Merit Z Egiptu

Autor: Connilyn Cossette

Okładka wydania

Merit Z Egiptu


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Literanka

Sądzę, że większość z nas zna historię o Mojżeszu i jego wyprowadzeniu ludu izraelskiego z Egiptu. Jak możemy przeczytać w Biblii, prorok ten wychowywał się na dworze faraona, mimo że Hebrajczycy byli w tym czasie prześladowanymi, uciemiężonymi niewolnikami. Wreszcie jednak nadszedł czas wyzwolenia, do którego przygotowuje swój lud Mojżesz. Zapowiada, że jeśli faraon nie zgodzi się na pokojowe opuszczenie przez Hebrajczyków egipskich ziem, jego Bóg ześle na Egipt plagi. Wobec sprzeciwu faraona Bóg zamienia wodę w Nilu w krew, następnie w całym kraju pojawiają się miliony żab, potem komarów, potem much, po czym zaraza dziesiątkuje bydło Egipcjan. Wrzody i pryszcze pokrywają ciała ludzi i zwierząt. Mojżesz sprowadza też grad i szarańczę, a potem trzydniowe ciemności. Ostatnią plagą jest zgładzenie każdego pierworodnego syna w rodzinie, a także pierworodne bydła. Dopiero wtedy faraon dał się przekonać do uwolnienia Izraelitów, którzy wyruszyli do swojej Ziemi Obiecanej, a prowadził ich słup ognia. Jednak wkrótce armia faraona zaczęła ich ścigać i kiedy sytuacja wydawała się beznadziejna, rozstąpiło się morze, aby Izraelici mogli przejść suchą nogą, po czym zatopiło całą egipską armię. Bóg dbał też o to, aby ludzie mieli co jeść i zsyłał z nieba przepiórki i mannę. Przekazał im również swoje prawa – dziesięć przykazań wykutych na skalnych tablicach.

 

Na stronach książki „Merit z Egiptu” Connylin Cossette poznajemy tą historię z perspektywy Merit – młodej Egipcjanki, która zostaje sprzedana przez swojego ojca do niewoli, by mógł spłacić swoje długi. Tak trafia do domu Szefu i Tekury, by służyć kobiecie, od której doznaje tylko upokorzeń, złośliwości i cierpień. Tam zaprzyjaźnia się z hebrajską dziewczyną, która opowiada jej o swoim Bogu Jahwe oraz przeżywa wszystkie plagi rujnujące Egipt. W przededniu zgładzenia pierworodnych synów Merit zostaje uwolniona przez swojego Pana z nakazem, aby ratowała swoją rodzinę, a przede wszystkim brata. Dziewczyna odnajduje dom Sziry, swojej hebrajskiej przyjaciółki, chroni się w nim, a następnie ucieka na pustynię razem z milionami uchodźców. Tam doświadcza wszystkich cudów i opieki Boga Jahwe, przeżywa swoje dramaty, rodzinne tajemnice, niebezpieczeństwa, a także spotyka miłość życia. Przede wszystkim doświadcza rozterek związanych z wiarą. Jej bogowie nie byli w stanie ochronić jej przed zagrożeniem, przed niewolnictwem, ludzką podłością, a idąc za Jahwe doświadcza radości, wolności i prawdziwej opieki. Jahwe dba, by niczego jej nie brakowało. Z drugiej strony jest bardzo okrutny wobec Egipcjan, dlatego Merit ma wątpliwości, czy powinna tego Boga czcić.

 

Historia Merit była dla mnie fascynująca. Sądzę, że poznawanie Biblii w ten sposób jest naprawdę świetnym pomysłem. Perspektywa szarego człowieka bardzo skutecznie otwiera oczy, działa na wyobraźnię i pozwala łatwiej wczuć się w sytuację osób, które przeżywały opisane w Starym Testamencie wydarzenia, lepiej je zapamiętać. Książkę czytało mi się bardzo dobrze, choć początkowo akcja odrobinę się wlokła. Na szczęście później wydarzenia przyspieszyły, stały się barwne, wciągające. Autorka wiarygodnie oddaje wątpliwości, jakie mogły targać jej bohaterką, gdy Bóg objawiał swoją moc. Takie podejście skutecznie ożywiło postaci biblijne, nadało im bardziej ludzki charakter, odarło z ikoniczności i przybliżyło do zwykłego człowieka. A zatem polecam książkę wszystkim, którzy choć trochę czują się związani z Kościołem, bo chwile z nią spędzone to naprawdę przyjemny sposób przypomnienia sobie biblijnej historii, ponownego poczucia potęgi i miłości Boga.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!