Okładka wydania

O Pewnej Dziewczynce I Jej Podróży Wokół Krainy Czarów Na Okręcie Własnoręcznie Wykonanym

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

O Pewnej Dziewczynce I Jej Podróży Wokół Krainy Czarów Na Okręcie Własnoręcznie Wykonanym | Autor: Catherynne M. Valente

Wybierz opinię:

Sosnowa Igiełka

Nikt nie mówił, że będzie łatwo. Nikt nie obiecywał wyłącznie radosnych przygód. Nikt nie mógł przewidzieć, że podróż do Krainy Czarów może stać się dramatyczną walką na śmierć i życie. Można tu zostać porwanym, zatruć się magicznym jedzeniem lub stracić część siebie. Kraina Czarów okazuje się miejscem równie mrożącym krew w żyłach, co wspaniałym. W miasteczkach czają się skrzaty, smoki, ożywione bicykle oraz wystrojone wiedźmy, a magiczne potrafi być nawet ubranie. Mała September daje się porwać z domu w Omaha, w którym umierała z nudów, właśnie wprost do Krainy Czarów. Gdy mama ciągle jest w pracy, a ojciec poszedł na wojnę, dzieci nie mają za wiele do roboty w realnym świecie. Zdolna do wszystkiego dwunastolatka decyduje się więc wyruszyć wraz z Wiatrem i przeżyć najważniejszą przygodę życia.

 

Powieść „O pewnej dziewczynce i jej podróży wokół Krainy Czarów na okręcie własnoręcznie wykonanym” przełamuje konwencje i schematy standardowej powieści dla dzieci. Już sam tytuł daje zapowiedź tego, co dzieje się w środku. Przygody September są odrobinę psychodeliczne, nietuzinkowe, niezwykle szalone i bardzo niebezpieczne. Książka przywodzi na myśl klimat panujący w „Czarnoksiężniku ze Szmaragdowego Grodu”, serii o Narni oraz w „Alicji w Krainie Czarów”, włącznie z dziwaczną władczynią na czele. Została napisana dość skomplikowanym językiem, wymagającym stałego skupienia i wnikliwego podążania za tekstem. Autorka wielokrotnie wprowadza do przygód September odniesienia do świata rzeczywistego, głównie świata dorosłych, tłumacząc czytelnikom złożone zasady rządzące Krainą Czarów. W związku z tym, że główna bohaterka jest dość charakternym dzieckiem, niekoniecznie udaje jej się do tego wszystkiego stosować. Jak to często bywa w powieściach skierowanych do dzieci, nie zabrakło również przesłania. Młody czytelnik może dowiedzieć się między innymi, że powinien odświeżać w sobie odwagę i że nie warto zamieniać niespełnionych marzeń w żale. Ta historia nie tylko fascynuje, ale również uczy, dostarcza głębokich przemyśleń i przekazuje spory ładunek ponadczasowych wartości. Do zdecydowanych walorów książki można zaliczyć jej unikalność, pomysłowe połączenie znanych treści z zupełnie nowymi, niepowtarzalnymi ideami, wyraźny charakter występujących postaci oraz dialogi, w których tkwi cała istota powieści. To wymiana zdań między bohaterami zdradza cele, motywy ich działania, a dodatkowo często stanowi prawdziwy pojedynek na słowa.

 

Książka Catherynne Valente to przykład rozbuchanej wyobraźni, dla której nie ma totalnie żadnych granic. Kraina Czarów została w niej przedstawiona w rozbudowany i barwny sposób. To świat dopracowany w najdrobniejszych szczegółach, chociaż nie do końca zrozumiały i logiczny, jednak żywy i bardzo namacalny. Autorka ożywia przedmioty, takie, jak np. kurtka czy rowery i każda z tych istot żyje całkowicie po swojemu. Niewiele rzeczy jest faktycznie takie, jakimi się jawią, a spotkać w tym czarodziejskim miejscu można dosłownie wszystko. To sprawia, że powieść jest całkowicie nieprzewidywalna i pełna tajemnic. W tekście pojawiają się liczne treści poruszające wszystkie zmysły. Znajdziemy tu odniesienia do smaków, zapachów, wrażenia dotykowe, a liczba barw, krajobrazów i opisów rzeczy dosłownie przyprawia o zawrót głowy. Dzięki temu można poczuć się tak, jakby faktycznie stało się tuż przy September w odwiedzanych przez nią miejscach. Równie realne są doświadczenia nastolatki: jej ból, głód, wyczerpanie czy cierpienie. A wszystko to dzieje się dlatego, że Kraina Czarów za rządów humorzastej Markizy to świat pełen niesprawiedliwości, okrucieństwa, kłamstw, oszustw, koszmarnej biurokracji, absurdów i zakazów. Konfrontacja z władczynią Krainy Czarów wymaga od bohaterki samodzielnego podejmowania okropnie trudnych decyzji. Są momenty, w których bardzo przydaje się jej skłonność do nieposłuszeństwa, upór i kierowanie się dziecięcym rozumowaniem. Kto wyjdzie cało z tego pojedynku? Mała dziewczynka o magicznych zdolnościach, trzymająca w ryzach wszystkie nieziemskie istoty, czy druga mała dziewczynka, która uporu ma za dwóch i zawsze stawia na swoim?

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial