Odwyk

Autor: Adam Widerski

Okładka wydania

Odwyk


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Niedoczytana Baśń

Każdemu, kto nałogowo czyta książki, przechodzi czasem na myśl pomysł, by napisać coś własnego. By stworzyć tę idealną, niepowtarzalną powieść, której wciąż poszukujemy. Niektórzy mają nawet odwagę by takie próby podjąć. Czasem teksty lądują w koszu, czasem w szufladzie, a czasem w wydawnictwie. Pojawiają się i znikają. I choć poza odwagą, talentem i mnóstwem uporu, trzeba też mieć w tym wszystkim odrobinę szczęścia – niektórym się udaje. Tekst Adama Widerskiego trafił dokładnie tam, gdzie powinien – na biurko w Wydawnictwie Initium.

 

Podobno „czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal”. Może to i prawda, ale kilka tygodni po premierze trudno sobie wyobrazić scenę polskiego kryminału bez najlepszego debiutu w tym półroczu. Debiutu pełnego pasji, porywającego i dającego nadzieję na więcej.

 

Gorące letnie miesiące, jedno z największych miast centralnej Polski – Łódź. W klinice odwykowej dochodzi do brutalnego morderstwa. Sprawa wydaje się być oczywista. Świadkowie i ich zeznania jasno wskazują podejrzanego. Ale w trakcie interwencji, mającej na celu jego zatrzymanie, dzieje się coś, co zmienia tak bieg śledztwa, jak i życie wszystkich biorących w nim udział. Ktoś ginie, ktoś zostaje ranny, ktoś inny odnajduje kolejne ciało. W tym momencie wszystko, co było wiadomo o sprawie staje pod jednym wielkim znakiem zapytania, a ilość pojawiających się tropów i podejrzanych nie ułatwia śledztwa. Szybko okazuje się, że po Łodzi grasuje seryjny morderca. Morderca, który z uporem i konsekwentnie realizuje plan, znany tylko jemu. Czy osłabiona atakiem łódzka policja zdąży go powstrzymać, nim zginą kolejne niewinne osoby? Ile ofiar zostanie złożonych na ołtarzu chorej zemsty?

 

Odpowiedzi należy szukać na kartach „Odwyku” Adama Widerskiego. Tegoroczny debiutant zaskakuje pomysłowością, stylem, nieprzewidywalnością akcji i konstrukcjami postaci. Nic i nikt nie jest tutaj przypadkowo, wszystko i wszyscy mają znaczenie. Każda z postaci ma swoją historię, dzięki której nie pozostają one czytelnikowi obojętne. Zaś sama powieść... przeplatanie akcji, mającej miejsce współcześnie, z retrospektywną historią głównego bohatera jest zabiegiem, który nadaje powieści kolorytu i wprowadza czytelnika na pewne tropy. Rozwiązując zagadkę razem z policją, poznajemy jednocześnie przeszłość, która doprowadziła głównego bohatera do miejsca, w którym znajduje się obecnie. Ważne jest też to, że powieść nie ogranicza się tylko do morderstw i toczącego się w ich sprawie postępowania. Mamy tu bowiem do czynienia również z behawioralną analizą bohaterów, którzy poddani są ogromnemu stresowi. Ich reakcje, myśli, postępowanie zdają się mieć wpływ tak na nich samych, jak i na wydarzenia związane ze śledztwem.

 

Jedynym, do czego można mieć w tej książce zastrzeżenia, są dialogi. Jest to o tyle dziwne, że rozmowy dotyczące sprawy, toczące się między przedstawicielami służb, są jak najbardziej poprawne. Niestety, dialogi „prywatne” bohaterów zdają się być miałkie i nieprawdopodobne. Na szczęście, jest to kwestia nad którą autor może popracować, a czytelnik zdecydowanie nie powinien się zrażać, bowiem wszystkie pozostałe elementy powieści noszą na sobie znamiona geniuszu.

 

Reasumując – Adam Widerski bardzo mocnym i bardzo dobrym debiutem wdarł się na scenę polskiego kryminału, od razu stając się mocnym konkurentem dla powszechnie znanych, i niejednokrotnie przecenianych, nazwisk. „Odwyk” jest książką pełną, konstrukcją po brzegi wypełnioną dobrym stylem, doskonałą zagadką, nieprzewidywalnymi zwrotami akcji i obrazem miasta, który w niczym nie przypomina pocztówki. Z postaciami, które są tak realne, że moglibyśmy spotkać je na ulicy. Z wydarzeniami, które mogłyby mieć miejsce.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!