Podążaj Ścieżką Buddy

Autor: DalajlamaThubten Chodron

Okładka wydania

Podążaj Ścieżką Buddy


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Tam, Gdzie Matka Mówi Dobranoc

Pewne książki czyta się z łatwością, nawet jeśli traktują o sprawach trudnych. „Podążaj ścieżką Buddy. Niech twoją religią stanie się życzliwość!” to książka autorstwa His Holiness the Dalai Lama (czyli Dalajlamy XIV-go) – duchowego przywódcy, we współpracy z Thaubten Chodron – Bhiksuni Tubten Cziedryn, mniszką buddyjską żyjącą i działającą w USA. „Podążaj ścieżką Buddy. Niech twoją religią stanie się życzliwość!”, to pozycja wydana przez Wydawnictwo edito. Zawiera ona, jak zaznacza współautorka, głównie nauki tradycji Nalanda, opierającej się na klasycznej, indyjskiej tradycji buddyjskiej. A jednak również, na ważną sugestię Dalajlamy, cykl ma zawierać także informacje o innych tradycjach buddyjskich oraz ich nauczaniu, a nie tylko kwestie odnoszące się do buddyzmu tybetańskiego!

 

Zdecydowanie jest to pozycja must have w każdym domu, gdzie filozofia wschodu jest znacząca i gdzie wyznawcy podążają wraz z religią w głąb współczesnego świata. Okaże się również niezbędna na półce każdego, kto chciałby poznać od podstaw zarówno buddyzm lub chciałby poznać oraz podjąć jakiekolwiek szersze refleksje dotyczące różnych religii świata. Propozycja skierowana niewątpliwie do współczesnych czytelników, którzy zagubieni w rzeczywistości zmieniającej się w bardzo szybkim tempie, poszukują swojej życiowej drogi. Nie narzucająca, pełna empatii, cierpliwego i szczegółowego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości związanych z religią czy filozofią buddyjską.

 

W „Podążaj ścieżką Buddy. Niech twoją religią stanie się życzliwość!” doświadczona duchowo współautorka Thaubten Chodron jest bardzo świadoma wielkości i ważności przemian, jakie dokonały się przez ostatnie stulecia w świecie za sprawą rozwoju techniki. Przedstawia ona myśl buddyjską właśnie również pod kątem tych zmian i stara się wraz z Dalajlamą XIV podejść do tematu bardzo szeroko i dogłębnie – uważam, iż z doskonałym rezultatem!

 

Autorzy zdecydowanie trzymają się pewnego planu, wedle którego przybliżają filozofię buddyjską. Rozdziały traktują np. o tym, czym jest sam Buddyzm - „Poznawanie Buddyzmu”. W pierwszym rozdziale zostają jasno określone podstawy religii i jej miejsca we współczesnym świecie. Umiejscowienie religii w szerszej perspektywie ale również jej szczególne cechy, są opisane w sposób interesujący i klarowny. Zawarcie osobistych przemyśleń oraz refleksji na temat ludzi oraz świata, a także skierowanych do czytelnika wskazówek - to wszystko sprawia, iż lekturę zgłębia się z ciekawością. Historia Buddyzmu, jego specyficzne cechy m.in. Cztery Szlachetne Prawdy, ścieżki rozwoju duchowego, medytacja i jej wpływ na człowieka oraz wiele innych, ważnych z perspektywy religii czy filozofii buddyzmu kwestii, jest opisana w książce w sposób niezwykle szczegółowy! Autorzy zdecydowanie stworzyli pewnego rodzaju kompendium wiedzy, które pozwoli czytelnikowi, laikowi czy też wyznawcy buddyzmu, na rozjaśnienie niektórych ważnych z perspektywy odbiorcy, tematów!

 

Szczęśliwe życie, cierpienie, czysty umysł, który pozwoliłby na doświadczenia duchowe jest równie szczegółowo potraktowany. Co chyba najważniejsze dla wielu czytelników, nie tylko same poglądy religijne znajdziemy w lekturze, ale również liczne wskazówki dotyczące praktykowania religii. Wyróżniono bowiem w jednym z rozdziałów zatytułowanym „Środki stosowane podczas podążania ścieżką” , które pozwolą na nie tylko teoretyczne zgłębianie tematu, ale również na praktykę. Praktyka Dharmy jest bowiem podstawą w życiu każdego, kto pragnie wyznawać naukę Buddy. Dlatego też w większości rozdziałów, czytelnik odnajdzie te praktyczne porady i wskazówki, które pozwolą mu na świadome zgłębianie religii. Przez karty książki przewija się często troska oraz chęć wytłumaczenia problemów, które mogłyby napotkać początkującego wyznawcę, stąd też wyrozumiałość jest niejako cechą „Podążaj ścieżką Buddy”.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!