Okładka wydania

Zespół Policystycznych Jajników PCOS

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Hillary Wright
 • Tytuł Oryginału: The PCOS Diet Plan, Second Edition: A Natural Approach to Health for Women with Polycystic Ovary Syndrome
 • Gatunek: PoradnikiZdrowie
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Piotr Kucharski
 • Liczba Stron: 424
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 9788365846877
 • Wydawca: Vital
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Białystok
 • Ocena:

  5/6

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Zespół Policystycznych Jajników PCOS | Autor: Hillary Wright

Wybierz opinię:

Aneta Grabowska

"Zespół policystycznych jajników PCOS. Żywność eliminująca przyczynę bezpłodności, cukrzycy, chorób serca i wielu innych dolegliwości" to książka zarówno wartościowa, jak i... przerażająca. Sięgnęłam po nią, bo po kilku publikacjach wydawnictwa Vital nabrałam już zaufania do tego wydawcy, przekonując się, że wydaje książki wartościowe i porządne pod względem merytorycznym. W dodatku takie, które piszą specjaliści w swoich dziedzinach. Tak było także w tym przypadku, bo Hilary Wright jest dyrektorem doradztwa żywieniowego w centrum leczenia niepłodności. O ile wskazuje to na fakt, że publikacja rzeczywiście może być wartościowa, o tyle nijak ma się to do drugiego przymiotu, jakim obdarzyłam tę książkę we wstępie - mianowicie tego, że jest przerażająca. To już jednak nie jest kwestia opracowania merytorycznego i wiedzy autorki, ale samych faktów dotyczących schorzenia, jakim jest PCOS.

 

Po pierwsze - byłam zaskoczona, że jest to problem tak powszechny wśród młodych kobiet, często nawet nieświadomych, że dolegliwości, jakie odczuwają, może powodować właśnie zespół policystycznych jajników. Po drugie - długa lista współwystępujących często schorzeń, od cukrzycy przez nadciśnienie po trudności z zajściem w ciążę. Tych "przykrych" faktów, utrudniających życie, było tak dużo, że w pewnym momencie sama się wystraszyłam, czy aby nie cierpię na tę przypadłość, robiąc w myślach rachunek tego, czy miewam jakieś ze wskazanych objawów. Na pewno ten fragment, dość obszerny, publikacji nie był lekturą miłą, niemniej sądzę, że ma on inne funkcje - po pierwsze uświadomienie zagrożeń związanych z PCOS, bo powszechna wiedza na ten temat wciąż jest niewystarczająca, po drugie to trochę jak cios obuchem w głowę, gdzie osoby podejrzewające w siebie to schorzenie przestaną bagatelizować objawy i zaczną w końcu leczenie.

 

Hilary Wright dużą wagę w swojej publikacji przykłada do roli diety i aktywności fizycznej, gdy cierpi się na zespół policystycznych jajników, któremu często towarzyszy nadwaga. Autorka nie pozostawia czytelników jednak ze stwierdzeniem - ruszaj się i odżywiaj zdrowo. Ona wskazuję drogę, jaką warto obrać, by zmniejszyć dolegliwości, bo - co warto podkreślić - PCOS nie da się wyleczyć. Znajdziemy tu zatem ogólne rady dotyczące żywienia, ale także konkretne propozycje, co jeść na każdy z posiłków - opcji jest kilka, więc jest w czym wybierać. W moim odczuciu taki konkret jest bardzo ważny w książce takiego rodzaju, bo gdyby mnie przyszło przejść na dietę ograniczającą spożywanie węglowodanów, to błądziłabym jak przysłowiowe dziecko we mgle, nie mając pojęcia, jak się za to zabrać. Przyzwyczajenia robią swoje, a ja nie tylko nie unikam węglowodanów, ale jestem zdeklarowanym słodkożercą. A myślę, że to dość powszechny problem. Fajnie, że ktoś postanowił wyjść takim ludziom naprzeciw.

 

Publikacja jest obszerna i szczegółowa, liczy sobie ponad czterysta stron wiedzy na temat zespołu policystycznych jajników. Można ją czytać wybiórczo, skupiając się na rozdziałach, które aktualnie nas interesują, na przykład tym dotyczącym diety, można pochłonąć całą, jeśli to zaburzenie spędza nam sen z powiek. Warto dodać, że - tak jak sugeruje podtytuł książki "Zespół policystycznych jajników PCOS. Żywność eliminująca przyczynę bezpłodności, cukrzycy, chorób serca i wielu innych dolegliwości" - zadbanie o siebie pod względem leczenia objawów PCOS likwiduje także wiele innych dolegliwości, które towarzyszom temu zburzeniu. Publikacja warta polecenia.

TomG

PCOS, czyli przypadłość kobiet borykających się z zaburzoną równowagą hormonalną, nazywana zespołem policystycznych jajników, jest bardzo groźna ze względu na fakt, iż w efekcie może stać się przyczyną niepłodności. Jest to niekomfortowa sytuacja dla kobiet, które chcą zostać matkami, tym bardziej, że leczenie hormonalne zespołu policystycznych jajników trwa często wiele lat.

 

Wydawnictwo Vital opublikowało ciekawy poradnik opisujący zjawisko zespołu policystycznych jajników. Został napisany przez Hillary Wright, obejmującą funkcję dyrektora żywieniowego w centrum leczenia niepłodności w Bostonie. Autorka zatytułowała swój poradnik Zespół policystycznych jajników PCOS. Żywność eliminująca przyczynę bezpłodności, cukrzycy, chorób serca i wielu innych dolegliwości. Drugi człon tytułu ma znaczenie dla treści poradnika, gdyż Hillary Wright od dwóch dekad pracuje jako licencjonowany dietetyk i doradza swoim klientom w zakresie zmiany diety i stylu życia.

 

Zespół policystycznych jajników jest poradnikiem ze względu na jego merytoryczną zawartość skierowanym głównie do kobiet, zwłaszcza tych mających problemy z równowagą hormonalną. Jest to książka całkiem obszerna, obejmująca ponad cztery setki stron. Na jej merytoryczną zawartość składają się cztery kolejne części, wprowadzające czytelnika w tematykę zespołu policystycznych jajników, zawierające porady Hillary Wright, jej spostrzeżenia nagromadzone podczas wieloletniej praktyki dietetyka i wnioski wysuwane przy konkretnych, opisywanych w książce zagadnieniach.

 

Po lekturze krótkiej przedmowy i wprowadzenia czytelnik zagłębi się w część pierwszą, opisującą dokładnie, czym jest PCOS, jaka jest tajemnica zespołu policystycznych jajników, oraz to, jakie znaczenie mają w jego leczeniu odpowiednia dieta, odżywianie i lekarstwa. Druga, najbardziej obszerna i stanowiąca meritum poradnika część, odpowiada na wiele pytań, które czytelnik mógłby zadać w związku z wpływem na własne zdrowie i hormony poprzez odpowiednią dietę i właściwy tryb życia. W części tej, podzielonej na kilka długich rozdziałów, przeczytamy o diecie opartej na rozbiciu węglowodanów, tajnikach ich leczenia, suplementacji dla kobiet z PCOS i zmniejszeniu ryzyka chorób serca i cukrzycy. Następnie Hillary Wright opisuje temat niezwykle ważny i praktyczny dla osób chcących stosować się do jej rad, czyli wprowadzenie diety PCOS w życie. Składają się na to opisy posiłków i przekąsek zgodnych z dietą, osobliwy przewodnik po działach w sklepie i sposoby negocjowania menu, kiedy zamawiamy jedzenie na mieście. Natomiast w części czwartej i ostatniej przeczytamy o różnego rodzaju aspektach związanych z PCOS, odnajdywaniu wsparcia i łagodzeniu stresu czy wprowadzeniu planu diety do naszego życia.

 

Zespół policystycznych jajników PCOS jest poradnikiem skonstruowanym w sposób przemyślany i przejrzysty. Autorka najpierw przedstawia czytelnikowi wszelkie kwestie teoretyczne związane z PCOS, a następnie przechodzi do opisu praktycznego wprowadzenia i stosowania jej diety. Czytelnicy poszukujący informacji związanych z zespołem policystycznych jajników znajdą ich w książce Hillary Wright całkiem sporo, tym bardziej, że na polskim rynku nie natrafimy na zbyt wiele publikacji opisujących tą konkretną tematykę. Bardzo przydatne wydają się także opisy praktycznego wprowadzenia w życie diety PCOS, na których czytelnicy zainteresowani tematyką zdecydowanie mocno się skupią. Autorka zamieściła dodatkowo na końcu książki kilkanaście stron zawierających przykładowe plany posiłków, za co należą się słowa uznania. Dzięki temu czytelnik rozpoczynający stosowanie się do zaleceń diety PCOS będzie miał bardzo ułatwione zadanie i bez większego trudu zdoła przygotować sobie odpowiednie posiłki.

 

Nie potrafię stwierdzić, jak skuteczne są rady Hillary Wright, gdyż sam nie muszę się do nich stosować. Poradnik jednak został przygotowany w sposób profesjonalny, więc jeśli kogokolwiek opisywana w nim tematyka interesuje, warto będzie do książki zajrzeć i przeczytać, co radzi Hillary Wright.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Komentarze  

0 # Piotr 2019-12-09 10:31
Proszę o usunięcie mnie z metryczki tej książki. Jestem tłumaczem fantastyki, a ten przekład jest autorstwa innej osoby o takim samym nazwisku.

Z pozdrowieniami
Piotr Kucharski

P.S.: I używajcie jakichś rozsądniejszych captcha! Nie wiem, ile razy próbowałem, zanim udało mi się je rozszyfrować. Wzrok mam niezły, więc dyskryminujecie osoby słabiej widzące.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto