Okładka wydania

Ocean Odrzuconych Tom 1 Córka Jubilera

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Magdalena Knedler
 • Gatunek: Obyczajowe
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 536
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 130x210 mm
 • ISBN: 9788381472395
 • Wydawca: Novae Res
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gdynia
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 4 votes

Polecam:


Podziel się!

Ocean Odrzuconych Tom 1 Córka Jubilera | Autor: Magdalena Knedler

Wybierz opinię:

Tulliana

Kiedy w moje ręce trafił pierwszy tom monumentalnej powieści Magdaleny Knedler ,,Ocean odrzuconych”, spodziewałam, że poznam losy młodej dziewczyny w przededniu wybuchu pierwszej wojny światowej. Oczywiście sprawdziły się te wcześniejsze oczekiwania, ale muszę stwierdzić, że ,,Córka jubilera”, (bo taki tytuł nosi pierwsza z dwóch części ,,Oceanu odrzuconych”), to nie tylko dokonała powieść historyczno-obyczajowa. Ta publikacja to wielowątkowa, wielowymiarowa, z rozmachem napisana opowieść o życiu 17-letniej Lotty, która w pełny emocji i niekiedy dość naiwny sposób relacjonuje w pamiętniku swoje przeżycia i przemyślenia z trudnych czasów (lata 1915-1918), z jakimi przyszło jej się mierzyć.

 

Tytułowa ,,córka jubilera” pochodzi z bardzo zamożnej żydowskiej rodziny o polskich korzeniach. Jej ojciec za sprawą małżeństwa z Zofią Seidemann, Austriaczką, przeprowadził się do Wiednia i kontynuując rodzinną tradycję swojej żony, prowadzi w tym pięknym mieście kolejne salony jubilerskie. Choć codzienne, bardzo dostatnie życie Lotty wydaje się być sielanką, to jednak rzeczywistość, w jakiej dorasta dziewczyna, jest bardzo daleka od ideału. Jej matka popełniła samobójstwo, gdy Lotka była jeszcze mała, ojciec-biznesmen jest wciąż nieobecny w domu, a wychowaniem dziewczyny zajmuje się niezbyt uczuciowa siostra Leopolda – Wilhelmina.

 

,,Córka jubilera” to doskonała propozycja dla tych, którzy chętnie sięgają po książki odwołujące się do realiów historycznych, lubią bohaterów pełnych sprzeczności, gustują w powieściach, które czyta się z wypiekami na twarzy od pierwszej do ostatniej stronicy. Młodziutka córka jubilera czasem zachowuje się jak naiwny, nieznający życia podlotek i żyje nieświadoma przemian społeczno-obyczajowych, jakie miały miejsce po 1915 roku. Mimo wszystko rozmiłowana w projektowaniu biżuterii Lotta okazuje się być kobietą wychodzącą poza konwenanse, nowoczesną, jak na epokę, w której przyszło jej żyć. Bohaterka z ogromną starannością opisana przez Magdalenę Knedlerową zadaje intrygujące pytania natury filozoficznej, zastanawia się nad kontrastami w mentalności i stylu życia mieszkańców Wiednia. Ważną rolę w powieści ,,Córka jubilera” odgrywają dwaj bliscy sercu Lotty – mężczyźni – to Jens, jej nauczyciel muzyki oraz ranny żołnierz – Jaroslav, którzy symbolizują jakby dwa światy, dwie rzeczywistości, w jakich przyszło się odnajdywać młodziutkiej Lotce.

 

Ogromną zaletą książki Knedlerowej jest wyposażenie bohaterów powieści w szereg pozornie sprzecznych, ale właściwych człowiekowi cech charakteru, które poznajemy stopniowo, nawet z pewnym zaskoczeniem. Delikatny Jens podzielający artystyczne zamiłowania Lotty okazuje się nie być postacią bez skazy, zaś inwalida wojenny Jaroslav pod wpływem córki jubilera ma w sobie wiele wrażliwości, emocji, co więcej odnajduje ogromne pokłady siły, którymi chętnie dzieli się ze swoją przyjaciółką w trudnych chwilach.

 

,,Córka jubilera” to powieść bardzo przemyślana, starannie skonstruowana, pełna odniesień do realiów historycznych, świetnie oddająca klimat dawnej artystycznej bohemy (w książce przywołane są np. postacie Z. Freuda oraz G. Klimta). Pierwszy tom ,,Oceanu odrzuconych” bez wątpienia nie można nazwać lekturą łatwą i niewymagającą dokładnego przemyślenia, ale dzięki pięknemu językowi oraz barwnej narracji czyta się ją z ogromną przyjemnością.

 

Za sprawą intymnego dziennika Lotty możemy poczuć się tak, jakbyśmy sami żyli w chylącej się ku upadkowi monarchii Austro-Węgierskiej i spojrzeć na zamierzchłą historię nowym, ,,świeżym okiem” nastolatki wkraczającej w dorosłe życie. W książce ukazano wiele kontrastów – akcja powieści przenosi się z pierwszej linii frontu i strasznych żołnierskich okopów do wykwintnych salonów, gdzie debatuje się z kompozytorami, dyskutuje o literaturze i poezji, kocha w dawny, romantyczny sposób.

 

Od dawien dawna jestem wielbicielką literatury historyczno-obyczajowej, której bohaterkami są nietuzinkowe niewiasty takie, jak Lotta. Dlatego zabierałam się do lektury ,,Córki jubilera” z ogromną ciekawością, ale też sporymi oczekiwaniami. Książka zaskoczyła mnie bardzo i to na plus. Z czystym sercem oceniam ją na 6 i polecam ją Waszej lekturze. Mam nadzieję, że drugi tom powieści będzie równie dobry!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto