego sprzeciwu, do końca tekstu.

 

Sam pomysł tworzenia mapy pragnień, zobrazowania planów życiowych jest niezmiernie ciekawy, mogący przydać się w życiu. Wskazówki autorki, co do tworzenia tego „narzędzia sprawczego” też są raczej pomocne i przydatne, jeśli wyciąć fragmenty bazujące na astrologicznych wymysłach. Takimi racjonalnymi wycinkami poradnika są przede wszystkim dwa pierwsze rozdziały traktujące o definicji pragnienia, o drogach jego realizacji, o konieczności szanowania wszystkich pragnień, zarówno tych większych, jak i pomniejszych. Autorka również rzetelnie i ciekawie mówi na temat roli emocji i uczuć w naszym życiu, jednocześnie podkreślając, że te skrajnie negatywne i pozornie niekorzystne przynoszą nam wiele dobrego – zmieniają nasz światopogląd, wzmacniają, budują nasz charakter i osobowość. W poradniku podkreślony zostaje także fakt, że czymś innym jest odczuwanie emocji związanych z pragnieniem, a czymś całkiem odmiennym uświadomienie odczuwania lub współodczuwania. Dzięki poszczególnym wskazówkom można nauczyć się tej samoświadomości i delikatniej manipulacji emocjami, bądź można przyswoić sobie techniki radzenia sobie z nimi. Okiełznanie strachu przed emocją, albo uczuciem staje się pierwszym krokiem do stworzenia osobistej, intymnej mapy pragnień.

 

Pozycja, o której mowa, jest dosyć ciekawa, ale nie można jej, moim zdaniem, traktować całkiem poważnie – raczej w formie pewnej ciekawostki, oderwania się od cięższej literatury. Momentami niedowierzałam, że można uzależniać modlitwę od możliwości nauczenia się wdrażania swoich planów egzystencjalnych, ale jak widać dla niektórych są to kwestie bardzo zbieżne. Oprócz tego pojawiają się nawiązania do „Duszy” i innych pojęć pochodzących ze sfer religijno – astrologiczno – filozoficznych, które kompletnie nie pasują do obranego tematu poradnika.

 

Niemniej jednak polecam w ramach ciekawostki, być może jednak inni czytelnicy nie podzielą mojego zdania i odnajdą w tej pozycji wartościowe wskazówki i drogowskazy życiowe. Należy jednak pamiętać, że nie jest to typowy poradnik, a raczej dysputa teologiczna na temat ludzkich zachowań, pragnień oraz marzeń. Spróbujcie, być może Mapa pragnień będzie dla was dużym, pozytywnym zaskoczeniem.

Tulliana

Jaka jest Wasza recepta na osiąganie zamierzonych celów? Czy zdarza Wam się robić listy pełne haseł – marzeń do spełnienia w najbliższym czasie? A może macie zawsze przy sobie kalendarz pełen zadań do wykonania na kolejne tygodnie? Jeśli kiedykolwiek odczuwaliście smutek, że nie udało się zrealizować tego, czego tak mocno pragnęliście, albo nie przekonują Was tradycyjne metody dążenia do celów, koniecznie sięgnijcie po niezwykły przewodnik pt. ,,Mapa pragnień”.

 

Książka Danielle LaPorte jest jedną najciekawszych publikacji z zakresu samorozwoju i poradników biznesowo-psychologicznych, jakie udało mi się przeczytać w ostatnim czasie. Bardzo się cieszę, że mogłam poznać nietypową drogę osiągania celów, jaką zaproponowała w swej książce autorka ,,Mapy pragnień”. Treści dostępne w jej poradniku będą dla mnie niewątpliwie cenną inspiracją przy tworzeniu scenariuszy warsztatów rozwojowych dla studentów oraz autorskich programów nauczania dla takich przedmiotów jak np. ,,Metodyka zarządzania kompetencjami”, czy ,,Projekt własnego przedsięwzięcia” albo też ,,Świadomość wartości”.

 

,,Mapa pragnień” to poradnik pełen niespodzianek, inspirujących cytatów, praktycznych wskazówek, jak mądrze planować całe swoje życie. Bardzo podoba mi się staranny i przemyślany układ tej książki, która została podzielona na dwie zasadnicze części: teoretyczną i praktyczną. W części pierwszej możemy poznać koncepcję Danielle LaPorte polegającą na odwróceniu naszej symbolicznej drogi do osiągania celów. Ta mówczyni i strateg biznesowy powołując się na sugestywne przykłady z życia własnego i bliskich sobie ludzi, zwraca uwagę na to, że zbyt często jesteśmy przytłoczeni harmonogrami, listami, planami wszystkich rzeczy do osiągnięcia, a mało skupiamy się na emocjach oraz uczuciach, jakie będą nam towarzyszyły po zrealizowaniu danego marzenia. Kiedy już czytelnik zapozna się z całą dość skomplikowaną, ale dokładnie wytłumaczoną koncepcją ,,mapy marzeń”, czeka na niego bardzo intrygująca druga część książki – a mianowicie zeszyt ćwiczeń czyli szereg wskazówek i praktycznych zadań, które ułatwiają sporządzenie swojej własnej mapy marzeń.

 

Do atutów poradnika Danielle LaPorte należy zaliczyć nietuzinkową kompozycję, prosty, ale barwy język wypowiedzi oraz dość niestandardową szatę graficzną (zmiana kształtu czcionek, ważne treści spisane wytłuszczonym drukiem, szare ramki zapraszające do zapisania swoich refleksji podczas wykonywania kolejnych ćwiczeń praktycznych).

 

Poradnik Danielle LaPorte pokazuje, że planowanie swojego życia to sprawa bardzo skomplikowana, ale jeśli się za to odpowiednio, wręcz metodycznie zabierzemy, może stać się samo w sobie fantastyczną przygodą. Czytając ten niezwykły poradnik, utwierdzicie się w przekonaniu, że jesteście osobami wyjątkowymi, zasługującymi na szczęście i tylko od was samych zależy, co w swoim dalszym życiu osiągniecie.

 

,,Mapa pragnień” to książka napisana z polotem i pasją, ale daleka od akademickiego ,,wymądrzania się”. Poradnik został przygotowany w taki sposób, że może zainteresować zarówno młodzież, osoby w średnim wieku, jak i seniorów, którym marzy się jakaś zmiana w swojej dotychczasowej egzystencji. Kiedy po raz pierwszy zajrzałam do ,,Mapy pragnień”, wydawało mi się, że to jakiś poradnik dla biznesmenów albo osób bardzo nastawionych na przeprowadzenie w swoim życiu radykalnych zmian. Po zapoznaniu się z całością niniejszej publikacji doszłam jednak do wniosku, że autorka ,,Mapy pragnień” najbardziej skupiła się na świadomości naszych emocji, uczuć, tego, jak byśmy chcieli przeżywać i celebrować przyszłe szczęśliwe chwile życia. Danielle LaPorte odwołując się do swojej wiedzy i biznesowego doświadczenia, zwraca uwagę na to, że nie powinniśmy tłumić negatywnych emocji, że w naszym życiu bardziej liczy się dążenie do uczuć a nie do samego celu, jakie z nimi będzie związany.

 

Poradnik ,,Mapa pragnień” to książka piękna, ale i trudna. Zachęca do głębokiego spojrzenia w głąb siebie, zdania sobie sprawy z własnej hierarchii wartości. Szczerze polecam ją jako wartościową lekturę na wakacje, oryginalny planer na Nowy Rok, albo wyszukany prezent dla kogoś bliskiego. Ja na pewno będę do niej często zaglądała, by jeszcze lepiej skorzystać z zawartych w niej rad i pokazać swoim studentom, że w myśl starego przysłowia możemy, a nawet powinniśmy ,,być kowalami własnego losu”!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!