Koniec Problemów Z Tarczycą

Autor: Elle Russ

Okładka wydania

Koniec Problemów Z Tarczycą


Dodatkowe informacje

 • Autor: Elle Russ
 • Tytuł Oryginału: The Paleo Thyroid Solution: Stop Feeling Fat, Foggy, And Fatigued At The Hands Of Uninformed Doctors - Reclaim Your Health!
 • Gatunek: PoradnikiZdrowieChoroby I SchorzeniaDietetyka
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Dorota Morawska
 • Liczba Stron: 400
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x205 mm
 • ISBN: 9788381680479
 • Wydawca: Vital
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Białystok
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Kozel

„Koniec problemów z tarczycą” Elle Russ to książka, która ma ambicję, aby stać się swego rodzaju kompendium wiedzy na temat pracy tego narządu, jego problemów oraz możliwości wpływania na prawidłowe funkcjonowanie zmianami w stylu życia. Na uznanie zasługuje przede wszystkim widoczne duże zaangażowanie autorki, obrazowość i dokładność opisu, chociaż - z kilku powodów - nie będę w stanie zastosować się do wszystkich przedstawionych w publikacji zaleceń. O tym jednak za chwilę...

 

Na wstępie Elle Russ opowiada czytelnikom swoją historię. Przez pięć lat cierpiała z powodu niezdiagnozowanej prawidłowo choroby tarczycy. Konsultowała się z różnymi specjalistami, oni jednak bezradnie rozkładali ręce. W końcu postanowiła sama zostać swoim lekarzem i, porzuciwszy tradycyjną medyczną drogę postępowania, znalazła ścieżkę do zdrowia, którą teraz dzieli się z czytelnikami.

 

W zasadzie już z podtytułu możemy dowiedzieć się, że - zdaniem autorki - receptą na choroby tarczycy jest dieta paleo. „Koniec problemów z tarczycą” nie ogranicza się jednak do porad z zakresu prawidłowego odżywiania. Na uwagę zasługuje dokładnie opracowana część teoretyczna, dzięki której czytelnik może zapoznać się z tematem od A do Z.

 

Konstrukcyjnie książka składa się z ośmiu rozdziałów. Pierwsze cztery poświęcone są samemu gruczołowi: jego funkcjonowaniu, objawom nieprawidłowego działania, sposobom rozwiązywania problemów. Na tym etapie czytelnik otrzymuje garść informacji na temat leczenia farmakologicznego: klasycznego, bardziej eksperymentalnego oraz pożądanych suplementów diety. Dowiadujemy się, jakie badania warto wykonać, nawet jeżeli lekarz prowadzący nam ich nie zleca, jak w ogóle wybrać dobrego lekarza i jak odczytywać wyniki własnego badania morfologii krwi.

 

W następnych trzech rozdziałach autorka koncentruje się ściśle na diecie paleo i jej oddziaływaniu na nasz organizm. Kolejno poruszane problemy to wskazane i zabronione produkty żywnościowe, aktywność fizyczna i ćwiczenia oraz styl życia i kontrola stresu, pozwalające zapanować nad poziomem kortyzolu i glukozy we krwi. Sporo miejsca poświęcone jest kolejności i czasowi wprowadzania zalecanych przez autorkę zmian. Książkę kończą historie pacjentów, którym się udało.

 

Dla mnie, jako dla osoby chorującej na niedoczynność tarczycy, szczególnie ważna jest pierwsza połowa poradnika. Zagadnienia teoretyczne zostały opracowane w sposób przejrzysty i wyczerpujący. Autorka porusza tematy bliskie każdemu, kto zmaga się z chorobami tego gruczołu, znając omawiane problemy z autopsji. Sposób przekazu jest prosty i klarowny, dzięki czemu nawet laik nie będzie miał kłopotów ze zrozumieniem skomplikowanych skądinąd procesów zachodzących w organizmie. Sama poczułam, że dotarło do mnie wiele rzeczy, na omówienie których zwykle nie ma czasu w trakcie zwykłej wizyty lekarskiej. Wiedzę porządkują dobrze opracowane tabele, zbierające najważniejsze zagadnienia w jednym miejscu.

 

Nieco więcej problemów mam z drugą, dietetyczną częścią. Właściwie wegetarianinowi sam tytuł, przywołujący dietę paleo jako remedium na zdrowotne problemy, powinien dać do zrozumienia, że poradnika w praktyce raczej nie wykorzysta. Elle Russ jest w tym przypadku bardzo radykalna i pisze wprost, że nie jest możliwe, aby zastosować się do jej porad i pozostać na diecie bezmięsnej. Nie ten fakt jest jednak dla mnie głównym problemem. Kłopot sprawia mi brak logiki w przedstawianiu zasad. Autorka najpierw mówi, że organizm intuicyjnie wyczuwa, co sprawia mu problem, należy więc pozostać w układaniu jadłospisu elastycznym. Później jednak odrzuca w ogóle możliwość, że komuś mięso może nie smakować. Z kolei wegetarianom, którzy nie chcą jeść produktów zwierzęcych z powodów ideologicznych, Russ przedstawia malowniczą wizję szczęśliwej farmy, na której szczęśliwe krowy są szczęśliwie zabijane poprzez przebicie mózgu kulą... Mówiąc kolokwialnie, trochę mnie przytkało.
Niezależnie od poglądów na wegetarianizm trzeba jednak przyznać, że merytoryczna podbudowa poradnika jest bardzo dobra, zaś czytelne grafiki ułatwiają przyswojenie treści. Choćby dlatego: polecam.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!