Moja Azja: Dora Na Szlaku

Autor: Dora Rasińska

Okładka wydania

Moja Azja: Dora Na Szlaku


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Michał Lipka

W PÓŁ ROKU DOOKOŁA AZJI

 

Jako człowiek wychowany w latach 90. XX wieku, po prostu nie mogłem nie nasiąknąć popkulturą tamtego okresu. A to właśnie w latach mojego dzieciństwa do polski zawitały mangi i anime, a Polacy zachłysnęli się japońską kulturą. Potem nadeszła moda na Pokémony, „Dargon Ball” podbił serca nastoletnich chłopców, a kiedy wszystko nieco przycichło, pojawił się boom na azjatyckie horrory – akurat wtedy, kiedy namiętnie oglądałem wszelkiej maści starszaki, zachwycając się tym gatunkiem. W pewnym okresie zafascynowanie Japonią i okolicami nieco we mnie przygasło, ale w ostatnich latach powróciło. Mangami zaczytuję się bez przerwy, kuchnia azjatycka stale gości w moim menu, a i lektury z tamtych rejonów świata i o nich traktujących coraz pojawiają się w mojej biblioteczce. Z chęcią więc sięgnąłem po „Moją Azję” i nie zawiodłem się. Co prawda liczyłem na więcej zdjęć, jednak warstwa tekstowa, solidna dawka informacji i ciekawostek nadrobiły ich niedosyt.

 

Główną bohaterką, o ile tak mogą ją nazwać, jest tutaj Dora Rasińska, podróżniczka, która w poszukiwaniu przygód wyrusza samotnie na najróżniejsze wyprawy, także na koniec świata. Tym razem postanowiła zawitać do Azji, zwiedzić najważniejsze jej kraje, poznać je bliżej i przekonać się, co mają do zaoferowania. Na drodze jej podróży znalazły się takie miejsca, jak Kambodża, Wietnam, Chiny, Laos, Birma, Tajlandia, Brunei czy Malezja. Dora spędza tam łącznie pół roku, przemierzając ponad 45 tysięcy kilometrów i odkrywając uroki orientalnego świata. Ale nie samymi urokami okolice te żyją. W końcu to zupełnie inny świat, miejsca całkowicie odmienne kulturowo i społecznie. A każde z nich ma do zaoferowania niezwykłe jedzenie – dania zarówno fascynujące, jak i odpychające, bo tu zjada się wszystko, co tylko zjeść się da. Dora jest chętna do próbowania, ale niektórych potraw do ust wziąć nie zamierza. Do czego jednak się przełamie, a co pozostanie dla niej nieosiągalne? I jak poradzi sobie w krajach, gdzie dogadać można się jedynie w tutejszych językach, których nasza dzielna podróżniczka niestety nie zna?

 

Chociaż autorka nie odwiedziła tu wszystkich miejsc, o których chciałbym poczytać, „Moja Azja” to bardzo kompleksowy przewodnik po kontynencie azjatyckim. Przede wszystkim jednak – a to z perspektywy czytelnika chcącego dobrej lektury, a nie podróżnika liczącego jedynie na fakty podane w sposób zwarty i profesjonalny rzecz istotna – całość napisana jest w sposób lekki, przystępny i autentycznie intrygujący. Dora może i jest podróżniczką, pisarką, osoba obeznaną z tematem, ale przede wszystkim jest fanką i czuć w jej dziele prawdziwą pasję. „Moja Azja” to więc nie przewodnik po typowych miejscach regionu, choć nie oszukujmy się, ich także nie mogło zabraknąć, ale relacja z podróży po miejscach, które chciało się zwiedzić. Tak zwyczajna, naturalna, daleka od sterylności (pewna nuda niestety też się wkradła), choć jednocześnie zwięzła i zwarta – coś, co ma szansę zachęcić do podróży nawet laików niepewnych co do podjęcia takiego kroku.

 

Oczywiście nie brak tu także zdjęć, choć, jak już wspominałem, nie jest ich wiele, a całość zyskała ładne, poręczne wydanie, niewielkich rozmiarów. Jedynym minusem całości wydaje się być cena, bo „Moja Azja” jest pozycją dość cienką (ale jakże treściwą!). Na szczęście zawartość i jakość wykonania rekompensują ten fakt. Dlatego miłośnikom podróży i Azji polecam całość gorąco. Warta jest poznania.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!