Okładka wydania

Etniczna Apteka

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Etniczna Apteka | Autor: Ingfried HobertSvenja Zitzer

Wybierz opinię:

TomG

Zauważyliście już może, że medycyna holistyczna stała się obecnie tematyką tak obszerną, mieszczącą w sobie całe mnóstwo dziedzin, oraz tak bardzo popularną, że potrzebna byłaby szczegółowa klasyfikacja wszelkiego rodzaju aspektów zdrowotnych i sposobów leczenia opisywanych w przeróżnych poradnikach i omawianych na seminariach odbywających się na całym świecie, żeby przeciętny człowiek mógł dostrzec jej ogrom. A to i tak mogłoby okazać się za mało, gdyż suche statystyki powiedziałyby nam tylko o tym, jakie odnogi medycyny holistycznej zostały dotychczas omówione i opisane.

 

Wydawnictwo Vital wypuściło na polski rynek przekłady kilku następnych poradników, a jednym z nich jest książka zatytułowana Etniczna apteka. Najskuteczniejsze preparaty z roślin leczniczych z całego świata. Jest to poradnik omawiający wskazania, zastosowanie oraz działanie owych preparatów, bogato ilustrowany i bardzo przejrzyście przygotowany. Jego autor, dr med. Ingfried Hobert, jest lekarzem zajmującym się medycyną holistyczną i etnomedycyną, wykładowcą i autorem licznych książek traktujących o tradycyjnych metodach uzdrawiania. Opracowana przez niego nowatorska metoda terapii łączy konwencjonalną medycynę, naturalne uzdrawianie i wiedzę terapeutyczną zaczerpniętą z wielu różnych kultur.

 

Wewnątrz poradnika Etniczna apteka przeczytamy nie tylko o naturalnej medycynie, ale także tematach ściśle z nią związanych w postrzeganiu dr Ingfrieda Hoberta. Dowiemy się, czym jest witalna esencja życia i salutogeneza, dowiemy się również co nieco o zaburzeniach równowagi energetycznej, które są niezwykle ważne dla każdego człowieka. Autor nie waha się rozważać na temat przemysłu farmaceutycznego, a także obszernie pisać o etnopreparatach i najlepszych preparatach medycyny naturalnej z całego świata. Co się tyczy samych etnoprepratów, to poświęcono im całkiem sporą część książki, podzieloną m.in. na takie zestawy tematyczne jak: najlepsze korzenie, jagody, glony czy grzyby lecznicze.

 

Jak pisałem już wcześniej, dr Ingfried Hobert czerpie swoje informacje z różnych zakątków świata, dzięki czemu w treści książki znajdziemy także podrozdziały poświęcone najlepszym preparatom pochodzącym z tradycyjnej medycyny chińskiej, Tybetu, krajów arabskich, Afryki Środkowej oraz Ameryki Środkowej i Południowej. Następnie zaś czytelnik przeczyta o tym, co według autora poradnika jest najlepsze (hmmm, to słowo jest używane w książce bardzo często) dla ciała, umysłu i ducha człowieka. Kategoria ta została dodatkowo podzielona na osobne podrozdziały mówiące o tym, co jest najlepsze (!) na przykład dla stawów, silnego serca, ukrwienia mózgu, wątroby, płuc i zachowania prawidłowej wagi. Dr Ingfried Hobert podszedł do opisywanej tematyki najwyraźniej bardzo skrupulatnie, nie szczędząc czytelnikowi informacji na żaden aspekt związany z ludzkim zdrowiem i medycyną naturalną. Co więcej, autor pomaga czytelnikowi wprowadzić w życie opisywane w poradniku teorie, doradzając mu i podając najbardziej (!) sprawdzone przepisy na regenerację, relaks czy – jak sam to określa – istnienie pełne mocy. Jak więc wyraźnie można dostrzec, dr Ingfried Hobert nie pozostawia czytelnika samemu sobie, lecz stara się pomagać poprzez opracowanie treści książki, jak tylko się da. Takie podejście na pewno zasługuje na pochwałę. Podobnie ma się sprawa z wydaniem poradnika, w którym – na szczęście – nie brakuje kolorowych fotografii obrazujących opisywane rośliny, owoce czy grzyby, a nawet korzenie, dzięki czemu czytelnik ma dobry wgląd w to, o czym akurat czyta. Całość została złożona przejrzyście i przystępnie, więc jeśli kogoś zaciekawiła treść Etnicznej apteki i nie zraziło go całe mnóstwo przymiotników w rodzaju „najlepsze” i „najbardziej”, to może bez obaw po ten poradnik sięgnąć.

Michał Lipka

Wierzysz, że Ziemia jest płaska? Uważasz, że szczepionki są winne całemu zdrowotnemu złu tego świata? A może nikt nie jest w stanie przekonać Cię, że białe jest białe a czarne jest czarne? A zatem właśnie pojawiła się książka dla Ciebie. Cóż to za dzieło? Polecana przez magazyn „Szaman” „Etniczna apteka”. Przyznam, że po tytule spodziewałem się czegoś zupełnie innego. Tradycyjne przepisy na lecznicze substancje, jakieś maści, nalewki, opisy działania poszczególnych ziół czy nawet pospolitych roślin, a tymczasem dostałem rzecz dziwnie podzieloną, porozdzieraną między wiedzę, która autentycznie mógłby się przydać i poronione pomysły, które wywoływały u mnie salwy śmiechu.

 

Zacznijmy jednak od tego, co wchodzi w skład tej książki. Potencjalnie spis treści wygląda interesująco, podział na konkretne środki, typy medycyny, z której czerpano wiedzę, a wreszcie także na konkretnie umiejscowione na ludzkim ciele. Przyglądając się temu bliżej, możemy zobaczyć, że autorzy podzielili także metody leczenia na trzy podrozdziały: w pierwszym omawiają możliwe psychosomatyczne pochodzenie danych dolegliwości, w drugim zawierają porady jak właśnie na tym polu się z nimi uporać, a wreszcie na sam koniec przyglądają się naturalnym metodom leczniczym, dając gotowe przepisy na różne środki, w tym pokarmy. Gdzie w tym wszystkim coś śmiesznego? Właśnie.

 

Jednym wielkim żartem jest tu dla mnie wyjaśnianie przyczyn psychosomatycznych i sposobów radzenia sobie z nimi. Bo wiedza, którą przedstawia nam tutaj duet autorów (słowo doktor nie chce mi w tym wypadku przejść przez usta, więc musicie mi wybaczyć, że powstrzymam się od jego używania), wygląda niczym czerpana z nonsensopedii i tym podobnych źródeł. Dla lepszego rozeznania w temacie dam Wam kilka przykładów. Wiecie co powoduje alergie? Zastanowicie się chwilę i… Nie, nie zgadliście – tłumiona seksualność. Jak to leczyć, chyba nie muszę Wam mówić. A wiecie co zdaniem Infrida Hoberta i Svenji Ziter powoduje problemy z sercem? Brak „świrowania” (to jest dosłowny cytat), bo gdy człowiek nie świruje, świrować musi jego organizm. Proste, prawda? Natomiast wady wzroku są skutkiem… niechęci dostrzegania niektórych rzeczy, szczególnie w sobie samym, a zatem musimy zacząć akceptować siebie i patrzeć szeroko otwartymi oczami. Na wypadek, gdyby jakimś cudem podobne metody nie zadziałały, dwójka autorów serwuje nam przepisy na kuracje, ale po tym, co przeczytałem, nie miałbym odwagi ich spróbować.

 

A najgorsze jest to, że jednocześnie „Etniczna apteka” zawiera w sobie sporo pożytecznej wiedzy, z tym, że ciężko jest tu oddzielić ziarna od plew. Pomoc od szkodzenia dzieli bardzo cienka granica, a łacińska maksyma aegrescit medendo (lekarstwo gorsze, niż choroba) może w tym wypadku nabrać bardzo dosłownego znaczenia. Co mogę więc dodać, jeśli nie fakt, że można tę książkę przeczytać jako ciekawostkę, ale do jej rewelacji należy podchodzić bardziej, niż z dużą dozą ostrożności. Gdyby to był jeden wielki żart z medycyny tradycyjnej i niekonwencjonalnej, „Etniczna apteka” miałaby całkiem sporą wartość, bo autentycznie potrafi rozbawić do łez, ale jako dzieło potencjalnie mające służyć radą trudno jest ocenić je pozytywnie. Już chyba lepiej posłuchać google’a jako medycznej wyroczni. Tam przynajmniej wszystkie objawy i tak oznaczać będą raka (jeśli nie wierzycie, sprawdzicie sami), ale dzięki temu wystraszony perspektywą śmiertelnej choroby pacjent może zajrzy do lekarza, z korzyścią dla swojego zdrowia. Tu zaś wyjdzie z lektury z przeświadczeniem, że wszystko wyleczy sił woli i paroma specyfikami, a to chyba niewiele mu pomoże.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial