Okładka wydania

Pierścień

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Pierścień | Autor: Larry Niven

Wybierz opinię:

TomG

Czytelnikom zatracającym się w powieściach fantastyczno-naukowych na pewno obiło się już o uszy nazwisko Larry’ego Nivena, a reszta zgłębiła pewnie którąś z książek tego amerykańskiego autora albo nawet wszystkie. Cóż, ja jak dotąd nie miałem okazji przeczytać ich wszystkich, ale za każdym razem, gdy w moje ręce wpada kolejna powieść Nivena, zabieram się za jej lekturę chętnie.

 

Wydawnictwo Zysk i S-ka postanowiło niedawno sięgnąć do klasyki literatury science fiction i pokusić się o ponowne wydanie powieści Pierścień Larry’ego Nivena właśnie, książki pochodzącej z roku 1970, czyli całkiem już niemłodej. Niektórzy mogą zastanawiać się nad potrzebą ponownego wydania powieści pochodzącej sprzed dziesiątek lat, w zasadzie jednak taki zabieg jest potrzebny, gdyż klasyka gatunku zasługuje na odpowiednie, atrakcyjne i przede wszystkim aktualne wydanie. W tej kwestii Zysk i S-ka nie zawodzi, oczywiście. Książkę opatrzono twardą okładką z kuszącą wzrok grafiką, a ogólny efekt wizualny robi duże wrażenie sprawiając, że czytelnik chętniej decyduje się wydać pieniądze na powieść. Co do warstwy fabularnej Pierścienia, to otrzymujemy powieść ponadczasową, pomimo upływu wielu lat od jej napisania nadal intrygującą, ciekawą i świetnie napisaną. Wizja autora przedstawiona w Pierścieniu zdecydowanie zasługuje na uznanie, i nawet mimo tego, że jej założenia są już niemłode, potrafi przyciągnąć i utrzymać przy sobie czytelnika. Czytamy tutaj, w skrócie mówiąc, o międzyrasowej ekspedycji do najbardziej niezwykłego miejsca we wszechświecie, gdyż w przestrzeni kosmicznej powstaje nowe obszar, ogromny świat obejmujący swoim zasięgiem miliony kilometrów i odporniejszy od wszystkich powstałych przed nim planet. Obiekt ten, niezwykły i obcy, został odkryty przez laseczniki Piersona, rasę obcych, którzy nie kwapią się do spotkania z istotami, jakie stworzyły tak ogromną konstrukcję. Dlatego też zbierają do zbadania niezwykłego obiektu zespół składający się z dwojga ludzi, szalonego lasecznika i kzina, wielkiego obcego podobnego dość mocno z wyglądu do tygrysa. Ten niecodzienny, bardzo zróżnicowany zespół udaje się zaawansowanym technologicznie statkiem na wyprawę do odkrytego obiektu, lecz lądowanie awaryjne na jego powierzchni zmusza załogę statku do niebezpiecznej i pełnej trudów wędrówki po Pierścieniu. W trakcie jej trwania członkowie zespołu napotkają całe mnóstwo dziwnych, nietypowych zjawisk i istoty, z których istnienia nie zdawali sobie dotąd sprawy.

 

Pierścień Larry’ego Nivena jest książką już z samego założenia ciekawą i wciągającą czytelnika coraz bardziej z każdą kolejną stroną. Napisana sprawnie i z dużą dbałością o szczegóły, fabularnie intrygująca jawi się jako powieść godna polecenia i rzeczywiście, warto po nią sięgnąć. Przyznam jednak szczerze, że czuć w trakcie lektury fakt, iż książka została napisana przed dekadami. Aktualnie powstająca fantastyka naukowa przyzwyczaiła już czytelnika do znacznie bardziej osobliwych rzeczy niż obcy podobny do tygrysa, autorzy obecnie inaczej starają się przedstawiać postaci występujące w ich książkach. W efekcie więc to, co przed dekadami wydawało się mocno niezwykłe i intrygujące, dzisiaj już nieszczególnie dziwi. Mimo wszystko jednak sama fabuła Pierścienia zasługuje na uznanie, jest ciekawa i pomysłowa, sama zaś powieść jako całość jest tworem złożonym i przykuwającym uwagę, a także wprowadzającym do kolejnych tomów serii. Dzisiejszego czytelnika co prawda raczej nic w Pierścieniu nie zaszokuje, lecz na pewno jego lektura może się podobać, niektórym z nas nawet bardzo. W końcu Pierścień jest już nie tylko uznawany za klasykę literatury fantastyczno-naukowej, ale został także uhonorowany prestiżowymi nagrodami Hugo i Nebula, a to już wiele mówi o samej powieści, prawda?

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial