Czy Pamiętasz, Anais?

Autor: Michel Bussi

Okładka wydania

Czy Pamiętasz, Anais?


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Sylfana

Zbiór czterech opowiadań o tytule Czy pamiętasz Anais? nie jest pierwszą pozycją Michela Bussi, którą przeczytałam. Pierwsze spotkanie z tym autorem skończyło się niestety całkowitą klapą – zdecydowanie nie odpowiadał mi sposób narracji oraz bardzo zagmatwana fabuła powieści Mama kłamie. Ten kryminał udało mi się przeczytać do końca, jednak po lekturze miałam co najmniej mieszane uczucia – koncept wydawał się być niezwykle interesujący, ale realizacja… kwestia gustu. W przypadku przywołanych opowiadań jest jednak inaczej. Cieszę się, że ten autor pokusił się o sięgnięcie po krótką formę fabularną, gdyż zdecydowanie ta mu wychodzi lepiej. Każda z wykreowanych historii jest nietuzinkowa, odmienna, ale wszystkie zachowane są w podobnym klimacie – klasycznej opowieści kryminalnej, momentami nawet z elementami żartobliwymi.

 

Michel Bussi nie boi się nawiązań historycznych, bardzo często też sięga po opis miejsc prawdziwych, znanych mu widocznie z własnych doświadczeń. Ma się wrażenie, że przywoływane krajobrazy krainy Caux są mu niezwykle bliskie – odczuwa się pewną dozę sentymentu i nostalgii w każdym z opowiadaniu. Co do elementów historycznych, to mają one charakter artystyczny, stanowią nawiązanie do biografii znanych osób – tak jest zdecydowanie w pierwszym tekście okraszonym takim samym tytułem, jak całość zbiorku. Budowanie historii na prawdziwym trzonie opowieści osadzonej w dawnych czasach to oznaka gruntownego kunsztu pisarskiego, to praktycznie dowód, że wybitny twórca potrafi z każdej, nawet pozornie nudnej i nic nie wnoszącej opowiastki uczynić kryminał z krwi i kości.

 

Zamknięcie tego typu opowieści w krótkim opowiadaniu też wydaje się być unikatową sztuką. Gatunek opowiadania to bardzo specyficzna forma literatury, która przewiduje zmieszczenie wszystkich wątków na kilku, bądź kilkunastu stronach. Skumulowanie całej treści, plus sensu z niej wynikającego na tak małej przestrzeni, wydaje się być niebywałą sztuką, którą zdecydowanie posiedli jedynie nieliczni artyści.
Wydawca na okładce obiecuje, że omawiany zbiór jest kwintesencją pomysłowości twórcy i rzeczywiście tak jest, szczególnie w odniesieniu do drugiego opowiadania o tytule Normandzka szafa – tutaj Bussi dał upust swojemu talentowi, gdyż stworzył perfekcyjną kontaminację klasycznego kryminału z tajemnicą w tle i wysublimowanego żartu. Zakończenia tejże historii nie można się praktycznie domyślić i ma ono charakter zdecydowanie inny, niż większa część fabuły. Ten akcent humorystyczny nadaje opowiadaniu unikatowości i nietuzinkowości, wprowadza trochę atmosfery groteski i absurdu, co zdecydowanie stanowi atut całego zbioru.

 

Mam wrażenie, że u Bussiego bardzo często pojawiają się w tle dzieci, skupia się on na historiach rodzinnych, korzeniach, tajemnicach drzew genealogicznych – jest to dosyć wdzięczna tematyka, nadająca realistyczności powieści, bądź opowiadaniu, choć wiąże się to z nijakimi trudnościami kreatorskimi: budowanie postaci dziecięcych, które byłyby autentyczne, zachowały swój niewinny charakter, to zadanie wymagające dobrego przygotowania i stałej obserwacji zachowań dzieci w rzeczywistości. Autor zdecydowanie posiadł umiejętność obserwacji ludzkich zachowań, nie tylko dziecięcych i dzięki temu udało mu się stworzyć pozycję wartą polecenia.

 

Należy jednak zauważyć, że nie wszystkie opowiadania trzymają ten sam poziom, ale wydaje mi się, że jest to kwestia upodobań i gustu czytelniczego. Ja osobiście już teraz mam sentyment do dwóch pierwszych historii, ale mimo wszystko warto przeczytać wszystkie, aby samemu wykreować subiektywną opinię. Wydaje mi się, że sam Bussi, od czasu wydania Mama kłamie, zaliczył niebywały progres, dlatego z niecierpliwością będę czekać na kolejne jego książki. Polecam.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!