Trzy Koperty

Autor: Nir Hezroni

Okładka wydania

Trzy Koperty


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Niedoczytana Baśń

Pisanie pamiętnika to świetna sprawa. Zachowywanie wspomnień, uczuć, wydarzeń. Ile razy to właśnie pamiętnik uświadomił nam prawdę o minionych czynach? Pamiętnik to świadectwo dla nas i dla potomnych, którym możemy w ten sposób przekazać prawdę o czasach, w których przyszło nam żyć. O wydarzeniach, które miały miejsce. O uczuciach, o których być może woleliśmy nie mówić na głos. Pamiętniki to szepty przeszłych pokoleń, które pozwalają nam poznać kawałek osobliwej historii. Ale co jeśli zapiski w pamiętniku nie są prawdziwe? Jak wpłynie to na rzeczywistość? A może lepiej, żeby te wszystkie zapisane linijka po linijce strony nie znalazły potwierdzenia? Co będzie, jeśli światło dzienne ujrzy pamiętnik, o którym nikt nie chce pamiętać?

 

Pewnego dnia do rąk Amirama, wysoko postawionego tajnego agenta izraelskiej służby wywiadowczej, dostarczony zostaje dziennik. Dokument osobliwy, zawierający zapiski zlikwidowanego, nie do końca subordynowanego innego tajnego agenta – 10483. Osobliwy jest też moment odkrycia zapisków – od domniemanej śmierci agenta minęło 10 lat. Owe ujawnienie poddaje w wątpliwość tak wiadomość o likwidacji 10483, jak i wiarygodność całego wywiadu. Co gorsza, jest też, a może przede wszystkim, zapowiedzią wydarzeń, których nikt się nie spodziewał, i na które nikt nie jest przygotowany.

 

Nir Hezroni w dziele zatytułowanym „Trzy koperty” przenosi nas w świat tajnych misji, zagadkowych organizacji, wielkiej polityki i wciąż trwającego wyścigu zbrojeń. Choć od rzekomego zakończenia Zimnej Wojny minęły lata, to jak się okazuje, trwa ona nadal, a jej uczestników jest więcej, niż można by się spodziewać. Władzę ma ten, kto ma broń. A aby ją zdobyć, posunąć się można do wszystkiego. Ludzkie życie przestaje mieć znaczenie.

 

W powieści, a w zasadzie na kartach pamiętnika, poznajemy agenta 10483, który dostaje rozkaz zlikwidowania 3 osób w ramach jednej misji. W zasadzie nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że 10483 ogarnięty jest paranoją, która zdecydowanie wykracza poza ramy delikatnego zaburzenia. Agent zdaje się być psychopatą nieliczącym się z nikim i z niczym. Oczywiście swoją misję wypełnia aż za dobrze. Poza celami, które miał zlikwidować giną tysiące niewinnych ludzi. A to jest coś, na co organizacja nie może sobie pozwolić. Postanawia więc pozbyć się problemu, czyli 10483. Niestety, rozwiązanie okazuje się trudniejsze niż mogłoby się wydawać, a jego konsekwencje długo nie dadzą o sobie zapomnieć.

 

Thriller Herzoniego stanowi zbiór rozmyślań na temat tego, do czego może posunąć się służba wywiadowcza w celu „ratowania świata”. Zadaje tu pytanie o wartość życia nawet nie jednostki, a tysięcy ludzi, gdy można uratować miliony. Kiedy przekroczona zostaje granica? Jak wiele ludzkich istnień można poświęcić, by osiągnąć cel?

 

„Trzy koperty” w formie pamiętnika i jego analizy ukazują nam świat wielkich rozgrywek, w których my sami jesteśmy tylko bezwolnymi marionetkami. Bezwolnymi i bez znaczenia. Jednocześnie, lektura tej książki może czytelnika przyprawić o paranoję. Bo tak w zasadzie, skąd mamy wiedzieć, że scenariusz tu przedstawiony nie mógłby być prawdziwy? Które wielkie katastrofy są tylko dziełem nieszczęśliwego splotu wydarzeń, a które miały, bez względu na koszty, doprowadzić do osiągnięcia celu?

 

Nir Hezroni dał nam powieść, która jest połączeniem thrillera politycznego i filozoficznych rozważań o wciąż trwającej wielkiej wojnie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!