Ostatni Horyzont

Autor: Jarek Tomszak

Okładka wydania

Ostatni Horyzont


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

John Wayne

Książka „Ostatni horyzont” napisana została przez Jarka Tomszaka, a wydana przez Wydawnictwo AlterNatywne. To zbiór opowiadań, które łączy tradycja literatury science fiction. Według recenzji na okładce utworu, pozycja ta miała zabrać mnie w „…zaskakującą, momentami poruszającą, a chwilami oniryczną, podróż po światach mniej lub bardziej rozpoznawalnych”. Chciałbym, żeby tak było! Niestety rzeczywistość jest bardziej szara niż się mogło na pierwszy rzut oka wydawać.

 

Wydaje mi się, że opowiadania posegregowane są od najlepszych opowieści do najgorszych. Po pierwszym z nich pt. „Przypadek Schulzera” pomyślałem, że to będzie bardzo ciekawy zbiór. Konwencja tej historii nie jest co prawda oryginalna, natomiast kusi swoim nieprzewidywalnym scenariuszem. To historia o zmianie osobowości. Tu zgodzę się z opisem na końcu książki. Następne opowiadanie „Skrzydła pod ziemią” zafascynowało mnie od samego początku. Gra słów i dobór imion zgodnie z charakterem postaci zostały przemyślane.

 

Każdy artysta, malarz, rysownik, muzyk, czy ogólnie osoba mająca coś wspólnego ze sztuką odnajdzie się w tej historii. W tym momencie wiedziałem już, że będzie to moje ulubione opowiadanie zw zbioru. Rozmowa pomiędzy malarzem a panią Kirkmayer może skłonić czytelnika do refleksji na temat sensu uprawiania sztuki. Również dialog pomiędzy bohaterem a doktorem Stefanem Diabłem jest ciekawy. Jakby rozmowa pomiędzy Bogiem, a człowiekiem. Szkoda tylko, że świetne opowiadanie zakończyło się banalnym podsumowaniem. Mimo wszystko na tym etapie oceniałem „Ostatni horyzont” bardzo wysoko.
Zmieniłem zdanie po przeczytaniu następnego opowiadania. „Xibalba i Marsjanie” przenosi czytelnika do Afryki Północnej dziesięć tysięcy lat przed wybudowaniem piramidy Cheopsa. Historia przedstawiana jest w formie dzienników jednego z przodków bohatera. Walka pomiędzy Tubylcami, a Nomadami zmusza go do zmiany nazwiska. Opowiadanie porusza problem tożsamości i zmiany zachowania pod wpływem presji społecznej. „Xibalba i Marsjanie” jest dla mnie po dziś dzień niezrozumiałe i nie wiem dlaczego autor zamieścił tę historię w zbiorze.

 

„Anioł stróż” to opowiadanie enigma. Czytałem je kilka razy i dalej nie rozumiem sensu tej historyjki. Natomiast „Nowy Genesis” wzbudził we mnie negatywne emocje. Niezrozumiałość przekazania przez autora swoich myśli aż krzyczy z tej kilkunastozdaniowej wypowiedzi. Wiem, „Nowy Genesis” miał pokazać coś nowego czytelnikowi i zobrazować zepsucie świata, a człowieka przedstawić jako nic niewartą istotę, Jako humanistę, osobiście, uraził mnie punkt widzenia autora.

 

W „Ostatnim horyzoncie” spotkamy się jeszcze z wieloma innymi, bardziej lub mniej zrozumiałymi opowieściami. W „Radio Wolna Europa” doświadczymy przedmiotowego traktowania kobiet jak i nowych wynalazków. Są tu jeszcze poruszające opowiadania takie jak: „3 x P”, „Sekta zaginionych”, „Fluk” oraz „Ostatni horyzont”.

 

Moim zdaniem „Ostatni horyzont”, jak na debiut autora, nie jest złą pozycją. Mimo, że przez część recenzji narzekałem na historie przedstawione w zbiorze, to wiem, że każdy kiedyś zaczynał i każdy ma prawo do rozpoczęcia swojej drogi artystycznej. Wydaje mi się, że Jarek Tomszak ma jeszcze wiele do pokazania. Język jest ciekawy, historie mocno oderwane od rzeczywistości, mimo recenzji na okładce. Nie oceniam surowo debiutantów, bo sam kiedyś wydałem pierwszą książkę i zdaję sobie sprawę, że nie była ona idealna. Nie jestem fanem science fiction, ale mimo wszystko czytałem niektóre opowiadania z zapartym tchem. Życzę autorowi, by nie zaprzestawał pisać! Moja ocena to 3/6.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Komentarze  

0 # Debiutant 2019-07-21 16:28
www.jarektomszak.com 8)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi

Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!