Polska Miłość

Autor: Wojciech Młynarski

Okładka wydania

Polska Miłość


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Sosnowa Igiełka

Któż nie zna chociaż jednej z tych piosenek: „Prześliczna wiolonczelistka”, „Kocham Cię, życie!” i „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”? Co je łączy? Ich popularne, często nucone słowa wyszły spod pióra Wojciecha Młynarskiego, prawdziwej legendy, wyjątkowo wrażliwego poety, autora dziesiątek znanych i kochanych przez Polaków tekstów. Zbiór „Polska miłość” poświęcony, jak sam tytuł wskazuje, tematyce miłości pozwala odkryć na nowo twórczość, intelekt i talent tego wybitnego artysty.

 

W książce wydanej przez Prószyński i S-ka znajduje się ponad sto tekstów, a każdy z nich jest piosenką. Nie da się tych utworów czytać inaczej, niż z melodią w głowie. Wiele z nich to piosenki napisane dla takich wykonawców, jak np. Edyta Geppert, czy Skaldowie. I wszystkie, co do jednej, mówią o miłości, która w utworach Wojciecha Młynarskiego jest humorzasta niczym pogoda, jak w „Czasie małżeńskiej niepogody”. Niekiedy wygląda na namiętną i gorącą, innym razem staje się całkowicie obojętna, ale zawsze, ale to zawsze jest zależna od losu. Ludzie, o których pisał autor, potrafią czasem pozbawić uczucie całego romantyzmu i zamknąć je w czterech ścianach. Inni sprawiają zaś, by zyskała na sile i zaprezentowała całą swą wyjątkowość chociażby nad zupą kartoflaną w służbowej stołówce. Jest tu miłość przypadkowa, niespodziana, długotrwała, nagła, odrodzona, niespełniona, potężna, rzucająca na kolana, zwariowana, znudzona, zbagatelizowana, niedoceniona, burzliwa, zmęczona i nawet kłótliwa.

 

Nakreślona z iście kabaretowym przekąsem, a jednocześnie niewątpliwym urokiem poezji śpiewanej, co czyni ją niepowtarzalną. Wojciech Młynarski bawił się słowem, flirtował wierszem i zachwycał wielowątkowością oraz spojrzeniem łamiącym schematy. Wiele utworów zakończonych zostało zgrabną puentą, która może czytelnika to wzruszyć, to rozbawić do łez. Opisana drobiazgowo polska miłość jest prosta, a jednocześnie nadzwyczajna, pochłonięta codziennością, wyrażona w praniu i prasowaniu koszul oraz w balladach wprost… spod kiosku. Bohaterowie tekstów kochają na zabój, są pełni zachwytu dla obiektu swych westchnień, czasem bywają okrutni, interesowni i zdradliwi, by innym razem pałać żarliwym uczuciem i omdlewać z tęsknoty. Znajduje się tu barwy kalejdoskop uczuć: ból odrzucenia, zazdrość, tęsknota, złość, namiętność, euforia, radość i szczęście. W tekstach w „Polskiej miłości” zawarto przeróżne portrety kobiet i mężczyzn: zatroskaną przyszłą matkę, błyszczącą gwiazdę estrady, polskiego Romeo pod balkonem i wieloletnich małżonków. Ludzie, jakich pełno wokół, wpisani w krajobrazy takie, jak mieszkania, zakłady pracy, czy łono przyrody, grający swoje role, odkochujący się i zakochujący od nowa, a nawet, co ciekawe, próbujący zrozumieć kobietę… Autor niejednokrotnie wyrażał w swoich utworach życzenie na temat tego, jak można poprawić relacje i związki damsko-męskie. Wskazuje pozytywne, pożądane cechy mogące wesprzeć kontakty i samą miłość uczynić jeszcze lepszą, a była ona w ujęciu autora wartością zdecydowanie nadrzędną.

 

Utwory zamknięte w „Polskiej miłości” niosą w sobie wiele pozytywnego przesłania. Są na tyle ponadczasowe, że od lat sześćdziesiątych do dziś nie straciły, a wręcz zyskały, na wartości. Taka właśnie powinna być prawdziwa miłość, do której wzywał czytelnika autor: realna, życiowa, pełna wzlotów i upadków, ale przy tym piękna i jedyna w swoim rodzaju. Ten zbiór to naprawdę niezwykły przegląd poematów o praktycznie każdej możliwej miłości, jak również zaklęta w słowach rzeczywistość dawnych lat i nostalgiczna podróż do ery kartek i kolejek sklepowych. Zbiór tekstów stworzonych przez wyjątkowego mężczyznę, który tak pięknie i z romantyzmem potrafił mówić o uczuciach.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!