Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Stephen King Instrukcja Obsługi

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:


Podziel się!

Stephen King Instrukcja Obsługi | Autor: Robert Ziębiński

Wybierz opinię:

Michał Lipka

B(IBL)IOGRAFIA KINGA

 

Robert Ziębiński, autor książki „Sprzedawca strachu”, po pięciu latach powraca do postaci Stephena Kinga i jego twórczości. Tym razem jednak na warsztat bierze nie tylko filmy na podstawie dzieł Króla, ale całą jego twórczość. I, spoglądając przez jej pryzmat, ukazuje nam życie jednego z najpopularniejszych pisarzy, odsłaniając kulisy jego pracy, ukrywane fakty na temat jego osoby, a także szczegół rozwoju kariery, wciągając w niezwykły świat niemal z równą siła, z jaką w swój wciągają nas książki Króla.

 

Stephen King to nie tylko pisarz – to prawdziwa marka. I człowiek legenda. Każdy na pewno słyszał choćby o jednej z jego książek albo filmów. Ziębiński postanowił przyjrzeć się każdej z powieści i najważniejszym opowiadaniom, przedstawiając kulisy ich powstawania, fakty z życia autora, które były istotne dla poszczególnych dzieł i zakulisowe ciekawostki, odkrywając nowe, nieznane dotąd oblicze każdej z nich. Jednocześnie przygląda się ich adaptacjom, przybliża nam jego twórczość popełnioną pod nom de plume Richard Bachman i powody ukrycia się pod pseudonimem i literaturę faktu napisaną przez Kinga. Jednocześnie przypomina, że Król ma na swoim koncie także komiksy, poezję, reżyserowanie, występowanie w roli aktora, granie w zespole oraz pisanie scenariuszy filmów i seriali. Ba, poczytacie tu nawet o przygodzie Króla Horroru z Bollywood! A to oczywiście nie wszystko! Na miłośników prozy autora z Maine czeka tu mnóstwo wywiadów z jego kolegami po fachu, reżyserami filmów na podstawie jego prozy czy aktorami w nich występującymi. Polscy twórcy zaś opowiadają o swoich przeżyciach związanych z literaturą Kinga, a wszystko to uzupełniają teksty i analizy innych autorów, którzy – jak przyznajcie Ziębiński – wiedzą w tej materii więcej od niego.

 

„Instrukcja obsługi” to rzecz w większości złożona z zupełnie nowego materiału, ale jednocześnie na jej stronach znajdziecie zawartość wspomnianej już publikacji „Sprzedawca strachu”. Tamta książka była bowiem fundamentem, na którym autor postanowił zbudować nowe dzieło. Opowiadała tylko o filmach, brakowało w niej tego, co najważniejsze. Ziębiński więc uzupełnił braki, rozbudował całość, wzbogacił o porcję nowych grafik (zdjęć, plakatów filmowych, okładek książek etc.) i jeszcze intensywniej skupił się na napisaniu biografii Kinga opowiedzianej przez jego dzieła. Jednoczesne stworzył kompleksowy przewodnik po jego twórczości, aż po pozycje najnowsze. Nie wolny o błędów, (przy omawiania krótkich form autor zapomniał choćby o opowiadaniu „Słoik z ciasteczkami” opublikowanym w „Nowej fantastyce”), a i zdarzają mu się frazy czy fragmenty powtarzane dość uporczywie, ale w porównaniu z zaletami, to naprawdę niewielkie minusy.

 

Podstawowym plusem całości jest natomiast jej kompleksowość i przystępność. „Instrukcja obsługi” napisana została językiem żywym, łatwym w odbiorze i przyjemnym. Nie brak w nim też pazura, który pasuje do całości i swobody fanowskiego wywodu, połączonego z dziennikarskim profesjonalizmem (w końcu teksty to w dużej mierze recenzje). Nie ma tu przynudzania, jest za to mnóstwo fascynujących opowieści (chcecie wiedzieć czego żądał King podczas spotkań autorskich w… kościołach? ciekawi Was co łączy Kinga z księżną Dianą? a może czemu przez niego zmieniono zasady wyboru książek do listy bestsellerów „New York Timesa”? – to wszystko tu jest). Całość autor uzupełnił zaś o zestawienia dzieł ważnych dla Kinga i wszelkiej maści interesujące drobiazgi.

 

Wszystko to składa się na rzecz, którą fani mistrza grozy poznać powinni koniecznie. Większość informacji i tak na pewno już znacie, ale jest tu całe mnóstwo nowego, wciągającego materiału. Czy książka ta zastępuje biografie Kinga? Jedynie po części, ale jednocześnie stanowi ich doskonałe uzupełnienie i pozwala w świeży sposób spojrzeć na losy Króla i pewne rozdmuchiwane przez jego biografów fakty. I chociaż całość liczy ponad sześćset stron, wciąga do tego stopnia, że książkę pochłania się praktycznie na raz (tym szybciej, jeśli czytaliście już „Sprzedawcę strachu”). Dlatego polecam gorąco. Każdy fan twórczości autora z Maine koniecznie powinien „Instrukcję obsługi” poznać.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial