Okładka wydania

Człowiek O Fasetkowych Oczach

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Człowiek O Fasetkowych Oczach | Autor: Wu Ming yi

Wybierz opinię:

Morrigan

Wielu czytelników lubi sięgać po książki sprawdzonych autorów - w takim przypadku człowiek wie, czego, w przybliżeniu, może się spodziewać, a ryzyko rozczarowania, choć wciąż istnieje, jest znacznie mniejsze. Czasami warto jednak zdecydować się na eksperyment i wybrać tytuł, o którym nie wie się kompletnie nic, podobnie jak o jego twórcy. Sama tak właśnie zrobiłam i mogę napisać, że nie żałuję, bo w ten sposób odkryłam intrygującą powieść o niezwykłym klimacie, która na pewno na długo zagości w mojej pamięci. Mam na myśli "Człowieka o fasetkowych oczach" autorstwa pochodzącego z Tajwanu pisarza nazwiskiem Wu Ming-yi - to pierwsza jego książka przetłumaczona na język polski.

 

"Człowiek o fasetkowych oczach" to losy kilkorga ludzi, układające się w niebanalną opowieść. Atre, który urodził się na wyspie Wayo Wayo jako drugi syn, zgodnie z lokalną tradycją w dniu swoich piętnastych urodzin musi wypłynąć w morze, bez prawa do powrotu. Kiedy jego łódka zostaje pochłonięta przez fale, chłopak trafia na dryfującą w stronę lądu wyspę śmieci. Mieszkająca na Tajwanie Alice - wykładowczyni i niespełniona pisarka - nie potrafi pogodzić się ze stratą męża i syna, którzy nie wrócili z wyprawy w góry, dlatego postanawia popełnić samobójstwo. Jej przyjaciel Dahu zarabia na życie prowadzeniem taksówki, bierze też udział w poszukiwaniach zaginionych turystów; w pojedynkę wychowuje córkę. Jest jeszcze Hafay - samotna właścicielka restauracji, kobieta o pięknym głosie i niełatwej przeszłości.
Autor subtelnie, ale sugestywnie odmalowuje życie stworzonych przez siebie postaci, ich uczucia i doświadczenia - bardzo różne, ale mające pewien wspólny mianownik. Zmusza czytelnika do zadania sobie wielu pytań, dotyka kwestii uniwersalnych, ważnych dla każdego człowieka, takich jak śmierć, żałoba, samotność, poszukiwanie własnego miejsca.

 

Powieść pozwala nam obserwować zderzenie dwóch zupełnie różnych światów - tego, którym rządzą czasem okrutne, ale łatwe do zrozumienia prawa natury i tego ukształtowanego przez cywilizację. Postęp bez wątpienia ułatwił nam życie, ale czy potrafiliśmy właściwie go wykorzystać? Patrząc na rzeczywistość oczami Atrego możemy wyraźnie ujrzeć popełniane przez nas błędy, w szczególności niedostateczną troskę o środowisko naturalne.

 

Proekologiczne przesłanie jest wyjątkowo zgrabnie wplecione w fabułę, stanowi jej integralną część. Wu Ming-yi nie tylko pokazuje przerażające konsekwencje produkowania ogromnej ilości nierozkładających się śmieci, które stają się coraz większym problemem dla naszej planety, ale także poddaje ostrej krytyce zupełnie bezsensowne polowania, które nierzadko odbywają się pod płaszczykiem prowadzenia badań naukowych, a w rzeczywistości nie mają z nimi nic wspólnego.

 

"Człowiek o fasetkowych oczach" to doskonała propozycja dla wszystkich ceniących sobie literaturę niebanalną i dającą do myślenia. Gwarantuję, że ta książka nie pozostawi was obojętnymi, z pewnością wywoła wiele refleksji, emocji, skojarzeń. Myślę, że wątek ekologiczny, o którym wspomniałam wyżej, jest szczególnie istotny, może dlatego, że wciąż za rzadko podejmowany w literaturze. Warto wejść w egzotyczny, tajemniczy, trochę baśniowy świat tej powieści, by odnaleźć w nim prawdę na temat smutnych realiów - tego, co jako ludzkość zrobiliśmy z Ziemią i że prawdopodobnie przyjdzie nam za to słono zapłacić. Książkę z tak ważnym przesłaniem powinni przeczytać wszyscy. Może nie jest jeszcze za późno, by coś naprawić.

 

Wydawnictwo Kwiaty Orientu nie raz udowodniło, że ma właściwą nazwę - wydało wiele pięknych, wartościowych książek. Tym razem znalazło jednak prawdziwą perłę. Nie możecie jej przegapić.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial