Okładka wydania

Kotka I Generał

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Kotka I Generał | Autor: Nino Haratischwili

Wybierz opinię:

Justyna

„Ósme życie” Nino Haratischwili albo się pokochało od pierwszej strony, albo porzuciło ze złością w trakcie czytania. Osobiście należę do tej pierwszej grupy, wielokrotnie polecałam lekturę bliższym i dalszym znajomym. Kiedy w sieci pojawiły się pierwsze zwiastuny najnowszej powieści Nino „Kotka i generał” przebierałam nogami i odliczałam dni do premiery. Tym większą radość sprawiło mi Wydawnictwo Otwarte, dzięki akcji na portalu społecznościowym, wysyłając egzemplarz do recenzji. I tak nowa Nino trafiła do mnie mocno przedpremierowo.
Ulubiony i ceniony autor – to i wyższa poprzeczka.

 

„Może niektórym ludziom dane jest znajdować szczęście tylko w sprzeciwie wobec otoczenia”.
Tym razem nie jest to opowieść na wzór sagi rodzinnej. Mamy tu kilku bohaterów – siedemnastoletnią Czeczenkę Nurę, syna bohatera wojennego z Afganistanu Aleksandra (zwanego Oseskiem), bogatego rosyjskiego oligarchę Aleksandra Orłowa (tytułowego Generała) oraz tytułową Kotkę. Specjalnie mało zdradzam z treści książki, żeby nie odbierać Wam przyjemności z czytania. Mnogość postaci i przemieszczanie w czasie i przestrzeni sprawia, że lektura wymaga uwagi i skupienia. Razem z autorką wędrujemy od niespokojnej Czeczeni lat 90. (I wojna czeczeńska), przez Moskwę lat 90. i upadek imperium sowieckiego, po współczesny Berlin (2016 rok). Całość rozgrywa się w dość nieprzyjemnych i brutalnych czasach, bohaterów dotyka wojenna zawierucha, życiowe smutki i wielkie tragedie.

 

„Kotka i generał” to powieść bardziej dojrzała od „Ósmego życia”. Bardzo spójna, wielowątkowa i wielowymiarowa. Bardziej dosadna i wprost, pełna trudnych emocji. Mocno poruszająca, pełna dramatyzmu i okrucieństwa. Samo zakończenie sprawiło, że moje czytelnicze serce pękło na pół. Styl Nino jest charakterystyczny – pełen niedomówień, spraw zawieszonych, wymaga od czytelnika stawiania osądów i opowiadania się po którejś stronie. Ostatnie akapity urywają historię, nie masz pewności jak potoczyły się losy poszczególnych bohaterów. Otwarte zakończenie sprawia, że historię masz w głowie i ciągle przeżywasz ją na nowo. Ja taką formę kupuję bez wahania. Jest to opowieść obszerna, bo liczy ponad sześćset stron, ale mogę Wam zagwarantować że po lekturze pojawi się niedosyt i będziecie chcieli jeszcze.

 

Nino podjęła się ważnego tematu, bo jest to powieść o wojnie, winie, pokucie i zemście. To historia kilku osób, gdzie jedno zdarzenie potrafi zmienić bieg rzeczy i zdeterminować dalsze życiowe wybory. Jest to napisana dobrym językiem, mądra opowieść o świecie, w którym rządzą nie tylko politycy, ale do głosu dochodzą różne formy przemocy. Wielkie brawa należą się autorce, bo brawurowo udźwignęła temat wojny, jego skalę i siłę. Należy tu dodać, że historia Kotki i Generała  została zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami – historią Czeczenki Elzy Kungajewej, którą brutalnie zgwałcono i zamordowano w trakcie II wojny czeczeńskiej, a winnym tego okrucieństwa był oddział pułkownika Jurija Budanowa. O tej sprawie pisała niezależna dziennikarka rosyjska Anna Politkowska, znana z bardzo krytycznego stosunku do administracji Putina oraz wojny w Czeczenii, w 2006 roku brutalnie zastrzelona w windzie swojego mieszkania.

 

Nino czaruje słowem, tworząc niespotykany klimat. Dopatruję się tu również udziału tłumaczki, której to - Urszuli Poprawskiej - należą się słowa uznania. Polecam bezwzględnie, bez zastanowienia i bez wahania. Jeśli szukacie wyrazistych bohaterów, wachlarza emocji oraz historii opartej na prawdziwych wydarzeniach, pędźcie wszyscy do księgarni 15 maja, w dzień premiery książki! Pozycja obowiązkowa dla fanów Nino!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial