Okładka wydania

Czy Już Zasnęłaś

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Kathleen Barber
 • Tytuł Oryginału: Are You Sleeping
 • Gatunek: Thriller
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Mateusz Borowski
 • Liczba Stron: 352
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x205 mm
 • ISBN: 9788324055869
 • Wydawca: Znak
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  4/6

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Czy Już Zasnęłaś | Autor: Kathleen Barber

Wybierz opinię:

Justyna

„Czy już zasnęłaś” Kathleen Barber to zapowiedź wydawnicza od Wydawnictwa Znak Literanova. Równolegle powstaje serial na podstawie książki. Okładka zapowiada, że to lektura obowiązkowa dla fanów „Wielkich kłamstewek” i „Ostrych przedmiotów” – oba tytuły są mi obce, ze wstydem muszę przyznać że ten drugi zalega na mojej półce „do przeczytania” od dobrych kilku miesięcy…

 

Powieści z gatunku sensacja / thriller / thriller psychologiczny na rynku jest sporo – jedne bardziej, inne mniej udane. Wymagający czytelnik, ma trochę gorzej bo coraz częściej powielane są utarte schematy. Jeśli czyta się dużo, tym trudniej o zaskoczenie. Co odróżnia „Czy już zasnęłaś” od innych? Nowoczesność. Bohaterowie posiadają smartfony, googlują potrzebne informacje. Reporterka Poppy Parnell uruchamia internetowy podcast, powracając do sprawy morderstwa sprzed lat. O wznowionym nieformalnym śledztwie głośno jest w mediach społecznościowych, internauci komentują , tworzą nowe tematy na forum, udostępniają linki. Oceniam to jako sprytny zabieg, bo mam wrażenie, że większość współczesnych autorów chociaż umiejscawia swoje historie w czasach współczesnych, zapomina o tej całej technologiczno-cyfrowej otoczce, która towarzyszy na co dzień.

 

Główna bohaterka – Josie - mocno przeżywa „odgrzewanie” sprawy morderstwa ojca sprzed lat. Jak bumerang wracają przykre wspomnienia. Tym bardziej, że pozostaje w specyficznym konflikcie ze swoją siostrą bliźniaczką (nie miały kontaktu przez 10 lat), a matka porzuciła córki wiele lat temu na rzecz życia w sekcie. Historia proponowana w „Czy już zasnęłaś”, jako całokształt się broni. Akcja jest równa i dynamiczna, bohaterowie łatwo wchodzą w przeznaczone dla nich role. Niestety powieść nie jest pozbawiona błędów – Josie prowadzi dialog z Calebem, po czym w jednym z akapitów wkrada się Adam; Josie przypomina sobie, że pięć lat wcześniej kontaktowała się z pewną osobą i bez przeszkód wyszukuje ten kontakt w telefonie (naprawdę nie zmieniała telefonu od pięciu lat?); czy dyrektor liceum wspomina że dziewczynki straciły oboje rodziców we wczesnym wieku (matka żyje w sekcie). „Czy już zasnęłaś” dotarło do mnie przedpremierowo, liczę więc że na etapie ostatecznej korekty te drobiazgi znikną.

 

Podsumowując „Czy już zasnęłaś” to dobra historia opowiedziana w nowoczesny sposób. Fabuła niesie czytelnika przez ucieczkę od przeszłości, przyznanie się do kłamstwa oraz trudności z wybaczaniem. Do tego dochodzą pogmatwane relacje rodzinne. Atmosfera stopniowo gęstnieje i powoli wciąga prywatne śledztwo. Książka czyta się sama, odpręża i wciąga. I faktycznie jest dobrym materiałem na serial.

Zdzisław Prygiel

Psychologiczno – kryminalna powieść, która wkrótce ma stać się kanwą serialu telewizyjnego w amerykańskiej telewizji. Główna bohaterka Josie jest narratorką tej książki, poznajemy opis dramatycznych wydarzeń jej samej, jej chłopaka i najbliższej rodziny. Akcja toczy się wokół okoliczności zabójstwa ojca głównej bohaterki Josie, co powoduje rozłam w rodzinie, skazanie jak się później okaże niewinnego chłopaka z sąsiedztwa, także będzie ważnym motywem powieści. Josie ma siostrę bliźniaczkę Lanie, narkomankę, z którą zerwała kontakty tuż po tragicznej śmierci ojca. Matka po tej tragedii nagle ucieka zostawiając swoje dwie córki, nastolatki w domu swojej siostry. Wstępuje do sekty i przez dziesięć lat nie nawiązuje kontaktu z najbliższą rodziną, ani z córkami, ani z siostrą, z którą była bardzo zżyta. Kilka lat po tragicznej śmierci, po skazaniu młodego chłopaka na karę więzienia młoda dziennikarka śledcza uruchamia w Internecie podcast, który ma na celu ponowne spojrzenie na zbrodnię sprzed kilku już lat. Rusza lawina plotek, oskarżeń i wzajemnych niechęci. Zwrot akcji następuje w momencie samobójczej śmierci matki sióstr, bliźniaczek. Na pogrzebie matki dochodzi do spotkania rodziny, znienawidzonych sióstr i znajomych z dawnych lat. Dochodzi do rozmów, wspomnień i okazuje się, że sprawa morderstwa sprzed kilku lat nabiera zupełnie innych wymiarów.

 

Dobrze napisana powieść, lekka i bez specjalnie zagmatwanej akcji. Zakończenie zaskakuje, co udowadnia, że nie należy od razu przywiązywać się do podanych na początku rozwiązań. Dobra lektura na czas odpoczynku od codziennych zajęć.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial