Okładka wydania

Mózg Opowieść O Nas

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Mózg Opowieść O Nas | Autor: David Eagleman

Wybierz opinię:

John Wayne

Książka „ Mózg. Opowieść o nas” Davida Eaglemana została wydana przez Zysk i S-ka w 2015 roku w Poznaniu. David Eagleman to autor około stu publikacji naukowych, w tym dwóch światowych bestsellerów („Sum” i „The Secret Lives Of The Brain”), twórca i prezenter programu telewizyjnego BBC The Brain, właściciel wielu patentów.

 

W swoim dziele pt. „Mózg” ten wybitny specjalista w plastyczności mózgu i znany neurobiolog zaprasza nas do niezwykłej podróży - podróży wgłąb siebie. Jest to bowiem, jak sugeruje podtytuł, „Opowieść o nas”. Autor kieruje nasze myśli „do środka”, aby „zwiedzać kosmos, jaki kryje się w nas”. Lektura skupia uwagę na mózgu - „percepcyjnym mechanizmie pozwalającym nawigować w świecie”, a czasami działającym jak autopilot.

 

Autor porusza ważne kwestie dotyczące życia każdego człowieka. Odpowiada na pytania: W jaki sposób podejmujemy decyzje ? Jak postrzegamy rzeczywistość ? Co kieruje naszym życiem ? David Eagleman niezwykle prostym językiem wyjaśnia skomplikowany i doskonały mechanizm, jakim jest mózg. To książka z dziedziny neurologii, lecz skierowana do odbiorcy, który nie musi posiadać specjalistycznej wiedzy medycznej, jedynie ciekawość i chęć poznania własnego wnętrza.

 

Pisarz dzieli się z czytelnikami wieloma interesującymi spostrzeżeniami, porównując np. mózg ludzki z przedstawicielami świata zwierząt. Zwierzęta, w chwili narodzin, są już niezależne (delfiny od razu potrafią pływać, zebry i żyrafy są samodzielne w ciągu godziny po urodzeniu). Dzieje się tak, dlatego że mózg zwierząt jest wcześniej głęboko zakodowany według prawie całkowicie niedającego się zmienić modelu. Człowiek, w odróżnieniu od innych istot, posiada mózg, w momencie narodzin, wyjątkowo niedokończony. Geny dają bardzo ogólne wskazówki co do planów sieci neuronowych. Ludzie po porodzie są zupełnie bezradni, zdani na opiekę innych. Wcześniejsze przygotowanie do samodzielnego życia zwierząt dzieje się kosztem elastyczności ich mózgu. Ludzki mózg jest „kodowany przez życie”, a więc bardziej plastyczny. Okresy nieporadności są po to, aby młody mózg był formowany zgodnie ze swoim środowiskiem. Mózg ludzki dopasowuje się do tego, co nas otacza.

 

Autor w sposób naukowy, a jednocześnie językiem łatwym do zrozumienia przedstawia etapy rozwoju i zmiany mózgu w okresie dzieciństwa, latach młodzieńczych, dorosłości, starości. W chorobie i zdrowiu. Omawia zmiany patologiczne, starzenie się mózgu, relacje umysł-ciało.

 

W książce czeka na nas wiele ciekawostek, zagadek dotyczących iluzji rzeczywistości, synchronizacji zmysłów. Dowiemy się, na czym polegają najważniejsze sztuczki, które potrafi mózg. Zyskamy wiedzę o naszej świadomości i podświadomości. Poznamy eksperymenty naukowe i ich wyniki. Zrozumiemy, na czym polegają neurony lustrzane i jakie skutki powoduje kuracja botoksem. Znajdziemy odpowiedz na pytania: Co to jest matryca bólu ? Dlaczego przy braku kontaktu z innymi mózg zaczyna cierpieć ? Co warunkuje możliwość osłabienia reakcji emocjonalnej na krzywdę innego człowieka ? Jak rodzi się empatia ? Jakie procesy w mózgu mają wpływ na takie choroby jak: autyzm i schizofrenia ? Czy jest szansa na ich skuteczne leczenie ? Poznamy też, jak usprawnić nasze ciało. Jak działa urządzenie dla niesłyszących nazwane kamizelką VEST.

 

Książkę czyta się lekko, szybko. Jest ekscytująca, ponieważ daje wiedzę w pigułce o mózgu, jednocześnie pozwala zaglądnąć wgłąb siebie. Jest to lektura, dzięki której czytelnik może zmienić swoje życie. Wśród wielu książek na temat funkcjonowania mózgu dostępnych na rynku wydawniczym polecam tę pozycję ze względu na ciekawą treść, pomysłową kompozycję, język zrozumiały dla przeciętnego czytelnika. Moja ocena to 6/6.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto
  • Zobacz Mini Tutorial