Powerbook Dla Dziewczyn

Autor: Jenni Paaskysaari

Okładka wydania

Powerbook Dla Dziewczyn


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Morrigan

Życie stawia przed dorastającą dziewczynką wiele wyzwań. Szkolne problemy, pierwsze związki uczuciowe, zmieniające się ciało, którego wygląd często nie odpowiada wyśrubowanym standardom piękna - te sprawy spędzają sen z powiek niejednej nastolatce. Warto trochę ułatwić dziewczynce przejście przez ten nerwowy okres, uświadomić jej, że nie musi zadręczać się tym, co myślą o niej inni, dopasowywać się do świata, wstydzić się swoich ambicji, uczuć czy potrzeb. Ten cel rodzic czy opiekun może osiągnąć nie tylko za pomocą rozmów, ale i dzięki wsparciu ze strony odpowiedniej literatury. Przykładem ciekawej, inspirującej książki, która na pewno przyda się każdej nastolatce, jest napisany przez fińską dziennikarkę i producentkę Jenni Pääskysaari, w Polsce wydany przez wydawnictwo Media Rodzina, "Powerbook dla dziewczyn".

 

"Jedyna w swoim rodzaju" , "odważna i nieustraszona", "zwyciężczyni", "marzycielka", "kobieta sukcesu" - to tylko niektóre z haseł, stanowiących tytuły poszczególnych części książki. Publikacja zawiera w sumie 41 określeń, z którymi może identyfikować się dziewczyna. Autorka pisze m. in. o inteligencji, sile, kreatywności, pewności siebie, empatii, o siostrzeństwie, feminizmie, duchowości, przestrzega też przed szkodliwymi nałogami. Posługuje się przy tym przyjemnym, lekkim stylem, bez nachalnego moralizatorstwa. Zwraca się bezpośrednio do każdej czytelniczki, brzmi niczym trochę starsza, bardziej doświadczona koleżanka, która chce uświadomić innym dziewczynom drzemiącą w nich moc i przestrzec je przed błędami. A największym z nich jest rezygnacja z własnych marzeń.

 

By wzmocnić swój przekaz, Jenni Pääskysaari posługuje się konkretnymi przykładami. Przytacza wypowiedzi kobiet, które odniosły sukces, bo wierzyły, że mogą to zrobić - jest wśród nich kilka aktorek, fotografka, dwukrotna medalistka mistrzostw świata w snowboardzie, nominowana do Oscara reżyserka filmowa. Nazwiska większości z nich nie są w Polsce powszechnie znane, ale ich historie mogą zainspirować każdą dziewczynkę na świecie. A skoro jesteśmy już przy inspirowaniu, warto wspomnieć, że w książce znajdziemy również krótkie opowieści o kilku innych, godnych naśladowania dziewczynach i kobietach. Ada Lovelace - twórczyni pierwszego na świecie programu komputerowego, Malała Yousafzai - nastoletnia aktywistka z Pakistanu, walcząca o prawo dziewcząt do edukacji, Fatu Kekula - Liberyjka, która wymyśliła sprytny sposób, by opiekować się chorymi na ebolę krewnymi i uratowała życie matce, ojcu i siostrze - oto osoby, których osiągnięcia warto znać i z których można brać przykład.

 

"Powerbook dla dziewczyn" to doskonały - wartościowy i praktyczny - prezent dla każdej nastolatki, pełen cennych wskazówek, dodających odwagi w starciu z cudzymi oczekiwaniami. Spotkanie z tą książką przydałoby się zresztą niejednej dorosłej kobiecie, bo kompleksy, brak wiary we własne siły, poddawanie się pesymizmowi to problemy, które nękają ludzi w różnym wieku i nigdy nie jest za późno, by się ich pozbyć.

 

Bardzo się cieszę, że takie publikacje jak "Powerbook..." powstają i zyskują coraz większą popularność. W tej cienkiej książeczce o niemal kieszonkowym formacie kryje się szczepionka przeciw wygórowanym społecznym wymaganiom wobec dziewcząt. Czy się przyjmie? To już zależy od czytelniczki, ale na pewno warto spróbować. Serdecznie polecam.

 

Na koniec dodam, że autorka nie zapomniała o nastoletnich przedstawicielach płci przeciwnej - w księgarniach pojawił się również "Powerbook dla chłopaków" (tego samego autorstwa), bo nie jest przecież tak, że jedynie dziewczynki i kobiety poddawane są społecznej presji. Z nim także warto się zapoznać.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!