Wybitne Dzieci Sławnych Polaków

Autor: Marek Borucki

Okładka wydania

Wybitne Dzieci Sławnych Polaków


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Niedoczytana Baśń

Ciekawość życia innych ludzi jest niemal nieodłącznym elementem naszej egzystencji. Niektórych interesuje życie tylko tych, których znają. Innych, no cóż, dla innych pojęcie prywatności zdaje się nie istnieć. A im ktoś bardziej znany, tym bardziej interesujące wydaje się jego życie. Jego, jego rodziny, dzieci, przyjaciół i pupila. Plotki i ploteczki z wielkiego świata pozwalają nam na chwilę zapomnieć o tym, kim jesteśmy. Dzięki nim możemy przez chwilę poczuć się kimś innym. W świecie internetu i niezwykle popularnych social mediów śledzenie, plotkowanie i poznawanie szczegółów czyjegoś życia nie jest niczym trudnym. Wszyscy wiemy jakie imiona noszą dzieci aktorów, polityków czy dziennikarzy popularnych programów. Trochę inaczej jest z tymi, których twarze nie atakują nas na każdym kroku. Ale dla chcącego nic trudnego, wystarczy trochę poszperać i nawet adres przedszkola nie będzie tajemnicą. Wiemy wszystko o wszystkich, wszystkie informacje są na wyciągnięcie ręki. Dziwnym więc wydaje się to, że wielkie postaci z naszej historii często postrzegamy jako – pozbawione historii. Pamiętamy o ich istnieniu, potrafimy wymienić tytuły kilku dzieł, czy otrzymane przez nich nagrody, ale nie mamy pojęcia o tle ich życia. A przecież i one miały rodziny, dzieci, przyjaciół i psa. I to właśnie taki a nie inny kontekst sprawił, że zostały tym kim zostały. I że zostały zapamiętane.

 

Dlatego, kiedy trafiłam na książkę Marka Boruckiego „Wybitne dzieci sławnych Polaków” poczułam dreszczyk emocji. Miałam nadzieję na poznanie nowych, wybitnych postaci naszej historii, jak i, co tu ukrywać, porcji ploteczek sprzed lat. Niestety, choć zapowiadało się świetnie, skończyło się zawodem. A dlaczego? Dlatego, że książka traktuje bardziej o znanych rodzicach, niż wybitnych dzieciach. Choć co do „znanych” i „wybitnych” również można by podjąć polemikę. Dodatkowo, zawarta w niej wiedza przekazana jest w formie biograficznych notek, które sprawiają wrażenie cytowanej encyklopedii. Składająca się z 24 rozdziałów kolubryna po macoszemu traktuje swoich bohaterów. Spora część zawartych w niej wiadomości dostępna jest w szkolnych podręcznikach, inne łatwo wyszperać wpisując w wyszukiwarkę odpowiednie hasła. W życie wykształconego i zaznajomionego z rodzimą kulturą Polaka nie wnosi ona nic nowego. Choć prawdopodobnie byłaby ona atrakcyjna dla części społeczeństwa, to jednak śmiem wątpić, by ta część w ogóle po książki sięgała.

 

Niewątpliwym, a być może i jedynym, plusem tego dzieła są zawarte w nim zdjęcia. Dają one pewne wyobrażenie o stylu epoki i życia konkretnych postaci. Poza tym, stanowią urozmaicenie, co przy stosunkowo nudnym tekście wydaje się być elementem koniecznym, by przez tę książkę przebrnąć.

 

„Wybitne dzieci sławnych Polaków” były moim pierwszym spotkaniem z twórczością Marka Boruckiego. Niestety, obawiam się, że po doznanym zawodzie kolejne może nigdy nie nastąpić. Być może trafiłam na tę książkę w nieodpowiednim dla mnie momencie. Być może zbyt wiele się po niej spodziewałam. Na nieszczęście, mimo iż pięknie wydana, to treść jednak pozostawia wiele do życzenia. O ileż lepiej byłoby się skupić na kilku postaciach, ale przedstawić je w sposób dokładny, ubarwiając opowieści anegdotami, skupiając się na czymś więcej niż daty narodzin i śmierci? O ileż wspanialej byłoby poznać nieznanych? Dlatego też książkę tę mogę polecić jedynie tym, którzy cierpią na nadmiar czasu. Wszyscy pozostali powinni oszczędzić sobie nudy i zawodu, sięgając po zdecydowanie lepsze dzieła.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!