Psychogenealogia W Praktyce

Autor: Anne Ancelin Schützenberger

Okładka wydania

Psychogenealogia W Praktyce


Dodatkowe informacje

 • Autor: Anne Ancelin Schützenberger
 • Tytuł Oryginału: Psychogénéalogie: Guérir les blessures familiales et se retrouver soi×
 • Gatunek: Psychologia
 • Język Oryginału: Francuski
 • Liczba Stron: 280
 • Rok Wydania: 2017
 • Wymiary: 145x207 mm
 • ISBN: 9788365400079
 • Wydawca: Virgo
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Kozel

Anne Ancelin Schützenberger termin „psychogenealogia” stworzyła w latach 80., odnosząc go do genealogii w kontekście badan psychologicznych. We wstępie do „Psychogenealogii w praktyce” autorka pisze, że pojęcie to, na fali popularności zagadnień, do których się odnosiło, zostało odmienione przez wszystkie możliwe przypadki i wykorzystane w nie zawsze trafnych kontekstach. Pisząc książkę, postanowiła powrócić do istoty zagadnienia i odczarować je z nie zawsze słusznych interpretacji.

 

Konstrukcyjnie książka składa się z dwóch części, które w niemieckich wydaniach były odrębnymi tytułami. Pierwsza, mocno teoretyczna, to: „Jak uleczyć rany rodzinne i uleczyć siebie”, druga -„Psychogenealogia krok po kroku”, czyli praktyczne spojrzenie na omawiane wcześniej zagadnienia.

 

W naszym życiu wszystko ma znaczenie. Okoliczności poczęcia stanowią odpowiedź na pytanie, czy dziecko było chciane, jakie zajmowało miejsce wśród rodzeństwa, warunkują także na jego późniejsze relacje w rodzinie. W pracy terapeutycznej moment uzyskania niezależności finansowej niesie wiele odpowiedzi. Z informacji na temat wyboru edukacji, życiowego partnera czy miejsca zamieszkania wysnuć można wiele wniosków. Uczucia występują nie tylko w formie wypowiedzianej. 

 

Anne Ancelin Schützenberger ma świadomość wszystkiego powyżej opisanego i pierwszą część swojej książki poświęca dokładnemu opisaniu wspomnianych zależności. Bardzo mocno bazuje tutaj na Freudzie oraz Jungu, ale odwołuje się także do praca z dziedziny biologii, chociażby Ruperta Sheldrake’a, czy antropologii społecznej Claude’a Levi-Straussa. Mocno czerpie ze swojej pracy terapeutycznej, pokazując konkretne sposoby działania czy metody pracy wykorzystywane na co dzień.

 

Druga część to praktyka. Psychogenealogia nie ma ambicji, aby stać się receptą na naprawę losów wszechświata. Nie rozwiązuje wszystkich problemów i w wielu przypadkach nie jest w stanie zastąpić psychoterapii. Za sprawą opisanych przez Anne Ancelin Schützenberger sposobów zyskujemy jednak wiedzę na temat tego, w jaki sposób odnaleźć w naszej rodzinnej historii pozytywne i negatywne powtórzenia, jak wyzwolić się od traum i nieprzebytej żałoby, pogodzić z pewnymi sytuacjami. Ktoś złośliwy mógłby powiedzieć, że Freuda i jego sztandarowych relacji z matką jest tu akurat zbyt dużo, moim zdaniem jednak w kontekście całości ta analogia się broni.

 

„Psychogenealogia w praktyce” to książka, która ma charakter bardziej poradnikowy niż naukowy, stąd też jej przystępna forma i lekki język opowieści, mimo dosyć trudnego tematu, który porusza. Odniesień teoretycznych nie brakuje, choć są one przez Schützenberger przywoływane raczej kontekstowo. Zainteresowani pogłębieniem poszczególnych kwestii skorzystać jednak mogą ze sporej bibliografii. Autorka bardzo często odwołuje się do sytuacji, które zna z codziennej praktyki zawodowej. Pokazuje, w jaki sposób pracuje, jakie są efekty podejmowanych działań i kiedy okazać się mogą niewystarczające. Duża liczba poruszanych zagadnień - szczególnie w pierwszej części wprowadza pewnego rodzaju zamieszanie i tzw. „klęskę urodzaju”, w efekcie czego nie wszystkie hasła zostały należycie opisane i - jeśli mamy pecha i któryś aspekt zainteresuje nas w sposób szczególny - pozostajemy ze sporym niedosytem.

 

Mocną stroną książki jest sposób opowiadania. Autorka nie moralizuje, nie narzuca rozwiązań ostatecznych, nie deprecjonuje osiągnięć psychoterapii. Wręcz przeciwnie, wskazuje na korzyści płynące z rozszerzonego sposobu działania. Książka na pewno będzie atrakcyjną lekturą dla osób zainteresowanych szeroko rozumianą psychologią, biologią, socjologią. Może sprawić również przyjemność historykom. Przystępna forma i język sprawiają, że czytelnik nie musi dysponować żadną fachową wiedzą na ten temat ani sięgać do encyklopedii, by na bieżąco wyjaśniać pewne terminy.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!