Ojciec Brown Księga Wszystkich Spraw

Autor: G.K. Chesterton

Okładka wydania

Ojciec Brown Księga Wszystkich Spraw


Dodatkowe informacje

 • Autor: G.K. Chesterton
 • Tytuł Oryginału: Father Brown
 • Gatunek: Kryminał
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Tadeusz Jan Dehnel
 • Liczba Stron: 992
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x205 mm
 • ISBN: 9788366217003
 • Wydawca: Replika
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Zakrzewo
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Tulliana

Już jako nastoletnia dziewczyna z zainteresowaniem oglądałam seriale z kryminalnymi zagwozdkami i często wypożyczałam z biblioteki opowiadania detektywistyczne. Pewnie mając na względzie tamte młodzieńcze zainteresowania, postanowiłam zmierzyć się  z monumentalnym zbiorem opowiadań G. K. Chestertona o ojcu Brownie – duchownym, który posiada wręcz niebywałą zdolność do rozwiązywania nawet bardzo zawiłych zagadek kryminalnych.

 

Jeśli z sentymentem wspominacie serial pt. ,,Detektyw w sutannie” i obecnie chętnie śledzicie perypetie ,,Ojca Mateusza”, to z pewnością przypadnie Wam do gustu książka ,,Ojciec Brown. Księga wszystkich spraw”. Zresztą warto wiedzieć, że na motywach opowiadań o tym szczerym, przesympatycznym duchownym powstał również serial telewizyjny "Ojciec Brown" z Markiem Williamsem w roli tytułowej.
Wydanie wszystkich 52 opowiadań Chestertona w jednej książce to dość niecodzienny precedens, ale i gratka dla kolekcjonerów literackich ,,cegieł”. Zanim zaplanujecie zabranie tego opasłego tomu na tegoroczne wakacje, pragnę Was uprzedzić – książka liczy sobie prawie 1000 stron! Ale jedno jest pewne, jeśli postanowicie do niej sięgnąć, będziecie mogli długo rozkoszować się lekturą intrygujących, zabawnych, czasem trochę groteskowych historyjek z wątkiem kryminalnym.

 

Opowiadania o ojcu Brownie to na pewno wyzwanie dla czytelnika, który zechce podążyć za inteligentnym duchownym, odkrywającym raz po raz motywy kierujące zbrodniarzem i jego prawdziwy psychologiczny profil. Książka Chestertona (podzielona na 5 ksiąg: „Niewinność ojca Browna”, „Mądrość ojca Browna”, „Niedowiarstwo ojca Browna”, „Tajemnica ojca Browna”, „Skandal ojca Browna” i jedno osobne opowiadanie) jest pełna angielskiego humoru, nagłych zwrotów akcji, dowcipu sytuacyjnego. Na uwagę zasługuje też przepiękny styl antologii, pełen barwnych epitetów i pobudzających wyobraźnię opisów, szczegółów, które sprawiają, że lektura opowiadań staje się czymś więcej niż tylko łączeniem faktów składających się na kolejne zbrodnie opisane w tej książce.

 

Kim jest główny bohater opowiadań – tytułowy ojciec Brown? Bez wątpienia można uznać go za prekursora postaci duchownego w roli detektywa. Kiedy zaczęłam czytać opowiadania Chestertona, doszłam do wniosku, że ksiądz Brown opisany jest tam dość niepozornie jako niski i krępy mężczyzna o rumianej twarzy oraz pospolitej posturze.  A jednak ów przesympatyczny kapłan zaskakuje nieprzeciętnym intelektem, zdolnością dedukcji, oraz niebywałą wręcz czujnością, dzięki której często pojawia się na miejscu zbrodni jako pierwszy i zarazem doskonały detektyw.

 

Cóż jeszcze można powiedzieć o opowiadaniach Chestertona, aby zachęcić Was do ich lektury, a nie zdradzać za bardzo fabuły książki? Czytając ,,Księgę wszystkich spraw”, odniosłam wrażenie, że opowiadania Chestertona mają w sumie mało wspólnego z klasycznymi opowiadaniami detektywistycznymi. Określiłabym je raczej jako intrygujące nowelki, pełne niesamowitych zbiegów okoliczności, mało rozgarniętych przestępców i skomplikowanych spraw obyczajowych, które czasem kończą się tragicznie. Muszę też przyznać, że jestem pod ogromnym wrażeniem postaci ojca Browna, z taką starannością przedstawionego przez Chestertona. Detektyw zwraca uwagę nawet na drobnostki, dzięki czemu skutecznie rozwiązuje sprawy kryminalne, a przy tym jest człowiekiem pełnym empatii i szacunku wobec drugiego człowieka. Rola księdza Browna nie ogranicza się do wskazania sprawcy i wyjaśnienia motywów jego zbrodniczego postępowania. Duchowny wierzy, że każdy człowiek może się zmienić i jest gotów podać pomocną dłoń, temu kto tylko odważy się mu zaufać.

 

Opowiadania Chestertona to doskonała lektura na wakacje - możecie czytać je  w dowolnej kolejności, bowiem każde stanowi odrębną całość. Eksperyment w zbiorowe wydanie wszystkich opowiadań Chestertona uważam za udane przedsięwzięcie i bez chwili wahania polecam Waszej lekturze ,,Księgę wszystkich spraw” zaliczaną do największych klasyków literatury angielskiej!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!